Kazeina

Wolnowchłanialne białko z kazeiny micelarnej.

  • Uzupełnia dietę o białka, które przyczyniają się do wzrostu i utrzymania masy mięśniowej;
  • Dostarcza białko do mięśni w czasie snu;
  • Białko bogate w ważne aminokwasy;
  • Niska zawartość cukrów;
  • Świetny składnik koktajli, owsianek, omletów czy deserów.
89,99 zł
 
Kup teraz

Kazeina micelarna

Co to jest kazeina?

Kazeina micelarna to jedna z frakcji białek mleka. Jestona białkiem o powolnym wchłanianiu, w przeciwieństwie do białka serwatkowego mleka, które wchłaniane jest szybko. To czyni kazeinę szczególnie cenną wtedy, gdy chcemy, aby źródło białka wolno uwalniało się w organizmie przez długi czas, czyli np. w nocy. Dzięki temu kazeinę często można znaleźć w Internecie pod frazą "białko na noc".

Głównym źródłem najwyższej jakości kazeiny jest mleko oraz odżywki białkowe. Kazeina micelarna to czysta, pełna forma kazeiny.

Działanie kazeiny

Jednym z podstawowych zadań protein jest hamowanie rozpadu tkanki mięśniowej, a więc białko kazeiny pomoże w działaniach antykatabolicznych. Rozciągnięte w czasie uwalnianie aminokwasów prowadzi do syntezy białek mięśniowych.

Wydłużony czas wchłanianiakazeiny sprawia, że budowanie masy mięśniowej jest dużo bardziej efektywne i właściwie może trwać także w czasie snu. Białko kazeinowe spożyte przed snem powoduje, że wchłania się ono przez kilka godzin snu, przypuszczalnie jest to najczęściej 6-8 godzin. To powolne uwalnianie źródła białka sprawdza się także wtedy, kiedy wiesz, że przez wiele godzin nie będziesz w stanie dostarczyć sobie protein.

Białko pomaga pośrednio także w odchudzaniu, ponieważ to właśnie ono trawi się najtrudniej. Jest to oczywiście duży skrót myślowy - chodzi o to, że do trawienia białek potrzeba najwięcej energii, czyli kalorii. Spożywanie dużej ilości białka ułatwia zatem utratę tłuszczu.

Kazeina a inne rodzaje białek

Często kazeina micelarna uznawana jest za najcenniejszą formę białek, ale nie jest to do końca poprawne stwierdzenie. Każda forma białka ma swoje zalety i wady oraz określone działanie.

Podstawową różnicą między kazeiną a koncentratem i izolatem serwatki jest wydłużony czas wchłaniania, o czym wspomniano wcześniej. Kazeina micelarna dostarcza więc białko przez długi czas, a koncentrat białka serwatkowego to szybkie zapewnienie organizmowi protein.

Jeśli przerwa między posiłkami jest bardzo duża lub stosujesz białko wieczorem, kazeina zapewnia długotrwały dopływ aminokwasów. W porze okołotreningowej, gdy białko i aminokwasy są pilnie potrzebne, lepiej jednak zastosować białko serwatkowe.

Kazeina w ofercie Trec - dawkowanie

Wśród białek w ofercie Trec Nutrition jest jedna odżywka białkowa z wysokiej jakości białka kazeinowego - CASEIN 100. Ogromną zaletą kazeiny 100 jest niska zawartość cukrów. Dostępna jest ona w 2 smakach: truskawka-banan oraz śmietanka-wanilia. Stosując kazeinę oczekujemy białka na wysokim poziomie, czyli chcemy, aby nasza odżywka białkowa miała wysoką zawartość białka. Dzienna porcja CASEIN 100 to 68,31 g.

Każdy suplement diety lub odżywka ma na etykiecie sposób użycia podany przez producenta i tych zaleceń należy się zawsze trzymać. Sposób użycia kazeiny CASEIN 100 jest następujący: jednorazową porcję preparatu – 30 g (1,5 miarki) - należy rozpuścić w 200 ml wody lub mleka, używając do tego szejkera lub miksera. Należy stosować 3 porcje dziennie.

W dni treningowe: I porcja rano po przebudzeniu, II porcja do 1,5 godz. po treningu oraz III porcja przed snem.

W dni nietreningowe: I porcja rano po przebudzeniu, II porcja pomiędzy posiłkami oraz III porcja przed snem.

Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na białko, w przypadku osób intensywnie trenujących, zwykle jest to 0,8-2 g białka na 1 kg masy ciała, przy czym te 2 g na kg masy ciała to raczej zapotrzebowanie dla osób, którym bardzo zależy na dużych przyrostach masy mięśniowej.

Skutki uboczne stosowania kazeiny micelarnej

W Internecie można przeczytać stosunkowo dużo informacji o tym, jakie skutki uboczne może powodować stosowanie białka kazeiny. Warto być ostrożnym, ponieważ wiele z nich jest wyolbrzymionych. Spożycie białka kazeiny może wiązać się z wzdęciami oraz rozmaitymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, jednak prawie zawsze wynika to nie ze szkodliwości samej kazeiny, a raczej z powodu alergii na produkty z mleka krowiego. Osoba nietolerująca laktozy, stosująca białko kazeinowe, prawdopodobnie będzie skarżyć się na bóle brzucha, wzdęcia czy biegunki. Takim osobom najlepiej sprawdzą się hydrolizat białka kazeiny oraz białko roślinne.

Może się również zdarzyć, że osoby bez alergii pokarmowych również odczują dyskomfort związany ze wzdęciami. Powodem tego zjawiska jest konsystencja gęstego żelu, który tworzy się, gdy kazeina dotrze do żołądka. Do tego dochodzi dłuższy czas zalegania w żołądku i wzdęcia murowane. Na szczęście jest na to sposób - wystarczy rozcieńczyć odżywkę białkową w większej ilości wody.