Masz tylko: -15% na WSZYSTKO Kod: "HALLOWEEN" MWZ 100 zł
DARMOWA DOSTAWA od 99 zł + BOOGIEMAN SHOT GRATIS
0
MENU

Przedtreningówka – co to za odżywka i dla kogo jest polecana?

Przedtreningówki to specjalne odżywki, cieszące się popularnością przede wszystkim w dyscyplinach siłowych czy sylwetkowych. Ich zadaniem jest zwiększenie wydajności i efektywności treningów.

przedtreningówka

Czym jest przedtreningówka?

Przedtreningówka to suplement będący mieszankami składników aktywnych, od których to oczekujemy konkretnych efektów. Zależnie od składu, mogą mniej lub bardziej wpływać na koncentrację, poziom energii, pobudzenie czy wywoływać tak zwaną pompę mięśniową. Główne składniki przedtreningówek można też spotkać w formie pojedynczych suplementów. Wszystkie służą jednak polepszeniu wydajności treningowej i poprawie efektywności ćwiczeń.

W skrócie, są to suplementy o działaniu promobilizującym i wpływającym na poprawę rezultatów treningowych. Dzięki właściwościom odpowiednio dobranych składników, przyspieszają i zwiększają przyrosty masy mięśniowej, a także polepszają parametry fizyczne, takie jak siła czy wytrzymałość.

Przedtreningówki - rodzaje składników

Do podstawowych przedtreningówek zaliczamy boostery tlenku azotu (NO), które głównie dzięki argininie, doprowadzają do poszerzania światła naczyń. Dzięki temu do mięśni napływa znacznie większa ilość krwi wraz z tlenem, składnikami odżywczymi i elementami wpływającymi na sprawniejszą regenerację oraz rozwój pracujących mięśni. To z kolei, w dłuższej perspektywie, oddziałuje na ich objętość, a co za tym idzie możliwości wysiłkowe.

Warto wspomnieć, że stymulując produkcję tlenku azotu, działamy z korzyścią dla między innymi układu krążenia. Jeśli chodzi o podniesienie koncentracji, skupienia i pobudzenie podczas sesji treningowej, to zasługa kofeiny, guarany lub innych tego typu stymulantów. Bardzo często w skład suplementów, stosowanych przed wysiłkiem, wchodzi kreatyna, sprzyjająca rozwojowi muskulatury, odnowie mięśni i ograniczaniu nadmiernej degradacji włókien mięśniowych. Coraz bardziej popularnym składnikiem jest też beta-alanina, nasilająca produkcję karnozyny, pełniącej rolę swoistego bufora śródmięśniowego. Co istotne, jest w stanie wpływać na wytrzymałość i pełni funkcję odkwaszającą.

Na rynku istnieje wiele odżywek, które są polecane sportowcom wszelakich dyscyplin, aczkolwiek wybór konkretnej przedtreningówki powinien być zależny od celu treningowego i potrzeb trenującego. Według tego dobieramy suplement o właściwym przeznaczeniu i zawartości określonych składników.