-15% od 199 zł   z kodem: CM15   Masz tylko: 

HMB

Suplement diety zawierający kwas beta-hydroksy beta-metylomasłowy w postaci soli wapniowej.

120 lub 240 kapsułek.

  • Suplement diety polecany po każdym intensywnym wysiłku fizycznym lub długotrwałym obciążeniu stresem.
54,99 zł
 
Kup teraz

Płynny kwas beta-hydroksy beta-metylomasłowy.

Pojemność: 100 ml

  • Suplement diety polecany po każdym intensywnym wysiłku fizycznym lub długotrwałym obciążeniu stresem.
89,99 zł
 
Kup teraz

HMB

HMB - właściwości

HMB, inaczejkwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy, to organiczny związek będący efektem przemian jednego z aminokwasów rozgałęzionych, jakim jest leucyna. Jest to suplement antykataboliczny, wpływający na zwiększenie siły i wytrzymałości oraz poprawiający skład ciała (doprowadzający do redukcji tkanki tłuszczowej).

Mimo, że HMB powstaje z leucyny, to dostarczanie tego aminokwasu stanowi niezbyt skuteczny sposób na uzyskanie wysokiego poziomu HMB. Gdybyśmy bowiem chcieli przyjąć 3 g HMB, musielibyśmy przyjąć aż 60 g leucyny. Człowiek spożywający standardową pulę białka na poziomie 0,8 g/kg, wytwarza średnio tylko 0,25-1 g HMB na dobę. Nie pokrywa to sugerowanej dawki dziennej tego suplementu, wynoszącej około 3 g, i właśnie dlatego warto zainwestować w produkty zawierające ten kwas.

HMB - działanie

HMB, tak jak kreatyna, to jeden z pierwszych suplementów na świecie, na temat którego stworzono wiele opracowań naukowych. Zastanawiasz się, w czym pomaga stosowanie HMB? Oto główne kierunki działania tego kwasu:

  1. hamowanie katabolizmu mięśniowego - jest to doskonała ochrona mięśni przed rozpadem, który jest efektem zużywania mięśniowych aminokwasów. Najskuteczniejszą formą ochrony przed katabolizmem jest wysycenie mięśni aminokwasami i ich metabolitami, czyli np. kwasem 3-hydroksy-3-metylomasłowym.

  2. wzrost beztłuszczowej masy ciała - odżywki zawierające ten kwas poprawiają zarówno spoczynkową, jak i wysiłkową energetykę organizmu, która zaczyna bazować na zasobach zbędnej tkanki tłuszczowej. W ten sposób chronione są mięśniowe zasoby aminokwasów, a glikogen oszczędzany jest na poczet intensywnych wysiłków.

  3. wzrost siły i wytrzymałości – poprawa mocy tlenowej i beztlenowej -jako, że kwas ten wspomaga energetykę wysiłków zarówno tlenowych, jak i beztlenowych, jego stosowanie zalecane jest w przypadku sportów siłowych oraz wytrzymałościowych.

Co więcej, przyjmowane regularnie HMB świetnie sprawdza się podczas procesu, jakim jest spalanie tkanki tłuszczowej, aby zachować poziom dotychczas wypracowanego poziomu tkanki mięśniowej. HMB może także przydać się jako wsparcie treningowe osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią, treningami i budowaniem masy mięśniowej.

Podsumowując działanie HMB, jest to bardzo dobrze znany wśród sportowców i osób trenujących suplement diety o działaniu antykatabolicznym oraz anabolicznym. Jego zadaniem jest zabezpieczanie przed nadmierną utratą wypracowanej masy mięśniowej oraz stwarzanie właściwych warunków do rozwoju umięśnienia.

Kiedy widać efekty stosowania HMB?

Odżywki HMB wymagają konsekwentnego i długotrwałego przyjmowania, jednak efekty działania na poziomie poprawy energetyki wysiłkowej, przejawiające się we wzroście siły i wytrzymałości, uzyskujemy już w pierwszych dniach stosowania suplementu. Po miesiącu suplementacji odżywkiHMBmożliwe jestodczuwanie korzystnych zmian na poziomie składu ciała – zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej oraz poprawa twardości mięśniowej.

Z czym łączyć HMB?

HMB jest w zasadzie metabolitem aminokwasu leucyny. Jego zadaniem jest wzrost masy mięśniowej z wykluczeniem tkanki tłuszczowej, aczkolwiek wykazuje silniejsze efekty, jeśli chodzi o ograniczanie nadmiernej degradacji włókien mięśniowych (chroni przed wzmożonym katabolizmem). Dodatkowo jest w stanie znacznie przyspieszyć proces regeneracji, co jest szczególnie istotne po zakończeniu intensywnego treningu.

HMB najczęściej przyjmuje się wraz z odżywkami białkowymi dla podniesienia funkcji regeneracyjno–antykatabolicznych. W celu uzyskania jak największych rezultatów istotne jest, by suplementacja tym kwasem była regularna i długotrwała. Z tego względu najlepszą opcją jest połączenie HMB z kreatyną przyjmowaną cyklicznie. Podczas cyklu kreatynowego zazwyczaj trenuje się ciężej, gdyż suplement doprowadza do znacznego nasilenia anabolizmu, jednocześnie zwiększając wydajność i efektywność sesji ćwiczeń. Jest w stanie wydłużyć czas treningu i pozwala nam na zastosowanie silniejszych bodźców mających na celu zwiększenie przyrostów beztłuszczowej masy ciała.

Cięższy trening jest często równoznaczny z bardziej intensywnymi przemianami w organizmie. Wysiłek powoduje uszkodzenia pracujących mięśni, aby te następnie po aktywacji mechanizmu regeneracyjnego mogły odbudować i wzmocnić włókna mięśniowe. Dla budowania muskulatury ważne jest, aby zachować przewagę procesów anabolicznych nad katabolicznymi. Do tego idealnie nadaje się właśnie połączenie kreatyny z HMB. Kreatyna ma zwiększyć możliwości wysiłkowe i przyrost mięśni, natomiast zadaniem HMB będzie dodatkowe podniesienie ochrony pracujących mięśni w wyjątkowo trudnych warunkach. Działa to na zasadzie ograniczania aktywności wewnątrzustrojowych związków rozkładających białka mięśni, które nazywamy enzymami proteolitycznymi.

HMB - dawkowanie

Produkty z HMB mają określone dawkowanie, które zależy oczywiście od postaci, w jakiej jest suplement.

  • HMB FORMULA CAPS (w kapsułkach) - jednorazowa porcja preparatu to 2 kapsułki. Należy stosować 3 porcje dziennie. W dni treningowe I porcja 30 min. przed pierwszym posiłkiem, II porcja bezpośrednio po treningu, III porcja przed snem. W dni nietreningowe I porcja 30 min. przed pierwszym posiłkiem, II porcja 30 min. przed głównym posiłkiem, III porcja przed snem.

  • HMB LIQUID (w płynie) - jednorazowa porcja preparatu to 1 ml (30 kropli). Należy stosować 3 porcje dziennie. W dni treningoweI porcja rano po przebudzeniu, II porcja bezpośrednio po treningu, III porcja przed snem. W dni nietreningowe I porcja rano po przebudzeniu, II porcja pomiędzy posiłkami, III porcja przed snem.

Pamiętaj, że wszystkie suplementy diety mają swoje dawkowanie podane na etykiecie produktu. To właśnie etykieta jest wyznacznikiem tego, jak należy stosować preparaty zawierające HMB.

Skutki uboczne - HMB

Rozsądna suplementacja HMB zgodnie z zaleceniami na etykiecie produktu wywiera korzystny wpływ na organizm człowieka i zwykle nie powoduje skutków ubocznych, natomiast żaden suplement diety nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa od niepożądanych dolegliwości ubocznych. Każdy przypadek należy traktować indywidualnie.

Podczas stosowania HMB może wystąpić dyskomfort ze strony układu pokarmowego - może pojawić się pieczenie w przełyku (zgaga) oraz ból żołądka. Nie są to jednak dolegliwości nieodwracalne czy też zagrażające życiu.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek negatywnych skutków ubocznych należy przerwać suplementację HMB i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu weryfikacji prawidłowości stosowania suplementu.