Brak produktów w koszyku

Oficjalny sklep internetowy TREC NUTRITION
Zaloguj się lub utwórz konto

Ekspert Trec Nutrition odpowiada
+48 71 795 81 70

Złóż zamówienie telefonicznie
Pn-Pt: 10:00 - 18:00

Livechat

Skuteczna suplementacja – aminokwasy

Wróć do listy

BCAA

Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach czyli BCAAto absolutna podstawa suplementacji w różnych dyscyplinach sportowych. Wiele osób stosuje je po prostu dlatego, że za każdym razem odczuwa ich korzystne działanie. Jedni mówią, że dodają im energii do ćwiczeń, drudzy, że przyspieszają regenerację, inni zaś, że ułatwiają wzrost mięśni. Wszyscy z nich mają rację, bo w zależności od ich dawki i czasu w jakim je przyjmujemy pełnią one różne funkcje.
 

Podstawowe funkcje BCAA

 • przyśpiesza utratę tkanki tłuszczowej
 • działa antykataboliczne
 • pomaga w budowaniu masy mięśniowej
 • zwiększa wytrzymałość mięśni
 
Mówi się, że aminokwasy są niczym małe cegiełki z których organizm odbudowuje uszkodzone treningiem mięśnie. Przy takim porównaniu BCAA będą jednymi z cegiełek najlepiej odbudowujących uszkodzone włókna mięśniowe, ponieważ te trzy aminokwasy stanowią aż 25% z wszystkich aminokwasów obecnych w mięśniach. Co ważniejsze te aminokwasy należą do tak zwanych aminokwasów egzogennych – czyli takich, których organizm sam nie jest w stanie wytworzyć i musimy je dostarczać w postaci pożywienia lub suplementów.
 
Walina, leucyna i izoleucyna, bo to właśnie o nich mowa, biorą czynny udział w kształtowaniu sylwetki sportowca między innymi poprzez zwiększenie syntezy białek, czyli tempa w jakim nasz organizm odbudowuje (i to z nawiązką) uszkodzone włókna mięśniowe, przez co nasza masa masa mięśniowa wzrasta.
 
Kolejnym efektem suplementacji BCAA, który zainteresuje wiele osób jest przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej – włoscy naukowcy wykazali, że podanie BCAA na pusty żołądek sprawia, iż organizm odczytuje to jako sygnał „utraty mięśni” i by je chronić, przestawia metabolizm na spalanie kwasów tłuszczowych w wyniku beta-oksydacji. W praktyce oznacza to ochronę tkanki mięśniowej, a wspomaganie utraty zbędnej tkanki tłuszczowej. Dodatkowo jeden z trzech aminokwasów rozgałęzionych – leucyna – ma zdolność do uwrażliwiania komórek mięśniowych na działanie insuliny, a więc porcja BCAA przyjęta na pusty żołądek pozwoli również na lepsze wykorzystanie do budowy masy mięśniowej kolejnego posiłku zawierającego węglowodany, bez efektu otłuszczania się.
 
BCAA może stanowić źródło energii w trakcie ćwiczeń, zwłaszcza, jeżeli są to długie, intensywne sesje. W trakcie takiego rodzaju wysiłku fizycznego wzmaga się produkcja tlenku azotu, który BCAA transportują z mięśni do wątroby. Tam z jego pozostałości tworzy się aminokwas – alanina, który przekształca się w glukozę. Powstały w ten sposób zapas energii jest transportowany do mięśni. Dzięki temu poziom glukozy – czyli głównego źródła paliwa dla mięśni, jest zrównoważony i sportowiec może bezpiecznie wykonywać trening. Efekt ten pozwala zaoszczędzić glikogen mięśniowy i przeprowadzić sesję o wyższej intensywności lub objętości. Ograniczenie tempa zużycia glikogenu mięśniowego to nie jedyny wpływ BCAA na możliwość wykonania większej pracy na treningu. Suplementacja nim tłumi wydzielanie serotoniny, co redukuje efekt mentalnego zmęczenia w trakcie długotrwałych ćwiczeń. Dlatego tak ważna jest suplementacja aminokwasami rozgałęzionymi u sportowców, którzy muszą wykazać się dużą wytrzymałością – fizyczną i psychiczną.
 
Zagłębiający dalej temat należy poznać kluczowe działanie każdego z trzech aminokwasów BCAA z osobna.
 
 • Leucyna zaliczana jest do aminokwasów ketogennych – bierze udział w przemianach metabolicznych podobnych do tych charakterystycznych dla tłuszczów. Wielu naukowców uważa wręcz, że leucyna ma lipidowy charakter, a jej obecność zwiększa wchłanianie innych aminokwasów przez organizm. Pełni ona kluczową rolę w pobudzaniu syntezy nowych włókien mięśniowych. Dlatego tak ważne jest aby podczas budowania masy mięśniowej dostarczać jej w ilości 3g w każdym posiłku.
 
 
 • Izoleucynę uznaje się za jeden z ważniejszych składników białek mięśniowych człowieka. Poza tym jest niezbędna w procesie wytwarzania najważniejszego ludzkiego białka o charakterze transportowym – hemoglobiny. Bierze również udział w procesach energetycznych organizmu, pełniąc poniekąd rolę regulatora poziomu cukru we krwi.
 
 
 • Walina jest z kolei związkiem odpowiedzialnym za równowagę azotową i przemiany metaboliczne tego pierwiastka. Pełni rolę stymulatora syntezy białek oraz bierze udział w biosyntezie cukrów. Działa w pozytywny sposób na większość układów naszego organizmu.
 
Największe zapotrzebowanie na aminokwasy rozgałęzione występuje w okresach szczególnego zagrożenia katabolicznego oraz gdy zależy nam na wzmocnieniu systemu anabolicznego. Logiczne jest zatem, że poranna dawka aminokwasów BCAA będzie wyjściem optymalnym – organizm po „nocnej głodówce” aktywuje procesy rozpadu białek mięśniowych, szukając zapasowego źródła energii. Kolejną ważną porą jest czas przed treningiem, gdy chcemy profilaktycznie uniknąć fazy katabolicznej i przygotować organizm na anaboliczne efekty ciężkiego fizycznego wysiłku. Wtedy będziemy mogli bezpośrednio doświadczyć także wpływu, jaki aminokwasy rozgałęzione mają na energetykę wysiłkową. Przedtreningowa dawka BCAA pozwoli nam nie tylko oddalić odczucie zmęczenia i przedłużyć sesję ćwiczeń, ale także zwiększyć ich intensywność. Jeśli natomiast chodzi o stosowanie BCAA po ćwiczeniach, zaleca się spożycie BCAA wraz z EAA już w trakcie ostatnich minut treningu. Dzięki temu zminimalizujemy potreningowy katabolizm mięśni i przyśpieszymy proces ich regeneracji.
 
Dawka dzienna suplementu aminokwasowego to około 5–50 g w zależności od dyscypliny i intensywności treningów. Wiadomo, że im większy wysiłek w ciągu całego dnia (dotyczy również połączenia fizycznego z psychicznym), tym więcej aminokwasów zostanie wykorzystanych – zwiększy to także zapotrzebowanie na te składniki. Czasami można przyjąć uproszczony system dawkowania zakładający spożycie 0,5–1 g BCAA na 10 kg masy ciała. Przykładowo, zawodnik ważący 80 kg powinien w ciągu dnia przyjąć od 4 do 8 g aminokwasów rozgałęzionych, szczególnie rano na czczo i przed treningiem.
 

Stackowanie

BCAA same w sobie są potężnym narzędziem w kształtowaniu idealnej sylwetki, ale zestawione z odpowiednimi suplementami mogą dać jeszcze szybszy i bardziej zauważalny efekt.
 
 BCAA POWDER + CREATINE 100%
Idealne zestawienie potreningowe. Dostarczając tych dwóch suplementów zaraz po ukończeniu treningu (a nawet w jego ostatnich 10-15 minutach) natychmiast dostarczamy do mięśni budulca oraz uzupełniamy niedobory energii powodując idealne środowisko do wzrostu mięśni.
 
 BCAA TURBO JET +  MAX CARB
Zestawienie odżywki węglowodanowej i aminokwasów rozgałęzionych spowoduje znacznie lepszy i zdecydowanie szybszy transport aminokwasów do komórek mięśniowych. A po ciężkim treningu, kiedy to w mięśniach powstają mikrourazy, czas dostarczenia odżywczych składników, jakimi są BCAA odgrywa kluczową rolę.
 
 BCAA G-FORCE + GLUTAMINE HIGH SPEED
Jedna z najpotężniejszych kombinacji chroniących nasze mięśnie przed katabolizmem. Stosowana na czczo nie tylko zadziała jak tarcza ochronna na nasze mięśnie, ale też za sprawą glutaminy zadba o odpowiednią kondycję wyściółki jelita, dzięki czemu substancje odżywcze (w tym BCAA) będą mogły być lepiej przyswajane.
 

Ciekawostka

Aminokwasy rozgałęzione BCAA pomijają wątrobę w procesie wchłaniania i dostają się w bardzo szybkim tempie bezpośrednio do krwiobiegu gdzie, w zależności od potrzeb, będą wykorzystane jako źródło energii lub zostaną dostarczone do mięśni i przyczynią się do ich regeneracji i wzrostu.
 
 
 

EAA

Szerszą grupę niż BCAA stanowią aminokwasy egzogenne (EAA) to grupa związków których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Musimy więc dostarczać je w postaci pożywienia i suplementów. Ich spektrum działanie jest bardzo szerokie. Aminokwasy EAA biorą udział w pobudzaniu syntezy nowych włókien mięśniowych oraz są składową w procesie wytwarzania hormonów anabolicznych, dlatego suplementacja aminokwasami egzogennymi powinna znaleźć się w planie każdego sportowca.
Najczęściej stosowane są one w okolicach treningu, ponieważ przyjęcie aminokwasów przed treningiem ochroni nasze mięśnie przed katabolizmem i będzie dobrym źródłem energii podczas treningu. Natomiast potreningowa suplementacja aminokwasami EAA zapewni zahamowanie katabolizmu mięśniowego i przyśpieszy syntezę nowych włókien mięśniowych. Te właściwości aminokwasów są potwierdzone setkami badań, więc ich skuteczność jest powszechnie znana w środowisku sportowym. Aby uzyskać maksimum korzyści z suplementacji aminokwasami należy spożyć około 8 gramów BCAA przed i po treningu.
 
Data: 5 maja 2004 214 Odsłon

 

Firma / O Trec Nutrition

Dążenie do osiągnięcia zdrowego, wysportowanego i sprawnego ciała stało się w ostatnich latach światowym trendem. Doskonała sylwetka i wysoka forma fizyczna nie jest tylko związana z intensywnym treningiem, ale również z racjonalnie przygotowaną dietą. Podstawowe znaczenie głównych makroskładników odżywczych znane jest już dość dobrze. Jednak nowo odkrywane funkcje białek, tłuszczów i węglowodanów w procesach budowania masy mięśniowej, wytwarzania energii i regeneracji potreningowej wciąż zaskakują wielu naukowców i dietetyków. Zapotrzebowanie sportowców wyczynowych, oraz trenujących rekreacyjnie na składniki pokarmowe jest znacznie większe i nie zawsze może być zaspokojone przez tradycyjną dietę.

 

Doświadczenia pokazują, że precyzyjna, odpowiednio dobrana suplementacja jest doskonałym wsparciem dla prawidłowo prowadzonego programu treningowego. Osiągnięcie wymarzonego celu staje się szybsze i łatwiejsze, gdy wspomagane jest najwyższej jakości preparatami, gwarantującymi pełne bezpieczeństwo stosowania. Firma TREC NUTRITION, przy współpracy z najlepszymi laboratoriami, technologami żywienia, lekarzami sportowymi oraz wybitnymi sportowcami, stworzyła ofertę produktów na najwyższym światowym poziomie. W ofercie znajdują się produkty wspomagające przyrost masy i siły mięśniowej, energetyzujące, redukujące tkankę tłuszczową, regenerujące aparat ruchowy oraz wzmacniające siły witalne organizmu. Sięgając po produkty naszej firmy mają Państwo pewność, że dostarczacie swojemu organizmowi tylko najlepszych składników odżywczych, w odpowiednich dla niego proporcjach.

 

Od początku istnienia TREC NUTRITION przykładał szczególną wagę do najwyższej jakości oferowanych produktów oraz pełnej ich zgodności z obowiązującym prawem żywnościowym. W chwili obecnej w firmie funkcjonuje Zintegrowany System Zarządzania spełniający wymagania norm ISO 9001 i ISO 22000 w zakresie „Produkcja, konfekcjonowanie i sprzedaż środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz suplementów diety”. Dzięki rygorystycznemu przestrzeganiu zasad dobrej praktyki higienicznej (GHP) i produkcyjnej (GMP) w naszym nowoczesnym zakładzie produkcyjnym, poziom bezpieczeństwa oferowanych wyrobów nie ustępuje nawet najsurowszym wymaganiom stawianym produkcji farmaceutycznej. Sprawność funkcjonowania firmy oraz nasza determinacja w tworzeniu i nieustannym doskonaleniu systemu zarządzania jakością oraz bezpieczeństwem żywności została potwierdzona certyfikatem przyznanym przez szwajcarską firmę SGS uznawaną za najlepszą na świecie w dziedzinie certyfikacji zakładów. Więcej informacji o wszystkich produktach znajdziecie Państwo na stronie www.trecnutrition.com oraz telefonicznie u naszych ekspertów pod nr tel. 071 795 81 70 lub pocztą elektroniczną: ekspert@trec.com.pl.

Regulamin programu lojalnościowego - "Premiujemy zakupy i aktywnych klientów"

 1. Ogólne informacje o programie lojalnościowym.
  Każdy zarejestrowany klient sklepu trec.pl za dokonane zakupy i aktywność otrzymuje punkty w programie lojalnościowym, które może wymieniać na produkty z naszej oferty podczas realizacji zamówień.

 2. Zasady naliczania punktów:
  • każde 1 zł wydane w naszym sklepie to zdobycie 1 punktu. 20 zdobytych punktów to 1 zł do realizacji w sklepie (punkty są naliczane od całkowitej wartości produktów w zamówieniu, bez kosztów wysyłki),
  • zarejestrowanie się na sklepie nowego klienta to 200 pkt. - 10 zł do wykorzystania na zakupy,
  • zapisanie się do newslettera 100 pkt. - 5 zł do wykorzystania na zakupy,
  • dodanie opinii o produkcie w serwisie www.trec.pl jak i serwisie Opineo.pl 100 pkt. - 5 zł do wykorzystania na zakupy (użytkownik może otrzymać punkty za maksymalnie 2 recenzje w ciągu dnia, po ich zaakceptowaniu przez administratora. Użytkownik może otrzymać tylko punkty za produkt który wcześniej zakupił na stronie sklepu).
 3. Weryfikacja punktów.
  Punkty za zamówienie przyznawane są po zamknięciu zamówienia przez administratora systemu lub po zaakceptowaniu przez niego recenzji. Maksymalny czas oczekiwania na zaakceptowanie recenzji to 2 dni. Punkty za zapisanie się do newslettera przyznawane są od razu po zapisaniu.

  Punkty oczekujące zostają zaliczone, gdy:
  • wiadomo, że dana transakcja została sfinalizowana, czyli zamówienie zostało opłacone, a zamówiony towar został wysłany do Klienta,
  • transakcja została sfinalizowana (zamówienie opłacone i zamknięte w systemie) w ciągu 14 dni od chwili złożenia zamówienia.
  Punkty oczekujące zostają anulowane, gdy:
  • nie doszło do transakcji (np. brak wpłaty),
  • kiedy administrator nie zaakceptował opinii o produkcie.
 4. Uwagi dodatkowe:
  • dla jednego Klienta może być prowadzone tylko jedno konto z punktami. Nie ma możliwości przekazania punktów innej osobie,
  • minimalna ilość punktów jaką Klient musi zdobyć na swoim koncie żeby móc je wykorzystać to 300 pkt.,
  • maksymalna ilość punktów to 4000 pkt. Po przekroczeniu salda punkty za kolejne zamówienia nie będa naliczane,
  • po wykorzystaniu części punktów saldo zostanie zmniejszone, punkty za kolejne zamówienia będą naliczane aż do ponownego uzyskania salda maksymalnego,
  • jeśli przy zamówieniu któryś z produktów został opłacony za pomocą punktów wtedy za całość zamówienia punkty nie są przyznawane,
  • jeśli w zamówieniu znajdują się produkty objęte będące już w promocji (np. obniżona cena specjalna) lub zamówienie objęte jest inną regułą promocyjną, punkty za takie zamówienie, również nie są przyznawane,
  • użycie jakiegokolwiek kodu rabatowego, także zwalnia zamówienie z naliczania za nie punktów,
  • program nie obowiązuje w przypadku zamówień realizowanych do dnia 18 października 2013,
  • sklep trec.pl zastrzega sobie prawo do zmiany warunków w programie lojalnościowym.

[X]

Strona wykorzystuje pliki cookie, które przechowywane są na Twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w Swojej przeglądarce.
Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.