-15% od 199 zł   z kodem: CM15   Masz tylko: 

GABA

Nocna formuła regeneracyjna.

  • Zawiera melatoninę, kwas D-asparaginowy (DAA) i kwas gamma-aminomasłowy (GABA), ekstrakty roślinne kozłka lekarskiego i melisy, aminokwasy i minerały;
  • Zawiera magnez, który przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia oraz wit. B6, która przyczynia się do regulacji aktywności hormonalnej oraz prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego;
  • Zawarty cynk pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu testosteronu we krwi;
  • Polecany ciężko trenującym sportowcom i osobom odczuwającym intensywne zmęczenie fizyczne lub psychiczne, które nie regenerują się w pełni w czasie snu.
74,99 zł
 
Kup teraz

Kompleks witaminowo-mineralny na całą dobę.

60 kapsułek.

  • Innowacyjna formuła: 1 kapsułka na dzień, 2 specjalna kapsułka na noc zawierająca tryptofan oraz GABA;
  • Wysokie dawki składników;
  • Zawiera niezbędne witaminy z grupy B: tiaminę, wit. B6, ryboflawinę oraz wit. B12, przyczyniające się do prawidłowego metabolizmu energii w organizmie oraz wspomagające prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego;
  • Zawiera wit. C, która pomaga chronić komórki przed stresem oksydacyjnym i wspiera działanie układu odpornościowego;
  • Dostarcza odpowiedniej porcji ważnego dla mężczyzn cynku, który pomaga utrzymać prawidłowy poziom testosteronu we krwi.
36,99 zł
 
Kup teraz

Wsparcie regeneracji podczas snu.

60 kapsułek.

  • Uzupełnia dietę w kwas gamma-aminomasłowy;
  • Polecany w szczególności osobom prowadzącym intensywny tryb życia, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym;
  • Aż 750 mg GABA.
31,99 zł
 
Kup teraz

GABA - kwas gamma-aminomasłowy

Właściwości kwasu gamma aminomasłowego

GABA (inaczej kwas gamma-aminomasłowy, kwas γ aminomasłowy, z ang. gamma aminobutyric acid) przez swoją budowę należy do grupy aminokwasów niebiałkowych. Jest on neuroprzekaźnikiem hamującym w mózgu (oddziałuje na układ nerwowy). Receptory GABA obecne są w wypustkach neuronów w ośrodkowym układzie nerwowym.

Kwas gamma aminomasłowy znajduje się przede wszystkim w mózgu, lecz ilość tego aminokwasu jest niewielka. Powstaje on z glutaminianu, a co ciekawe, glutaminian pełni rolę neuroprzekaźnika o działaniu pobudzającym, natomiast GABA działa zupełnie odwrotnie. Kwas glutaminowy odpowiada także za procesy zapamiętywania i nauki.

GABA - kwas gamma-aminomasłowy - źródła

Źródła kwasu gamma aminomasłowego to m.in. pokarmy bogate w bakterie fermentacji mlekowej oraz inne produkty:

  • produkty mleczne - np. kefir, jogurt naturalny, maślanka;

  • kiszonki - kiszone buraki, kiszone ogórki, kiszona kapusta, zakwasy;

  • kozłek lekarski;

  • kwas glutaminowy (prekursor GABA) - drób, wołowina, łosoś, makrela, produkty mleczne, brukselka.

Zrównoważony sposób żywienia powinien dostarczyć odpowiednią ilość GABA do organizmu, ale wspieranie się suplementami również jest dobrym pomysłem, jeśli podejrzewasz, że nie zapewniasz sobie wystarczająco dużo kwasu gamma aminomasłowego poprzez pożywienie.

GABA - kwas gamma-aminomasłowy - działanie

Właściwie głównym zadaniem GABA jest działanie zmniejszające nadmierne pobudzenie organizmu. Kwas gamma aminomasłowy korzystnie wpływa na poziom koncentracji, procesy zapamiętywania oraz funkcjonowanie układu nerwowego.

Ponadto GABA zmniejsza odczuwanie lęku i niepokoju m.in. w sytuacjach stresowych, a także wspiera w likwidacji bezsenności. Bezsenność może być spowodowana nadmiernym stresem, więc wpływ GABA w takiej sytuacji nie pozostanie bez znaczenia. Może się wydawać, że suplementacja GABA wpływa także na poprawę jakości snu, ale jest to skutek uspakajającego i wyciszającego działania kwasu gamma aminomasłowego.

Jako, że GABA może powodować senność, nie zaleca się prowadzenia pojazdów ani obsługi maszyn po spożyciu suplementu diety zawierającego tą substancję.

Ciekawostka: leki zwiększające ilość kwasu gamma-aminomasłowego w organizmie człowieka wykorzystywane są w leczeniu padaczki, jednak oczywiście nie można wdrażać tego rozwiązania na własną rękę - takie rozwiązania to decyzja wyłącznie lekarzy!

Dawkowanie suplementów diety zawierających kwas gamma aminomasłowy

Każdy suplement diety ma swoje określone dawkowanie, które zależy od zaleceń producenta i kwas gamma aminomasłowy nie jest wyjątkiem. Zawsze stosuj się do zalecanej dziennej porcji podanej na etykiecie produktu. W przypadku suplementów marki Trec, dawkowanie GABA prezentuje się następująco:

  • GABA 750 (w kapsułkach) - jednorazowa porcja to 1 kapsułka. Należy stosować najlepiej 30 min. przed snem.

  • SLEEP-ER (w proszku) - jednorazowa porcja preparatu to 9 g (1,5 miarki). Stosować 1 porcję dziennie, najlepiej na 30 min. przed snem.

  • SLEEP-ER (w shocie) - jednorazowa porcja produktu to 50 ml (3 łyżki stołowe). Należy stosować 1 raz dziennie, najlepiej na 30-60 min. przed snem.

  • DEEP SLEEP (w proszku) - jednorazowa porcja produktu to 15 g (2,5 miarki). Stosować 1 porcję dziennie na 30-60 min. przed snem.

  • MULTIPACK SPORT DAY/NIGHT FORMULA (w postaci kapsułek) - jednorazowa porcja produktu to 1 kapsułka. Stosować pierwszą porcję (1 kapsułkę MULTIPACK SPORT DAY FORMULA) po śniadaniu oraz drugą porcję (1 kapsułkę MULTIPACK SPORT NIGHT FORMULA) 30 min. przed snem.

Uwaga - MULTIPACK SPORT DAY/NIGHT FORMULA nie należy spożywać z innymi produktami będącymi źródłem kofeiny lub innych składników o podobnym działaniu!

Z czym łączyć kwas gamma aminomasłowy - GABA?

Stosowanie GABA warto połączyć z suplementami diety zawierającymi Ashwagandhę, gotu kolę czy Rhodiola Rosea. W ten sposób wzmocnisz wyciszające działanie tych suplementów. Mają one także właściwości adaptogenne - ułatwiają przystosowanie się organizmu do niekorzystnych warunków, takich jak np. silny stres.

W niektórych suplementach diety GABA towarzyszy witaminie B6, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Objawy niedoboru witaminy B6 to złe samopoczucie, senność, problemy ze skupieniem uwagi.

Niedobór GABA

Niedobór kwasu gamma aminomasłowego może objawiać się stanami lękowymi i atakami paniki. Co więcej, według niektórych badań osoby cierpiące na stany depresyjne i depresję mają obniżony poziom GABA.

Pamiętaj jednak, że problemów natury psychologicznej/psychicznej nie warto rozwiązywać samemu - wsparcie specjalisty jest bezcenne. GABA - kwas gamma aminomasłowy - nie jest osobą wyspecjalizowaną w dziedzinie psychiki. Nie polegaj wyłącznie na suplementach diety!

Stosowanie kwasu gamma aminomasłowego - skutki uboczne

Skutki uboczne stosowania GABA, podobnie jak w przypadku jakiegokolwiek suplementu mogą się pojawić, szczególnie, jeśli nie przestrzega się zalecanego dawkowania. W przypadku kwasu gamma aminomasłowego działania niepożądane to:

  • osłabienie,

  • ból głowy,

  • problemy żołądkowe.

Suplementacja GABA - kwasem gamma aminomasłowym w przypadku kobiet ciężarnych bądź karmiących piersią powinna zacząć się dopiero po zasięgnięciu obowiązkowej porady lekarskiej.

Pamiętaj - suplement diety to nie substytut zróżnicowanej diety. Suplementy diety jedynie utrzymują w dobrym zdrowiu i wspierają funkcjonowanie organizmu. Zdrowy tryb życia i zbilansowana dieta to podstawa.