Baza wiedzy

Środki treningowe w bieganiu - czym są i jak je wykorzystywać?

Środki treningowe w bieganiu - czym są i jak je wykorzystywać?

14 czerwca 2024, Redakcja Trec
Bieganie to jeden z najchętniej uprawianych sportów, ponieważ pozornie nie wymaga dużej wiedzy ani kupowania karnetu. Wystarczy ubrać buty i wyjść pobiegać na zewnątrz. Zgadza się, pod warunkiem, że biegamy wyłącznie dla przyjemności i ewentualnie po to, aby zrzucić zbędne kilogramy. W przeciwnym razie musimy traktować bieganie jak każdy inny sport wymagający stosowania odpowiednich metod, aby poprawiać swoje wyniki. Środki treningowe wykorzystywane w bieganiu mogą być bardzo różne. W praktyce początkujących biegaczy, którzy uczą się dopiero jak dopasowywać intensywność treningu, poznają własne ciało oraz technikę biegu, nie ma jeszcze mowy o innych metodach niż bieg ciągły, ewentualnie marszobieg. Zatem czym są oraz jak wykorzystywać środki treningowe w bieganiu, aby osiągać coraz to lepsze wyniki?
Jak zachować sylwetkę po zakończeniu kariery sportowej?

Jak zachować sylwetkę po zakończeniu kariery sportowej?

10 czerwca 2024, Redakcja Trec
Wielu sportowców zakończenie kariery traktuje jako możliwość całkowitej rezygnacji ze stylu życia, jaki prowadzili przez długie lata. Odbija się to na ich zdrowiu oraz oczywiście sylwetce. Warto zauważyć, jak sytuacja wygląda u piłkarzy oraz pięściarzy, którzy odnosili największe sukcesy, Tak naprawdę tylko nieliczni są w stanie utrzymać swoją formę. Czym jest to podyktowane oraz dlaczego tak trudno jest zmusić się po karierze, aby dbać o swoje zdrowie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Poznasz również sprawdzone metody na to, aby efekty ciężkiej pracy przez wiele długich lat nie zniknęły w ciągu kilku miesięcy po przejściu na sportową emeryturę.
Dieta Dąbrowskiej - zasady, zalety i wady, przykładowy jadłospis
Leczenie dietą warzywno-owocową było swego czasu bardzo popularne i w pewnym sensie wiązało się z niską świadomością tego, jak ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest odpowiednia podaż kalorii. Teraz, gdy wiedza na ten temat jest bardziej powszechna i łatwo dostępna, a zdrowy styl życia ma coraz więcej zwolenników, warto przyjrzeć się tej diecie jeszcze raz. Jeśli zastanawia Cię fenomen diety Dąbrowskiej, przeczytaj ten artykuł!
Napoje izotoniczne - jak działają i dlaczego warto je stosować?

Napoje izotoniczne - jak działają i dlaczego warto je stosować?

3 czerwca 2024, Redakcja Trec
O napojach izotonicznych było głośno już dawno temu. Czasem wciąż można spotkać się z błędnym przekonaniem, że są szkodliwe, ponieważ są mylnie kojarzone z napojami energetyzującymi. Na szczęście ta sytuacja jest już bardzo rzadka, gdyż świadomość konsumentów jest coraz większa. Jeśli jest jeszcze coś, czego nie wiesz o izotonikach, przeczytaj ten artykuł!
Co to jest HMB i jakie ma działanie?

Co to jest HMB i jakie ma działanie?

31 maja 2024, Redakcja Trec
HMB to suplement diety, który swego czasu zyskał dużą sławę. Obecnie jest nieco rzadziej stosowany, a mimo to wciąż warto się nim zainteresować. Duża ilość badań potwierdza jego działanie antykataboliczne i sens suplementacji w okresie redukcyjnym. Z poniższego artykułu dowiesz się dokładnie, w jaki sposób działa ten związek, czym jest oraz kiedy warto stosować HMB. Uzyskasz także odpowiedź na inne kluczowe pytania dotyczące tej substancji.
Dieta i suplementacja dla pływaka - jak się odżywiać i jakie suplementy i odżywki stosować?
Pływanie jest bardzo wymagającym sportem, który angażuje do pracy praktycznie całe ciało jednocześnie. Z tego względu w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego spalanych zostaje mnóstwo kalorii. Dieta pływaka musi dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników mineralnych oraz odżywczych. Jest to warunek konieczny dla dobrej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Z tego artykułu dowiesz się, jakimi suplementami diety dla pływaków warto wspomagać swoje treningi, aby zmaksymalizować ich efekty. Poznasz również kluczowy aspekt, jakim jest dieta pływaka.
Najczęstsze błędy na siłowni popełniane przez osoby początkujące i nie tylko
Osoby początkujące popełniają wiele błędów w treningu siłowym, które mogą prowadzić do wystąpienia urazów oraz kontuzji. Przez te błędy niejednokrotnie osiągają również zdecydowanie gorsze rezultaty niż mogłyby, gdyby je wyeliminowały. Wiele z tych błędów nie jest udziałem wyłącznie osób rozpoczynających swoje treningi. Również osoby bardziej doświadczone posiadają złe nawyki, które przekładają się na zdecydowanie gorsze osiągnięcia. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są najczęstsze błędy na siłowni popełniane przez osoby na różnym poziomie zaawansowania i poznasz sposoby, jak sobie z nimi poradzić.
Najlepsze ćwiczenia na pośladki - 6 ćwiczeń na mięśnie pośladkowe
Mięśnie pośladkowe trenowane są zdecydowanie mocniej przez kobiety. Spowodowane jest to faktem, że to właśnie od Pań oczekuje się zgrabnego wyglądu tej części ciała. Prawda jest jednak taka, że kobiety również doceniają dobrze wyglądające pośladki u mężczyzn. Trenowanie tej partii przynosi dodatkowo wiele korzyści, zarówno z punktu widzenia sylwetkowego, jak i sportowego. W poniższym artykule znajdziesz 6 najlepszych ćwiczeń na pośladki, które sprawią, że mięśnie nabiorą siły oraz jędrności. Trening pośladków zdecydowanie nie powinien być wyłącznie domeną kobiet i aby się o tym przekonać, przyjrzyj się ich anatomii oraz roli w codziennym funkcjonowaniu i sporcie.
Trening plyometryczny - definicja, efekty, najlepsze ćwiczenia plyometryczne
Trening plyometryczny opiera się na naturalnej zdolności skurczu mięśni. Pierwotnie wykorzystywany był przez skoczków wzwyż. Z czasem ta opracowana w latach 60-tych XX wieku metoda treningu znalazła zastosowanie również w innych dyscyplinach sportu. Obecnie ćwiczenia plyometryczne stanowią element wielu sesji treningowych, niektóre z nich przeznaczone są pod poprawę dynamiki, inne refleksu, a jeszcze inne nastawione na zwiększenie wydolności mięśniowej. Dowiedz się, czym dokładnie jest trening plyometryczny oraz jakie efekty może przynieść.
Suplementacja w triathlonie - jakie odżywki i suplementy diety wybrać?
Triathlon stanowi bardzo wymagający sport, który składa się z aż trzech dyscyplin. Pierwszą z nich jest pływanie, następnie zawodnik musi pokonać określony dystans na rowerze, a na koniec czeka go jeszcze bieg. Suplementacja dla triathlonisty będzie zatem nieco różnić się od tej, jaką stosuje się w innych sportach wytrzymałościowych. Spowodowane jest to charakterystyką obciążenia, długością zawodów, a także zróżnicowanymi potrzebami zawodników. Dostarczanie substancji fizjologicznie czynnych w trakcie wysiłku, ale również okołotreningowo jest niezmiernie istotne, aby zapewnić niezbędne składniki odżywcze zarówno do ciężkiego wysiłku, jak i regeneracji. W tym artykule przyjrzymy się temu, w jaki sposób powinna wyglądać suplementacja dla triathlonisty.
Dlaczego warto trenować boks?

Dlaczego warto trenować boks?

6 maja 2024, Redakcja Trec
W tym artykule odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego warto trenować boks. Pierwszą odpowiedzią, która może się nasunąć, jest oczywiście stwierdzenie, że będzie to dobre narzędzie do samoobrony. Jest to całkowita prawda. To jednak zdecydowanie nie wszystko. Wybierając formę aktywności fizycznej odpowiednią dla siebie warto poznać wszystkie korzyści, jakie daje ta konkretna dyscyplina sportowa. Większość osób początkujących pragnie poprawić kondycję fizyczną, zrzucić zbędne kilogramy oraz zbudować wymarzoną sylwetkę. W sportach walki jest to efekt uboczny. Regularne treningi bokserskie mogą stać się stylem życia.
Trening inercyjny - co to jest i jak działa?

Trening inercyjny - co to jest i jak działa?

3 maja 2024, Redakcja Trec
Trening inercyjny stanowi odmianę treningu oporowego wymyślonego na potrzeby astronautów, aby nie tracili oni masy mięśniowej w trakcie misji kosmicznych. Brzmi ciekawie, prawda? Wiele metod, które były pierwotnie stosowane przez wojsko, siły specjalne czy właśnie astronautów, w pewnym momencie zaczęło trafiać także do zwykłych ludzi. Jedną z takich metod jest właśnie opisywany w tym artykule trening inercyjny. Stanowi on coraz bardziej popularną alternatywę dla klasycznego treningu siłowego. Warto przyjrzeć mu się bliżej, aby poznać jego zasady oraz potencjalne korzyści.

Baza wiedzy Trec.pl