Brak produktów w koszyku

Oficjalny sklep internetowy TREC NUTRITION
Zaloguj się lub utwórz konto

Ekspert Trec Nutrition odpowiada
+48 71 795 81 70

Złóż zamówienie telefonicznie
Pn-Pt: 10:00 - 18:00

Livechat

Trec Nutrition

Orzechy w diecie sportowca

Trec Nutrition
Wróć do listy

 

Orzechy są produktami powszechnie znanymi i lubianymi wśród konsumentów.  Istnieje jednak kilkanaście popularnych ich odmian, z których każda różni się od siebie nie tylko wyglądem, smakiem czy pochodzeniem, ale także wartościami odżywczymi.  Niektóre z nich nie są nawet w zasadzie orzechami,  jednak opis botaniczny może nieco różnić się od terminologii  i samej definicji nauk stricte żywieniowych  –  stąd też „wrzucenie wszystkich do jednego worka”. To właśnie z nich wytwarza się masło orzechowe tak cenione w środowisku dietetycznym i sportowym.  Co mają godnego uwagi? Czy warto włączyć je do jadłospisu? A może innowacyjna suplementacja?

 

Wspomnieliśmy, że to, co uważamy powszechnie za orzechy, wcale nie musi nimi być. Myślicie pewnie: jak to? Otóż, po prostu jeśli pod uwagę brać kwestie stricte botaniczne, orzech jest suchym owocem będącym w zamknięciu. Idealnym wręcz przykładem są tutaj orzechy arachidowe, czyli popularne orzeszki ziemne tak kochane przez konsumentów. Należą one właściwie do grupy roślin strączkowych – dopiero po fazie przekwitania ulegają „wynurzeniu” na powierzchnię, a do tego momentu dojrzewają w ziemi (stąd też ich potoczna nazwa). Na pewno większość z nich może stanowić świetny dodatek zbilansowanej diety ze względu na zawartość witamin, minerałów, błonnika, zdrowych kwasów tłuszczowych czy innych elementów odżywczych takich jak polifenole. Z drugiej jednak strony, znajdują się w nich także alergeny, co już stawia je na niekorzystnym miejscu względem osób szczególnie wrażliwych na określone czynniki uczuleniowe. Alergeny orzechów są grupą dominującą, w szczególności wśród tych rosnących na drzewach. Zaliczymy do nich zwłaszcza orzechy brazylijskie, laskowe, pistacjowe czy migdały. Ciekawym może być fakt, że w Europie najwięcej jest uczulonych na orzechy włoskie. Występuje w nich bowiem kilka rodzajów tego typu związków, wśród których pierwszym jest alergen Cor a 1, wyizolowany przez Hirschwehra. Następne lata doprowadziły do przełomowych odkryć kolejnych trzech alergenów orzechów włoskich, również reagujących z IgE osób badanych. Cóż… badania na ten temat jednak pozwoliły na stworzenie odpowiednich i zarazem prostych immunoterapii, a zatem nic straconego. Kolejną niezwykle uczuleniową grupą okazały się wspomniane już wcześniej orzeszki ziemne, z których wyizolowano alergen Ara h 3. Głównym składnikiem tego typu występującym w migdałach okazała się albumina 2S, czyli homolog (związek zbliżony do innego na przykład pod kątem strukturalnym) białka znajdującego się w orzechach włoskich. To tylko nieliczne przykłady, ale dobrze byłoby udać się na badania, które pomogą stwierdzić, na co jesteśmy uczuleni. Jeśli chodzi o orzechy, w większości przypadków za reakcje uczuleniowe odpowiadają zawarte w nich białka – leguminy oraz albuminy 2S wraz z ich homologami. Już taka informacja może posłużyć za dobrą wskazówkę na drodze do identyfikacji alergenów roślinnych – nie tylko względem orzechów, ale też nasion.
   
   

Orzechy a masło orzechowe i alternatywa dla innych ródeł tłuszczu

Orzechy mogą stanowić świetną alternatywę dla innych źródeł zdrowych kwasów tłuszczowych, jednak je także należy spożywać z umiarem. Orzechy włoskie (duża zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych) czy laskowe (wysoka zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych) świetnie sprawdzają się w roli składników diety, które podbiją kalorie i zarazem uzupełnią bilans tłuszczowy planu żywieniowego. Ciekawym zjawiskiem jest duża liczba witamin z grupy B, które bardzo dobrze będą się sprawdzały jako wsparcie dla procesów metabolicznych głównych składników pokarmowych, jakie dostarczamy z diety. Orzechy ogólnie stanowią wręcz bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, z którymi należy jednak uważać – chodzi głównie o Omega-6. Dość powszechnym zjawiskiem ostatnimi czasy jest brak dbałości o równowagę między spożywaniem właśnie Omega-6 a kwasów szeregu Omega-3. Włączając do diety orzechy i w przypadku braku pewności ich optymalnej ilości, warto zastanowić się nad zastosowaniem suplementów Omega-3. Z drugiej jednak strony, niektóre z tej grupy orzechów są stosunkowo bogate w Omega-3, prawda? Oczywiście, że tak! Niestety nasze zdolności do konwertowania ALA do DHA czy EPA są mocno ograniczone. Oczywiście nie należy ich też skreślać – nic bardziej mylnego. W końcu Omega-6 są również istotne dla organizmu – chodzi wyłącznie o zachowanie równowagi, poznanie własnego ciała i właściwe dopasowanie systemu dietetycznego.
   

Istnieje jeszcze jedna opcja… Co powiecie na masło orzechowe najwyższej jakości, które de facto będzie wzbogacać nasz plan żywieniowy w zdrowe tłuszcze i tym samym sprzyjać ogólnemu bilansowi tegoż składnika? Otóż w większości produktów, podobnie jak w przypadku TREC BETTER CHOICE PEANUT BUTTER, masło orzechowe jest otrzymywane w 100% z orzechów arachidowych. Najlepszym wyborem są bowiem produkty oparte na składnikach w całości naturalnych! Dobre masło orzechowe charakteryzuje się około 50-procentową zawartością tłuszczu, przy czym jego większość stanowią jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Produkt tego typu jest też korzystny ze względu na zawartość błonnika pokarmowego. Samo białko z masła orzechowego jest dobrze tolerowane przez organizm i cechuje się wysokim współczynnikiem trawienia. Idealny produkt nie powinien bazować na solonych orzechach, gdyż te w nadmiarze mogą się przyczyniać do rozwoju niektórych chorób. W przypadku BETTER CHOICE PEANUT BUTTER (który faktycznie jest lepszym wyborem) istotnym jest brak tłuszczu palmowego, soli czy cukru. Zgodnie z badaniami, osoby suplementujące się masłem orzechowym nie wykazywały tendencji do przekraczania kalorii ustalonych w diecie, gdyż czuły się odpowiednio nasycone. Ponadto produkt stanowi idealne urozmaicenie monotonnej diety, wzbogacając ją o ponadprzeciętne walory sensoryczne (m.in. smakowe) – taka różnorodność działa też dobrze na apetyt w przypadku diety redukcyjnej, w ramach której panuje reżim żywieniowy w postaci deficytu kalorycznego przy wysokiej aktywności fizycznej. Jest dość częstym suplementem w przypadku diet, w których głównym źródłem energii są właśnie tłuszcze, a nie węglowodany. Więc? Dokonajcie lepszego wyboru!
Smacznego.

   

 Charakterystyka orzechów 

 

 

 

Data: 14 września 2015 2684 Odsłon

 

Firma / O Trec Nutrition

Dążenie do osiągnięcia zdrowego, wysportowanego i sprawnego ciała stało się w ostatnich latach światowym trendem. Doskonała sylwetka i wysoka forma fizyczna nie jest tylko związana z intensywnym treningiem, ale również z racjonalnie przygotowaną dietą. Podstawowe znaczenie głównych makroskładników odżywczych znane jest już dość dobrze. Jednak nowo odkrywane funkcje białek, tłuszczów i węglowodanów w procesach budowania masy mięśniowej, wytwarzania energii i regeneracji potreningowej wciąż zaskakują wielu naukowców i dietetyków. Zapotrzebowanie sportowców wyczynowych, oraz trenujących rekreacyjnie na składniki pokarmowe jest znacznie większe i nie zawsze może być zaspokojone przez tradycyjną dietę.

 

Doświadczenia pokazują, że precyzyjna, odpowiednio dobrana suplementacja jest doskonałym wsparciem dla prawidłowo prowadzonego programu treningowego. Osiągnięcie wymarzonego celu staje się szybsze i łatwiejsze, gdy wspomagane jest najwyższej jakości preparatami, gwarantującymi pełne bezpieczeństwo stosowania. Firma TREC NUTRITION, przy współpracy z najlepszymi laboratoriami, technologami żywienia, lekarzami sportowymi oraz wybitnymi sportowcami, stworzyła ofertę produktów na najwyższym światowym poziomie. W ofercie znajdują się produkty wspomagające przyrost masy i siły mięśniowej, energetyzujące, redukujące tkankę tłuszczową, regenerujące aparat ruchowy oraz wzmacniające siły witalne organizmu. Sięgając po produkty naszej firmy mają Państwo pewność, że dostarczacie swojemu organizmowi tylko najlepszych składników odżywczych, w odpowiednich dla niego proporcjach.

 

Od początku istnienia TREC NUTRITION przykładał szczególną wagę do najwyższej jakości oferowanych produktów oraz pełnej ich zgodności z obowiązującym prawem żywnościowym. W chwili obecnej w firmie funkcjonuje Zintegrowany System Zarządzania spełniający wymagania norm ISO 9001 i ISO 22000 w zakresie „Produkcja, konfekcjonowanie i sprzedaż środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz suplementów diety”. Dzięki rygorystycznemu przestrzeganiu zasad dobrej praktyki higienicznej (GHP) i produkcyjnej (GMP) w naszym nowoczesnym zakładzie produkcyjnym, poziom bezpieczeństwa oferowanych wyrobów nie ustępuje nawet najsurowszym wymaganiom stawianym produkcji farmaceutycznej. Sprawność funkcjonowania firmy oraz nasza determinacja w tworzeniu i nieustannym doskonaleniu systemu zarządzania jakością oraz bezpieczeństwem żywności została potwierdzona certyfikatem przyznanym przez szwajcarską firmę SGS uznawaną za najlepszą na świecie w dziedzinie certyfikacji zakładów. Więcej informacji o wszystkich produktach znajdziecie Państwo na stronie www.trecnutrition.com oraz telefonicznie u naszych ekspertów pod nr tel. 071 795 81 70 lub pocztą elektroniczną: ekspert@trec.com.pl.

Regulamin programu lojalnościowego - "Premiujemy zakupy i aktywnych klientów"

 1. Ogólne informacje o programie lojalnościowym.
  Każdy zarejestrowany klient sklepu trec.pl za dokonane zakupy i aktywność otrzymuje punkty w programie lojalnościowym, które może wymieniać na produkty z naszej oferty podczas realizacji zamówień.

 2. Zasady naliczania punktów:
  • każde 1 zł wydane w naszym sklepie to zdobycie 1 punktu. 20 zdobytych punktów to 1 zł do realizacji w sklepie (punkty są naliczane od całkowitej wartości produktów w zamówieniu, bez kosztów wysyłki),
  • zarejestrowanie się na sklepie nowego klienta to 200 pkt. - 10 zł do wykorzystania na zakupy,
  • zapisanie się do newslettera 100 pkt. - 5 zł do wykorzystania na zakupy,
  • dodanie opinii o produkcie w serwisie www.trec.pl jak i serwisie Opineo.pl 100 pkt. - 5 zł do wykorzystania na zakupy (użytkownik może otrzymać punkty za maksymalnie 2 recenzje w ciągu dnia, po ich zaakceptowaniu przez administratora. Użytkownik może otrzymać tylko punkty za produkt który wcześniej zakupił na stronie sklepu).
 3. Weryfikacja punktów.
  Punkty za zamówienie przyznawane są po zamknięciu zamówienia przez administratora systemu lub po zaakceptowaniu przez niego recenzji. Maksymalny czas oczekiwania na zaakceptowanie recenzji to 2 dni. Punkty za zapisanie się do newslettera przyznawane są od razu po zapisaniu.

  Punkty oczekujące zostają zaliczone, gdy:
  • wiadomo, że dana transakcja została sfinalizowana, czyli zamówienie zostało opłacone, a zamówiony towar został wysłany do Klienta,
  • transakcja została sfinalizowana (zamówienie opłacone i zamknięte w systemie) w ciągu 14 dni od chwili złożenia zamówienia.
  Punkty oczekujące zostają anulowane, gdy:
  • nie doszło do transakcji (np. brak wpłaty),
  • kiedy administrator nie zaakceptował opinii o produkcie.
 4. Uwagi dodatkowe:
  • dla jednego Klienta może być prowadzone tylko jedno konto z punktami. Nie ma możliwości przekazania punktów innej osobie,
  • minimalna ilość punktów jaką Klient musi zdobyć na swoim koncie żeby móc je wykorzystać to 300 pkt.,
  • maksymalna ilość punktów to 4000 pkt. Po przekroczeniu salda punkty za kolejne zamówienia nie będa naliczane,
  • po wykorzystaniu części punktów saldo zostanie zmniejszone, punkty za kolejne zamówienia będą naliczane aż do ponownego uzyskania salda maksymalnego,
  • jeśli przy zamówieniu któryś z produktów został opłacony za pomocą punktów wtedy za całość zamówienia punkty nie są przyznawane,
  • jeśli w zamówieniu znajdują się produkty objęte będące już w promocji (np. obniżona cena specjalna) lub zamówienie objęte jest inną regułą promocyjną, punkty za takie zamówienie, również nie są przyznawane,
  • użycie jakiegokolwiek kodu rabatowego, także zwalnia zamówienie z naliczania za nie punktów,
  • program nie obowiązuje w przypadku zamówień realizowanych do dnia 18 października 2013,
  • sklep trec.pl zastrzega sobie prawo do zmiany warunków w programie lojalnościowym.

[X]

Strona wykorzystuje pliki cookie, które przechowywane są na Twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w Swojej przeglądarce.
Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.