Brak produktów w koszyku

Oficjalny sklep internetowy TREC NUTRITION
Zaloguj się lub utwórz konto

Ekspert Trec Nutrition odpowiada
+48 71 795 81 70

Złóż zamówienie telefonicznie
Pn-Pt: 10:00 - 18:00

Livechat

Trec Nutrition

Kreatyna nie tylko na mięśnie

Trec Nutrition
Wróć do listy
 
Kreatynę zna każdy sportowiec. Jest to jeden z pierwszych suplementów, który jeszcze jako nastolatkowie chowaliśmy na dnie szafy w obawie przed reakcją rodziców. Na szczęście wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa, zmieniło się postrzeganie suplementów sportowych, w tym kreatyny. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że oprócz wsparcia procesu budowy siły i masy mięśniowej kreatyna ma również zastosowanie w zapobieganiu chorobie Alzheimera i pomaga w leczeniu cukrzycy typu II. W dzisiejszym artykule poznamy w jaki sposób możemy czerpać jeszcze więcej korzyści z tego uniwersalnego suplementu.
 
Wzrost mięśni

Za każdym razem kiedy polecam suplementację kreatyną kobiecie, napotykam zdecydowany sprzeciw. Obawa przed staniem się następną Ms. Olympia w ciągu kilku dni zniechęca płeć piękną przed tym cudownym suplementem. Niesłusznie.

Jak pokazują badania, początkowy wzrost wagi spowodowany stosowaniem kreatyny jest rezultatem zatrzymania wody w organizmie. Naukowcy podawali ochotnikom 20 gramów kreatyny dziennie i zaobserwowali przeciętny wzrost masy ciała o 2 kilogramy w ciągu tygodnia. W większości była to jednak zatrzymana w organizmie woda. Ma to swoje zalety ponieważ, ciśnienie jakie powstaje w komórce wypełnionej wodą, daje organizmowi sygnał do wzrostu. Po prostu nasze ciało myśli, ze komórki mięśniowe są przepełnione, więc zwiększa ich ilość, zwiększając tym samym objętość mięśni.

Możemy w bardzo prosty sposób wyeliminować zjawisko zatrzymywania wody w organizmie poprzez wybór jabłczanu kreatyny. Jest to najczęstszy wybór kobiet oraz zawodników sportów walki.

 
Kontrola poziomu cukru
Niektóre badania wskazują, że kreatyna pomaga w obniżeniu poziomu cukru we krwi, co jest dosyć istotne biorąc pod uwagę drastycznie rosnącą ilość zachorowań na cukrzycę typu II. Kreatyna wpływa na aktywność receptora GLUT-4 obecnego na powierzchni komórek mięśniowych. GLUT-4, czyli transporter glukozy typu 4, jest niczym brama przez którą glukoza przedostaje się do komórek mięśniowych i zostaje odłożona jako rezerwa energetyczna w postaci glikogenu. Monohydrat kreatyny pozwala na otwarcie maksymalnej ilości takich bram, co pozwala skutecznie obniżyć poziom cukru we krwi w dosyć szybkim czasie. Dla wszystkich ćwiczących jest to o tyle ważne, że szybkie uzupełnienie glikogenu mięśniowego po intensywnym treningu przyśpiesza proces regeneracji mięśniowej. Badania pokazują również że połączenie ćwiczeń fizycznych wraz ze spożyciem 5 gramów kreatyny dziennie skuteczniej obniża poziom cukru niż ćwiczenia fizyczne z osobna.
 
Wsparcie mózgu

Podobnie jak nasze mięśnie, nasz mózg również zużywa dużo energii aby poprawnie funkcjonować. Tak naprawdę to mózg zużywa większość energii jaką dostarczamy wraz z pożywieniem. Na poziomie komórkowym głównym paliwem dla mózgu jest adenozynotrifosforan, lepiej nam znany jako ATP.  Cząsteczka ta zawiera dużo energii, ale jest bardzo niestabilna, i szybko ulega przemianie do swojej mniej zasobnej w energię formy – ADP. Kreatyna umożliwia szybszą resyntezę ATP, czyli innymi słowy doładowuje ubogie w energie ADP ,  co skutkuje wzrostem dostępnej w organizmie energii, zarówno dla mięsni jak i dla mózgu.

Ponadto w literaturze naukowej wysoki poziom fosfokreatyny w mózgu jest kojarzony z lepszym jego funkcjonowaniem. Wegetarianie, u których często można zaobserwować niski poziom fosfokreatyny w mózgu, wypadli gorzej w testach na zapamiętywanie niż osoby jedzące mięso. Dlatego osoby na diecie bezmięsnej koniecznie powinny zdecydować się na suplementacje monohydratem kreatyny. Poprawioną pamięć zaobserwowano również u osób starszych, już po dwóch tygodniach stosowania kreatyny.

U osób mięsożernych, u których kreatyna jest dostarczana między innymi w czerwonym mięsie i rybach, nie odnotowuje się znacznej poprawy zapamiętywania po spożyciu kreatyny, ale poprawę szybkości reakcji już tak. Ponadto porcja kreatyny przyjęta po nieprzespanej nocy pomoże zminimalizować negatywny wpływ braku snu na mózg.

 
Parkinson
O tym, że suplementacja kreatyną spowalnia rozwój choroby Parkinsona zaczęto mówić kiedy naukowcy uzyskali pozytywne efekty badając chore myszy. Ograniczono u nich bowiem aż o 90% spadek poziomu dopaminy, który to, jest typowy dla choroby Parkinsona. Jednak po publikacji lutowego numeru  Journal of the American Medical Association, badacze wykazali brak skuteczności suplementacji kreatyną u osób chorych na chorobę Parkinsona. Nie należy jednak całkowicie rezygnować z tej formy wsparcia, ponieważ po pierwsze suplementacja kreatyną połączona z ćwiczeniami fizycznymi skutkowała zwiększoną siłą i aktywnością chorych osób. Po drugie po trwającym kilka lat badaniu nie wykazana żadnych skutków ubocznych stosowania kreatyny u osób chorych na tę neurologiczną chorobę. Dalsze badania na temat skuteczności suplementacji kreatyna w tej chorobie wciąż trwają, a naukowcy wysuwają tezę, że suplementacja kreatyną może wspomóc chorych, a na pewno nie zaszkodzi. Wiele badań na myszach pokazuje skuteczność kreatyny w zapobieganiu i leczeniu innych chorób neurologicznych takich jak choroba Alzheimera, Hungtingtona czy epilepsja. Mimo, że nie można zakładać, że myszy to malutcy ludzie i efekty na ludziach będą podobne, to nie zmienia to faktu, że kreatyna stanowi tani i bezpieczny sposób zachowania zdrowia układu nerwowego do późnych lat starości.
 

Artykuł ten pochodzi z 11 numeru Trec Magazine. Pozostałe artykuły, jak i wcześniejsze numery znajdziesz -> tutaj <- 

 
Bezpieczeństwo
Kreatyna jest najlepiej przebadanym suplementem dla sportowców na świecie, a jej stosowanie jest w 100% bezpieczne. Kilka lat temu panowała opinia, że kreatyna uszkadza nerki i wątrobę. Pomimo faktu, że kreatyna może nieznacznie podnieść poziom kreatyniny we krwi (wysoki poziom kreatyniny jest powiązany z chorobami nerek), nie stwierdzono żadnych przypadków uszkodzenia organów takich jak nerki lub wątroba u stosujących ją osób. Przeprowadzono nawet badanie wpływu suplementacji kreatyną na osoby z tylko jedną nerką, z którego również nie wyciągnięto niepokojących wniosków.
 
Jak stosować?

Najczęściej rekomendowana dzienną dawką monohydratu kreatyny jest od 5 do 10 gramów. Jakkolwiek stosowanie wyższych dawek nie powinno spowodować dotkliwych skutków ubocznych (jednak nie przyniesie też dodatkowych korzyści).

Nie zaleca się stosowania ładowania kreatyną lub stosowania tak zwanej fazy nasycenia kreatyną, która polega na zwiększeniu spożycia suplementu w początkowej fazie jego stosowania.

 
Data: 27 października 2016 484 Odsłon Pozostaw komentarz Przejdź do komentarzy

Pozostaw komentarz
Brak komentarzy

 

Firma / O Trec Nutrition

Dążenie do osiągnięcia zdrowego, wysportowanego i sprawnego ciała stało się w ostatnich latach światowym trendem. Doskonała sylwetka i wysoka forma fizyczna nie jest tylko związana z intensywnym treningiem, ale również z racjonalnie przygotowaną dietą. Podstawowe znaczenie głównych makroskładników odżywczych znane jest już dość dobrze. Jednak nowo odkrywane funkcje białek, tłuszczów i węglowodanów w procesach budowania masy mięśniowej, wytwarzania energii i regeneracji potreningowej wciąż zaskakują wielu naukowców i dietetyków. Zapotrzebowanie sportowców wyczynowych, oraz trenujących rekreacyjnie na składniki pokarmowe jest znacznie większe i nie zawsze może być zaspokojone przez tradycyjną dietę.

 

Doświadczenia pokazują, że precyzyjna, odpowiednio dobrana suplementacja jest doskonałym wsparciem dla prawidłowo prowadzonego programu treningowego. Osiągnięcie wymarzonego celu staje się szybsze i łatwiejsze, gdy wspomagane jest najwyższej jakości preparatami, gwarantującymi pełne bezpieczeństwo stosowania. Firma TREC NUTRITION, przy współpracy z najlepszymi laboratoriami, technologami żywienia, lekarzami sportowymi oraz wybitnymi sportowcami, stworzyła ofertę produktów na najwyższym światowym poziomie. W ofercie znajdują się produkty wspomagające przyrost masy i siły mięśniowej, energetyzujące, redukujące tkankę tłuszczową, regenerujące aparat ruchowy oraz wzmacniające siły witalne organizmu. Sięgając po produkty naszej firmy mają Państwo pewność, że dostarczacie swojemu organizmowi tylko najlepszych składników odżywczych, w odpowiednich dla niego proporcjach.

 

Od początku istnienia TREC NUTRITION przykładał szczególną wagę do najwyższej jakości oferowanych produktów oraz pełnej ich zgodności z obowiązującym prawem żywnościowym. W chwili obecnej w firmie funkcjonuje Zintegrowany System Zarządzania spełniający wymagania norm ISO 9001 i ISO 22000 w zakresie „Produkcja, konfekcjonowanie i sprzedaż środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz suplementów diety”. Dzięki rygorystycznemu przestrzeganiu zasad dobrej praktyki higienicznej (GHP) i produkcyjnej (GMP) w naszym nowoczesnym zakładzie produkcyjnym, poziom bezpieczeństwa oferowanych wyrobów nie ustępuje nawet najsurowszym wymaganiom stawianym produkcji farmaceutycznej. Sprawność funkcjonowania firmy oraz nasza determinacja w tworzeniu i nieustannym doskonaleniu systemu zarządzania jakością oraz bezpieczeństwem żywności została potwierdzona certyfikatem przyznanym przez szwajcarską firmę SGS uznawaną za najlepszą na świecie w dziedzinie certyfikacji zakładów. Więcej informacji o wszystkich produktach znajdziecie Państwo na stronie www.trecnutrition.com oraz telefonicznie u naszych ekspertów pod nr tel. 071 795 81 70 lub pocztą elektroniczną: ekspert@trec.com.pl.

Regulamin programu lojalnościowego - "Premiujemy zakupy i aktywnych klientów"

 1. Ogólne informacje o programie lojalnościowym.
  Każdy zarejestrowany klient sklepu trec.pl za dokonane zakupy i aktywność otrzymuje punkty w programie lojalnościowym, które może wymieniać na produkty z naszej oferty podczas realizacji zamówień.

 2. Zasady naliczania punktów:
  • każde 1 zł wydane w naszym sklepie to zdobycie 1 punktu. 20 zdobytych punktów to 1 zł do realizacji w sklepie (punkty są naliczane od całkowitej wartości produktów w zamówieniu, bez kosztów wysyłki),
  • zarejestrowanie się na sklepie nowego klienta to 200 pkt. - 10 zł do wykorzystania na zakupy,
  • zapisanie się do newslettera 100 pkt. - 5 zł do wykorzystania na zakupy,
  • dodanie opinii o produkcie w serwisie www.trec.pl jak i serwisie Opineo.pl 100 pkt. - 5 zł do wykorzystania na zakupy (użytkownik może otrzymać punkty za maksymalnie 2 recenzje w ciągu dnia, po ich zaakceptowaniu przez administratora. Użytkownik może otrzymać tylko punkty za produkt który wcześniej zakupił na stronie sklepu).
 3. Weryfikacja punktów.
  Punkty za zamówienie przyznawane są po zamknięciu zamówienia przez administratora systemu lub po zaakceptowaniu przez niego recenzji. Maksymalny czas oczekiwania na zaakceptowanie recenzji to 2 dni. Punkty za zapisanie się do newslettera przyznawane są od razu po zapisaniu.

  Punkty oczekujące zostają zaliczone, gdy:
  • wiadomo, że dana transakcja została sfinalizowana, czyli zamówienie zostało opłacone, a zamówiony towar został wysłany do Klienta,
  • transakcja została sfinalizowana (zamówienie opłacone i zamknięte w systemie) w ciągu 14 dni od chwili złożenia zamówienia.
  Punkty oczekujące zostają anulowane, gdy:
  • nie doszło do transakcji (np. brak wpłaty),
  • kiedy administrator nie zaakceptował opinii o produkcie.
 4. Uwagi dodatkowe:
  • dla jednego Klienta może być prowadzone tylko jedno konto z punktami. Nie ma możliwości przekazania punktów innej osobie,
  • minimalna ilość punktów jaką Klient musi zdobyć na swoim koncie żeby móc je wykorzystać to 300 pkt.,
  • maksymalna ilość punktów to 4000 pkt. Po przekroczeniu salda punkty za kolejne zamówienia nie będa naliczane,
  • po wykorzystaniu części punktów saldo zostanie zmniejszone, punkty za kolejne zamówienia będą naliczane aż do ponownego uzyskania salda maksymalnego,
  • jeśli przy zamówieniu któryś z produktów został opłacony za pomocą punktów wtedy za całość zamówienia punkty nie są przyznawane,
  • jeśli w zamówieniu znajdują się produkty objęte będące już w promocji (np. obniżona cena specjalna) lub zamówienie objęte jest inną regułą promocyjną, punkty za takie zamówienie, również nie są przyznawane,
  • użycie jakiegokolwiek kodu rabatowego, także zwalnia zamówienie z naliczania za nie punktów,
  • program nie obowiązuje w przypadku zamówień realizowanych do dnia 18 października 2013,
  • sklep trec.pl zastrzega sobie prawo do zmiany warunków w programie lojalnościowym.

[X]

Strona wykorzystuje pliki cookie, które przechowywane są na Twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w Swojej przeglądarce.
Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.