CYBER MONDAY - KUPUJ WIĘCEJ, PŁAĆ MNIEJ
-20% od 299 zł | 15% od 199 zł | 10% od 99 zł
WPISZ KOD: CYBERWEEK
Masz tylko: 
DARMOWA DOSTAWA od 99 zł + BOOGIEMAN SHOT GRATIS
0
MENU
BESTSELLER
BCAA HIGH SPEED

Wysokiej jakości aminokwasy BCAA od Trec Nutrition.

 • Zawiera L-leucynę, L-walinę i L-izoleucynę w optymalnej dla organizmu proporcji 2:1:1;
 • Najwyższa jakość składników;
 • Idealna rozpuszczalność;
 • Super smaki.
42,74
44,99
5%
Kup teraz
NOWOŚĆ
Aminokwasy egzogenne AMINO EAA

Najmocniejszy kompleks aminokwasów egzogennych od Trec Nutrition*

 • AMINO EAA przeznaczony jest dla osób, które pragną uzupełnić niedobory aminokwasów egzogennych w diecie;
 • AMINO EAA zawiera  L-cytruliny i tauryny oraz witaminę B6;
 • AMINO EAA zawiera aż 9 aminokwasów.
47,49
49,99
5%
Kup teraz
AMINOMAX 6800

Amino BCAA i EAA w kapsułkach.

 • Zawiera wszystkie aminokwasy endo- i egzogenne;
 • Wzmocnione L-glutaminą, tauryną i witaminami.
75,99
79,99
5%
Kup teraz
BCAA G-FORCE 1150 kapsułki

Suplement zawierający aminokwasy rozgałęzione (BCAA) i L-glutaminę w kapsułkach.

 • Aminokwasy BCAA w formie kapsułek;
 • BCAA G-FORCE to uniwersalny matrix aminokwasowy polecany dla wszystkich sportowców.
32,29
33,99
5%
Kup teraz
BCAA G-FORCE w proszku

Suplement zawierający aminokwasy rozgałęzione (BCAA) i L-glutaminę w proszku.

 • Uniwersalny matrix aminokwasowy w proszku polecany wszystkim sportowcom;
 • Zalecana dzienna porcja BCAA do spożycia to 20 g (3 miarki).
56,99
59,99
5%
Kup teraz
BCAA POWDER

Suplement zawierający aminokwasy BCAA z dodatkiem wit. B6 w formie proszku.

 • Aminokwasy BCAA w formie proszku;
 • BCAA POWDER pomaga uzupełniać aminokwasy BCAA w codziennej diecie;
 • Zawiera witaminę B6, która przyczynia się do zmniejszenia odczucia zmęczenia i znużenia oraz przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.
85,49
89,99
5%
Kup teraz
L.A.N.T.A.N. BCAA GUN POWDER

 • Kompleks 3 aminokwasów rozgałęzionych w proszku;
 • Zawiera L-leucynę, L-walinę i L-izoleucynę w optymalnej dla organizmu proporcji 2:1:1.
59,99
 
Kup teraz
L.A.N.T.A.N. BCAA SPECIAL

 • Kompleks 3 aminokwasów rozgałęzionych;
 • Aminokwasy wzbogacone o wit. B6;
 • Zawarta wit. B6 przyczynia się do redukcji zmęczenia oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.
79,99
 
Kup teraz
L-GLUTAMINE MICRONIZED T6

Suplement zawierający mikronizowaną L-glutaminę wraz z tauryną i witaminą B6 w kapsułkach.

 • Dedykowany sportowcom dyscyplin siłowych, wytrzymałościowo-siłowych i szybkościowo-siłowych.
47,49
49,99
5%
Kup teraz
SUPER BCAA SYSTEM

Suplement, dzięki któremu uzupełnisz aminokwasy BCAA w codziennej diecie - połączenie leucyny, waliny i izoleucyny z tauryną.

 • Zawiera aminokwasy wzbogacone o witaminę B6, która pomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu energetycznego.
71,24
74,99
5%
Kup teraz

Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych to absolutna podstawa suplementacji w różnych dyscyplinach sportowych. Wiele osób stosuje BCAA po prostu dlatego, że odczuwa ich korzystne działanie. Jedni mówią, że dodają im energii do ćwiczeń, drudzy, że przyspieszają regenerację, inni zaś, że ułatwiają wzrost mięśni.

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd się biorą te efekty?

Czy spośród ogromnej oferty BCAA potraficie wybrać preparat, który będzie dla Was najlepszy i dostosowany do Waszej specyfiki treningowej? W gruncie rzeczy nie jest to takie oczywiste. Czasami się zdarza, że mimo intensywnych ćwiczeń i dobrej diety nie idzie nam tak, jakbyśmy tego chcieli. Chodzimy na treningi, na uczelnię lub do pracy, a do tego wszystkiego robimy jeszcze aeroby… Pojawia się silne zmęczenie i brak ochoty na trening. Jakoś się jednak zmuszamy i z oporem ruszamy do codziennego kieratu. Następuje stagnacja, która oznacza zahamowanie postępów oraz słabą regenerację. Mamy wrażenie, że stoimy w miejscu.

Dlaczego? Jak to się mówi „co za dużo, to nie zdrowo”. Zmęczenie i przetrenowanie są ściśle ze sobą powiązane. Objawiają się przewlekłym brakiem motywacji oraz sił do dalszych działań – samopoczucie może się pogarszać bez wyraźnych dolegliwości i innych przyczyn. Jak większość spraw, wszystko zależy w tym względzie od diety, a co za tym idzie – właściwej suplementacji. Jednym z dobrze poznanych i przebadanych suplementów, który pomaga radzić sobie ze zmęczeniem i zapobiega przetrenowaniu, są aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach – BCAA.

Stosowanie aminokwasów rozgałęzionych wydaje się podstawą racjonalnej suplementacji w każdej dyscyplinie sportowej.

Wpływa nie tylko na rozbudowę masy mięśniowej u sportowców sylwetkowych, ale także doskonale zwiększa wytrzymałość i wydolność organizmu przy jednoczesnym zminimalizowaniu objawów zmęczenia w innych dyscyplinach. BCAA to nie tylko produkt dla kulturystów, to także podstawowy suplement dla fighterów, biegaczy, narciarzy czy pływaków. Walina, leucyna i izoleucyna sprawdzą się zawsze, gdy poczujesz, że dopada Cię treningowa stagnacja. Nie tylko badania przemawiają za działaniem BCAA – potwierdzają je opinie milionów sportowców na całym świecie. Aminokwasy rozgałęzione powinny być zatem włączone w zasób stałej suplementacji każdej osoby, która chce dojść do czegoś wielkiego w sporcie oraz polepszyć swoje osiągi i sylwetkę.

Aminokwasy BCAA – co to jest?

Co to jest bcaa - BCAA, czyli Branched Chain Amino Acids, to cząsteczki o nieco bardziej skomplikowanej budowie od innych aminokwasów. Tak jak wszystkie, mają grupę aminową (NH2) o charakterze zasadowym oraz karboksylową (-COOH) o odczynie kwasowym. Jednak to, co odróżnia aminokwasy BCAA od innych, to specyficzny łańcuch boczny, który dołączony jest do szkieletu ich molekuły. Nie jest on liniowy jak w przypadku innych aminokwasów, lecz rozgałęzia się, nadając całej cząsteczce specyficzne właściwości. Taką budowę mają L-leucyna, L-walina i L-izoleucyna. Wszystkie one są egzogenne, co oznacza, że nasz organizm nie jest w stanie ich sam wytwarzać i muszą być dostarczane z zewnątrz, np. w postaci pożywienia lub suplementów diety. Odpowiednie ilości aminokwasów rozgałęzionych w organizmie mają zbawienny wpływ na budowanie masy mięśniowej, redukcję tkanki tłuszczowej oraz eliminowanie zmęczenia treningowego, nie mówiąc już o niezwykle istotnej funkcji antykatabolicznej.


Leucyna zaliczana jest do aminokwasów ketogennych – bierze udział w przemianach metabolicznych podobnych do tych charakterystycznych dla tłuszczów. Wielu naukowców uważa wręcz, że leucyna ma lipidowy charakter, a jej obecność zwiększa wchłanianie innych aminokwasów przez organizm.


Izoleucynę uznaje się za jeden z ważniejszych składników białek mięśniowych człowieka. Poza tym jest niezbędna w procesie wytwarzania najważniejszego ludzkiego białka o charakterze transportowym – hemoglobiny. Bierze również udział w procesach energetycznych organizmu, pełniąc poniekąd rolę regulatora poziomu cukru we krwi.
Walina jest z kolei związkiem odpowiedzialnym za równowagę azotową i przemiany metaboliczne tego pierwiastka. Pełni rolę stymulatora syntezy białek oraz bierze udział w biosyntezie cukrów. Działa w pozytywny sposób na większość układów naszego organizmu.


BCAA - Metabolizm aminokwasów rozgałęzionych

Aminokwasy BCAAWcześniej wspomnieliśmy o tym, że aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach mają podobne struktury chemiczne. Mięśnie szkieletowe składają się w blisko 40% właśnie z tego specyficznego rodzaju związków. Leucyna, izoleucyna i walina jednak mają nieco odmienną charakterystykę i biorą udział w różnych reakcjach biochemicznych, choć w obrębie tych samych szlaków metabolicznych. Aminokwasy BCAA wykorzystywane są w stanie stresu metabolicznego. Co ciekawe, mogą bezpośrednio dostarczać energii, wspomagając pracę mięśni w specyficznych warunkach, gdy wyczerpią się inne jej zapasy. Leucyna kierowana jest wyłącznie do „obiegu metabolicznego tłuszczów”, w którym bierze udział, zaś walina zostaje użyta jako czynnik metabolizacji cukrów. Wyjątkiem jest izoleucyna należąca do grupy aminokwasów ketogennych – ta trafia zarówno do obiegu tłuszczów, jak i węglowodanów. Podobnie jak przemiana materii całego organizmu, również metabolizm relatywnie małych cząsteczek, jakimi są aminokwasy, dzielimy na dwa przeciwstawne procesy – katabolizm i anabolizm.

BCAA wykorzystywane są zarówno w procesach rozkładu, jak i biosyntezy. Katabolizm aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach bocznych zachodzi w wątrobie, nerkach, sercu, tkance tłuszczowej i co najważniejsze – w mięśniach. W ich przemiany zaangażowane są wyspecjalizowane systemy enzymatyczne. Wszystkie trzy aminokwasy BCAA podlegają odwracalnej transaminacji. Pierwsza faza tych przemian przebiega poza wątrobą – transaminazy Aminokwasy BCAA - czy takie oczywiste?są wyjątkowo aktywne w mózgu, mięśniach, tkance tłuszczowej oraz w nerkach. Biorąc pod uwagę charakter metaboliczny oraz miejsca aktywności przemian metabolicznych, można po niektórych objawach rozpoznać niedobory leucyny, waliny i izoleucyny. Przykładowo, odczuwanie silnego głodu, częste stany zapalne, infekcje lub urazy charakterystyczne są dla braku L-leucyny. Nadmierna pobudliwość nerwowo-ruchowa i drżenie mięśni mogą informować organizm o niedoborach izoleucyny, zaś niedostateczna ilość waliny objawia się problemami natury neurologicznej. Oczywiście nie da się precyzyjnie zdiagnozować niedoborów aminokwasów BCAA tylko na podstawie tych objawów, ponieważ są one charakterystyczne również dla innych braków żywieniowych.

Dlaczego BCAA dodają energii?


Aminokwasy BCAA - źródło energiiW tym przypadku będzie trzeba odnieść się do nieco bardziej szczegółowej analizy ich budowy. Trzy niezbędne aminokwasy wchodzące w skład preparatów znanych jako BCAA mają w porównaniu do innych tego typu cząsteczek bardzo specyficzną budowę. Mają swoisty, rozgałęziony łańcuch boczny będący połączeniem grup metylowych (CH3) zbudowanych z atomów węgla i wodoru. To właśnie dzięki tym ostatnim aminokwasy BCAA uzyskują niezwykłe właściwości. Aminokwasy rozgałęzione uwalniane są w mięśniach szkieletowych w warunkach deficytu węglowodanów, zaś ich szkielety węglowe (grupy metylowe) ulegają spalaniu i wykorzystaniu jako alternatywne paliwo, zanim jeszcze uruchomiony zostanie metabolizm tłuszczów. Proces ten zachodzi w przypadku, gdy poziom BCAA jest dla organizmu zbyt niski – ekstremalny i długi trening wymagający dużej liczby składników energetycznych. W tym czasie przetwarzane są również pozostałe elementy ich cząsteczek (reszty aminowe i karboksylowe). Zamieniane są one w inny aminokwas – alaninę. Ta z kolei odprowadzana jest do wątroby, w której dochodzi do biochemicznej reakcji energetycznej zwanej glukoneogenezą. W jej skutek z alaniny powstaje glukoza, czyli najprostsza i najszybsza forma cukru, która dostarcza potrzebnej energii. Glukoza wytworzona w tym procesie z alaniny powraca do mięśni szkieletowych, które ponownie mogą ją wykorzystać jako paliwo. Powyższy mechanizm nazywany jest cyklem glukoza-alanina lub cyklem glukozowo-alaninowym. Służy on do zachowania dodatniego bilansu energetycznego poprzez zrównoważenie poziomu glukozy we krwi.

Jak aminokwasy BCAA pomagają przy zmęczeniu?

Aminokwasy BCAA i ich wpływ na wyczerpanie fizyczne i psychicznePrzede wszystkim należałoby jasno zdefiniować stan zmęczenia, na który składają się czynniki psychiczne i fizyczne. Poniekąd w sposób pośredni w przypadku zmęczenia fizycznego następuje również wyczerpanie psychiczne, i na odwrót. Stan ten jest ściśle powiązany z poziomem glikogenu mięśniowego. Ten jest cukrem, który organizm ludzki jest w stanie magazynować w mięśniach, wątrobie oraz w mniejszych ilościach w mózgu – nas najbardziej jednak interesuje pierwsze wymienione miejsce. Glikogen wykorzystywany jest, rzecz jasna, jako paliwo dla mięśni podczas ekstremalnego wysiłku fizycznego, jakim jest np. trening w siłowni. Zmęczenie powiązane jest ze stosunkiem czasu, w jakim rozkładany jest glikogen, do jego zużywanych ilości. Podczas bardzo ciężkich treningów istnieje ryzyko zbyt szybkiego zużycia jego zapasu, co de facto zaburza tę delikatną równowagę.

Organizm musi czymś uzupełnić straty energetyczne, więc zaczyna rozkładać BCAA, o czym pisałem już wcześniej. Aminokwasy te znajdują się we krwi, skąd są bezpośrednio dostarczane do mięśni. Spadek kondycji psychicznej i pojawianie się symptomów zmęczenia mogą być spowodowane wyczerpaniem fizycznym i brakiem sił albo wynikać ze zbyt niskiego poziomu i stężenia aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach bocznych we krwi. Dlaczego? Otóż w przypadku niedoboru tychże składników wzrasta w organizmie poziom innego aminmokwasu w stanie wolnym. Mowa tutaj o L-tryptofanie, który w skutek enzymatycznej hydroksylacji w układzie nerwowym przekształcany jest do biogennej aminy – serotoniny. Im wyższy poziom L-tryptofanu, tym więcej tego neuroprzekaźnika powstaje, co przekłada się na coraz silniejsze odczucie zmęczenia i senności. Suplementacja aminokwasów BCAA zwiększa ich poziom w organizmie, co powoduje jednocześnie zmniejszenie się ilości wolnego L-tryptofanu. Dzięki temu powstaje mniej serotoniny, a uczucie psychicznego i fizycznego wyczerpania pojawia się znacznie później i na mniejszą skalę. BCAA wpływają więc pośrednio na ośrodkowy układ nerwowy, dlatego stosowane profilaktycznie przed treningiem umożliwiają mięśniom dłuższą i bardziej intensywną pracę.

Działanie antykataboliczne BCAA


Aminokwasy BCAA aktywatory katabolizmu i anabolizmuKatabolizm jest częścią metabolizmu i zarazem przeciwieństwem anabolizmu – jest fazą niszczącą i degradacyjną w całym procesie przemiany materii. Oba zjawiska nie mogłyby jednak przebiegać bez wzajemności. Mimo przeciwnego działania mają ze sobą wiele wspólnego. Antykataboliczne działanie BCAA będzie zatem związane z zahamowaniem procesów degradujących białka naszych mięśni. Efekt ten jest także poniekąd funkcją anaboliczną, ponieważ redukując katabolizm, wzmacniamy właśnie ten drugi proces. Ze względu na ilość BCAA w procentowym zestawieniu białek mięśniowych należy ich dostarczać odpowiednie dawki tak, aby nie nastąpił gwałtowny spadek masy mięśniowej na drodze zachwiania równowagi między katabolizmem a anabolizmem na korzyść tego pierwszego. Wszystkie trzy wpływają na pobudzenie syntezy białek i wzrost włókien mięśniowych, a więc także hamują ich rozpad. Im lepiej działający mechanizm antykataboliczny, tym bardziej optymalne pole działania dla anabolicznych procesów. Aminokwasy te przyjmowane są razem, gdyż nieproporcjonalny wzrost jedynie najbardziej anabolicznego z nich, czyli leucyny, obniża ilość pozostałych (waliny i izoleucyny). Ze względu na niezwykle szybki czas wchłaniania do mięśni można błyskawicznie zareagować i podać je w porach największego zagrożenia katabolicznego, czyli np. bezpośrednio po treningu czy zaraz po przebudzeniu.

Jakie dawki stosować i kiedy najlepiej korzystać z BCAA?


Aminokwasy BCAA - poradnikNajwiększe zapotrzebowanie na aminokwasy rozgałęzione występuje w okresach szczególnego zagrożenia katabolicznego oraz gdy zależy nam na wzmocnieniu systemu anabolicznego. Logiczne jest zatem, że poranna dawka aminokwasów BCAA będzie wyjściem optymalnym – organizm po „nocnej głodówce” aktywuje procesy rozpadu białek mięśniowych, szukając zapasowego źródła energii. Kolejną ważną porą jest czas przed treningiem, gdy chcemy profilaktycznie uniknąć fazy katabolicznej i przygotować organizm na anaboliczne efekty ciężkiego fizycznego wysiłku. Wtedy będziemy mogli bezpośrednio doświadczyć także wpływu, jaki aminokwasy rozgałęzione mają na energetykę wysiłkową.

Przedtreningowa dawka BCAA pozwoli nam nie tylko oddalić odczucie zmęczenia i przedłużyć sesję ćwiczeń, ale także zwiększyć ich intensywność. Jeśli natomiast chodzi o stosowanie BCAA po ćwiczeniach, zalecałbym odczekać około 15 minut, bo katabolizm nocny różni się nieco od jego formy powysiłkowej. W tym czasie wydzielający się kortyzol zdoła oczyścić mięśnie z nagromadzonych w wyniku intensywnej pracy toksyn. Aminokwasy BCAA podane po kwadransie szybko się wchłoną i zapobiegną dalszej degradacji włókien mięśniowych, hamując z kolei negatywne skutki działania tego hormonu.

Podstawowe zapotrzebowanie na BCAA przedstawia się mniej więcej tak:

• L-leucyna – 1,1 g

• L-izoleucyna – 0,7 g

• L-walina – 0,8 g

Oczywiście potrzeby sportowców są sporo większe, bo metabolizują oni znacznie więcej aminokwasów rozgałęzionych niż osoby nieaktywne. Dawka dzienna suplementu aminokwasowego to około 5–50 g w zależności od dyscypliny i intensywności treningów. Wiadomo, że im większy wysiłek w ciągu całego dnia (dotyczy również połączenia fizycznego z psychicznym), tym więcej aminokwasów zostanie wykorzystanych – zwiększy to także zapotrzebowanie na te składniki. Czasami można przyjąć uproszczony system dawkowania zakładający spożycie 0,5–1 g BCAA na 10 kg masy ciała. Przykładowo, zawodnik ważący 80 kg powinien w ciągu dnia przyjąć od 4 do 8 g aminokwasów rozgałęzionych.

Jakie BCAA wybrać i co zintensyfikowałoby ich działanie?

Aminokwasy BCAA - Czy takie oczywiste?W zasadzie nie ma różnicy, czy zastosujemy formę sproszkowaną, tabletki czy kapsułki. Wszystko wchłonie się mniej więcej w tym samym czasie. Można zatem patrzeć na aspekty ekonomiczne danego produktu. Przede wszystkim jednak zwróćmy uwagę na formę aminokwasów, w jakiej występują w preparacie. Opcją idealną, biorąc pod uwagę skład, jest na przykład BCAA High Speed. Występują w nim różne formy chemiczne aminokwasów, takie jak estry i alfa-ketoglutarany, które poddane zostały procesowi turbo aktywacji molekularnej. Dzięki niemu mikrocząsteczki proszku mają bardzo rozwiniętą powierzchnię, co ułatwia im kontakt z wodą. To obecnie jedyny preparat na rynku w formie instant, który doskonale się rozpuszcza, nie pozostawiając żadnych osadów. Dzięki temu wchłania się o wiele szybciej niż inne produkty, a jego działanie anaboliczne i antykataboliczne jest o wiele silniejsze.

Wcześniej wspominałem, że niezwykle istotnym czynnikiem są witaminy, które biorą także udział w procesach metabolicznych aminokwasów rozgałęzionych. Oczywiście w takich produktach jak ANABOLIC BCAA SYSTEM czy BCAA X-TANK znajdują się niezbędne w metabolizmie energetycznym i aminokwasowym składniki witaminowe. Jeżeli zależy nam natomiast szczególnie na efekcie anabolicznym możemy sięgnąć po BCAA 4:1:1. Wszystkie składniki preparatu wspomagają regenerację mięśni i anabolizm.

bcaa 411Mówiąc o preparatach z BCAA, warto jeszcze wspomnieć o dwóch aminokwasach, które na pewno okażą się pomocne w skojarzonej suplementacji. Jednym z nich jest doskonale nam znana tauryna. Nasz organizm wytwarza ją w stosunkowo niewielkich ilościach (mózg, mięśnie szkieletowe, wątroba, jelita), zaś w miarę wysiłku fizycznego jej poziom maleje. Tauryna pozwala na skuteczne ograniczenie zmęczenia w trakcie i po treningu, wzmagając tym samym regenerację powysiłkową oraz wpływając na ośrodkowy układ nerwowy (neuroprzekaźnik) i funkcje metaboliczne. Ponadto pośrednio wspomaga transport kreatyny do tkanki mięśniowej, co wpływa na skuteczniejsze jej wykorzystanie oraz na zintensyfikowanie właściwości anabolicznych. Drugim aminokwasem jest L-tyrozyna. Pozwala ona na ograniczenie zmęczenia poprzez optymalizację działania przysadki mózgowej i tarczycy. Jej braki objawiają się właśnie skrajnym wyczerpaniem i chronicznym zmęczeniem. Brzmi świetnie! A gdyby tak wykorzystać przeciwzmęczeniowe i energetyzujące działanie wszystkich wymienionych wyżej aminokwasów? Powstałby niezwykle silny preparat, który z jednej strony – ze względu na duże dawki aminokwasów BCAA – jest optymalny do całodniowego stosowania, z drugiej zaś – dzięki połączeniu ich z tauryną i L-tyrozyną – doskonale sprawdzi się przed i w trakcie długich oraz wyczerpujących treningów.

BCAA - Kilka słów podsumowania


bcaa trecStosowanie aminokwasów rozgałęzionych wydaje się podstawą racjonalnej suplementacji w każdej dyscyplinie sportowej. Wpływa nie tylko na rozbudowę masy mięśniowej u sportowców sylwetkowych, ale także doskonale zwiększa wytrzymałość i wydolność organizmu przy jednoczesnym zminimalizowaniu objawów zmęczenia w innych dyscyplinach. BCAA to nie tylko produkt dla kulturystów, to także podstawowy suplement dla fighterów, biegaczy, narciarzy czy pływaków. Walina, leucyna i izoleucyna sprawdzą się zawsze, gdy poczujesz, że dopada Cię treningowa stagnacja. Nie tylko badania przemawiają za działaniem BCAA – potwierdzają je opinie milionów sportowców na całym świecie. Aminokwasy rozgałęzione powinny być zatem włączone w zasób stałej suplementacji każdej osoby, która chce dojść do czegoś wielkiego w sporcie oraz polepszyć swoje osiągi i sylwetkę.

Aminokwasy: Jaka jest różnica między odżywkami białkowymi a aminokwasami?

Wiele osób traktuje białko i aminokwasy jako tą samą klasę suplementów. Zazwyczaj wynika to z przekonania, że skoro białko zbudowane jest z aminokwasów to można je traktować wymiennie. Tak naprawdę aminokwasy odżywki oraz produkty białkowe mają całkiem inne przeznaczenie i są odmiennie metabolizowane w organizmie.
Najważniejsze różnice między aminokwasami i białkami:

 • Aminokwasy Odżywki TRECBiałko wymaga trawienia zaś aminokwasy nie
 • Białko to złożona struktura zbudowana z aminokwasów połączonych wiązaniami peptydowymi. Wymaga ono skomplikowanych procesów trawiennych w układzie pokarmowym, które sprowadzają białko do elementarnej postaci aminokwasów. Aminokwasy odżywki nie wymagają trawienia. 
 • Białko przyswaja się dłużej od aminokwasów 
 • Aminokwasy z strawionego białka trafiają do krwi w zróżnicowanym czasie, uzależnionym od źródła białka, obróbki kulinarnej. Dla przykładu białka serwatkowe wymagają około 30 minutowego trawienia. Mięso wołowe możemy czuć na żołądku nawet w 3 godziny po zjedzeniu. Aminokwasy ekspresowo przechodzą przez układ pokarmowy i są wchłanianie do krwiobiegu, skąd wraz z krwią są transportowane po całym organizmie
 • Trawienie białka to wydatek energetyczny dla organizmu, który nie jest ponoszony w przypadku metabolizmu aminokwasów odżywek 
 • Trawienie białka wymaga czasu ale także energii niezbędnej chociażby do produkcji enzymów. Metabolizm aminokwasów nie naraża ustroju na żadne koszty. 
 • Nadmiar białka w diecie może zakwaszać, aminokwasy potrafią wręcz odkwasić organizm 
 • Białko może uczulać, wywoływać alergię, aminokwasy odżywki nie!

Jakie są rodzaje aminokwasów?

Aminokwasy generalnie dzielimy na proteogenne i nieproteogenne. Te pierwsze wchodzą skład białek ustrojowych człowieka. Aminokwasy nieproteogenne nie budują białek ustrojowych, ale niektóre z nich odgrywają w organizmie ważne funkcje np. tauryna.
Aminokwasów wchodzących w skład białek ustrojowych człowieka jest 20 – 23. Możemy sobie je przyrównać do cegiełek, jakie ustrój będzie wykorzystywał w procesach syntezy własnych białek, które spełniają szerokie spektrum funkcji. Z aminokwasów zbudowane są mięśnie, aminokwasy wpływają na równowagę kwasowo – zasadową (odkwaszanie), odpowiadają za odporność organizmu, Aminokwasy protegenne dzielą się na dwie ważne grupy:

 • aminokwasy niezbędne (esencjalne, egzogenne) - to 8 aminokwasów, których organizm nie potrafi samodzielnie syntetyzować, stąd ich źródłem musi być dieta lub suplementacja 
 • aminokwasy względnie niezbędne (arginina, histydyna) – aminokwasy, które organizm produkuje, ale w niektórych okresach życia (np. intensywny rozwoju, regeneracja, ciężki wysiłek fizyczny) produkcja własna okazuje się niewystarczająca i wymaga uzupełniania w diecie lub pod postacią zbilansowanej suplementacji
 • zbędne (nieesencjonalne, endogenne) – pozostałe aminokwasy, które organizm może samodzielnie syntetyzować. 

Tyle o aminokwasach mówi nauka o żywieniu. Przy okazji kolejnego pytania przedstawimy najważniejsze grupy aminokwasów odżywek.

Które aminokwasy wybrać?

Aminokwasy Odżywki Trec Glutamina

Najważniejsze grupy aminokwasów trec:

 1. Aminokwasy zawierające pełne spektrum aminokwasów ( z obowiązkową zawartością grupy niezbędnych) – np. Aminomax 6800, Amino 4500. Warto je uwzględnić w codziennej suplementacji gdy zależy nam na zwiększeniu przyswajania białka, utrzymaniu dodatniego bilansu azotowego, który stanowi bazę do wystąpienia anabolizmu mięśniowego. Porcję Aminomax 6800 można przyjmować nawet przed każdym posiłkiem, szczególnie gdy nie mieliśmy czasu zbilansować ich i obawiamy się, że nie dostarczymy wymaganej ilości białka do organizmu. 
 2. Aminokwasy wysiłkowe – glutamina np. Glutamina high speed, Glutamina extreme, Glutamina T6 Glutamina to królowa aminokwasów, szczególnie gdy ciężko trenujesz. Tego aminokwasu potrzebuje cały organizm, a szczególnie mięśnie. Glutamina odpowiada za dodatni bilans azotowy, umożliwia syntezę innych aminokwasów z grupy endogennych. Jeżeli w organizmie nie będzie wystarczająco dużo glutaminy, organizm będzie rozkładał wszystkie aminokwasy (najwięcej będzie pochodziło z Twoich mięśni co to oznacza katabolizm!) po to by uzyskać bezpieczny poziom tego aminokwasu.
 3. Aminokwasy wysiłkowe – aminokwasy rozgałęzione BCAA (leucyna, walina, izoleucyna) np. BCAA high speed, BCAA xtank 

BCAA to nieodłączny kompan glutaminy. BCAA i glutamina to najważniejsze aminokwasy okołowysiłkowe, które często występują razem np. jako aminokwasy trec BCAA G – force.

Najważniejsze funkcje aminokwasów BCAA:

 • Stanowią główny budulec białek mięśniowych – dlatego nie może tych aminokwasów zabraknąć w codziennej suplementacji (szczególnie rano oraz przed i po treningu) osób budujących masę mięśniową. Przyjmowanie BCAA okołowysiłkowo zabezpiecza mięśnie przed katabolizmem oraz stwarza warunki do wystąpienia środowiska anabolicznego. 
 • Ta trójka aminokwasów jest mocno zaangażowana w energetykę wysiłków tlenowych (np. biegi). Z tego względu zaleca się suplementację aminokwasami BCAA w wysiłkach długotrwałych o umiarkowanej intensywności. 
 • Silna stymulacja anaboliczna – to główna zasługa jednego z aminokwasów należących do BCAA – leucyny. Dlatego jej dodatkową porcję pod postacią Leucine Fusion lub produktu BCAA o wysokiej zawartości leucyny np. BCAA 4-1-1 high speed warto uwzględnić szczególnie w porze potreningowej.

Sprawdź najpopularniejsze rodzaje aminokwasów: BCAA, EAA, Glutamina, Leucyna.