AAKG – fakty i mity

AAKG – fakty i mity

Suplementacja

12 lipca 2019, Trec Team

AAKG, czyli alfa-ketoglutaran L-argininy to klasyczny suplement diety, stosowany przed treningiem z myślą o wywołaniu potężnej pompy mięśniowej. Przekłada się to na regenerację, poprawę możliwości wysiłkowych i lepsze warunki dla budowania muskulatury. Warto jednak wiedzieć, co w temacie AAKG jest faktem, a co mitem.

MIT: AAKG tylko w sportach siłowych i sylwetkowych

Mówi się, że wszelkie boostery tlenku azotu zdają egzamin wyłącznie w sportach siłowych i sylwetkowych. Nie jest to prawdą, bo sprawdzają się bardzo dobrze również i w sportach walki. W odniesieniu np. do treningów bokserskich czy MMA, warto włączyć argininę po zakończeniu ćwiczeń. Głównie z uwagi na fakt, że w organizmie przekształcana jest do poliamidów, mających spory wpływ na mnożenie komórek. W tym rzecz jasna komórek satelitarnych, które są jednym z istotniejszych elementów odnowy mięśni.

FAKT: AAKG może pozytywnie wpływać na zdrowie

AAKG i arginina są uznawane za jeden ze skuteczniejszych suplementów dla sportowców. Mało kto zwraca uwagę, że mogą działać z korzyścią dla zdrowia. Faktem jest, że wraz z poszerzaniem światła naczyń, do mięśni docierają większe ilości składników regeneracyjnych, budulcowych i innych elementów odżywczych. Niemniej jednak ta sama zasada wspiera funkcje seksualne czy mechanizm wzwodu. Rozszerzanie naczyń krwionośnych powoduje też zwiększony napływ krwi wraz z tlenem.

MIT: AAKG i argininę stosuje się tylko w celu zwiększenia masy mięśniowej

AAKG i arginina tylko na masę? Nie do końca… Suplementacja nimi przede wszystkim generuje duży przyrost siły mięśniowej oraz ułatwia uzyskanie pożądanej rzeźby. Poza tym stymuluje tempo metabolizmu i poniekąd ogranicza wzrost komórek tłuszczowych

MIT: AAKG należy zażywać jedynie przed wykonaniem treningu

Najpopularniejszym zastosowaniem AAKG jest przyjmowanie suplementu przed rozpoczęciem wysiłku. Jest to jak najbardziej wskazane, aczkolwiek w niektórych okolicznościach lepszą opcją może być porcja przed i po zakończeniu treningu. Wiadomo, pierwsza dawka dla wywołania i wzmocnienia pompy mięśniowej, zaś druga dla wsparcia procesów regeneracyjnych i nasilenia biodostępności glukozy.

FAKT: AAKG i arginina ma wiele cennych właściwości

Warto wspomnieć, że AAKG i aminokwas argininy to nie tylko regeneracja czy pompa mięśniowa, jak sądzi wiele osób. To również pozytywny wpływ na anaboliczne hormony, takie jak IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu) i GH (hormon wzrostu).

Dodatkowo stosowanie AAKG w postaci suplementu wspiera usuwanie toksyn z organizmu, co ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania nerek i wątroby. Dzięki takiemu efektowi pierwsze oznaki zmęczenia podczas treningu pojawiają się później i są mniej odczuwalne. Osoby stosujące AAKG przed treningiem potwierdzają, że podczas wykonywania ćwiczeń mają więcej energii oraz są bardziej wytrzymałe.

FAKT: AAKG dostępny jest w różnych formach

AAKG dostępne jest w formie tradycyjnych kapsułek, shotów oraz proszku do samodzielnego przygotowania, a jego dawkowanie uzależnione jest od producenta i oczekiwanych rezultatów. Jako bezpieczne spożycie przyjmuje się 5 gram tego suplementu na dobę. Kapsułki są łatwe w połykaniu i mało kłopotliwe, jednak ich przyswajalność przez organizm jest nieco dłuższa. Zazwyczaj należy więc je zażywać minimum 30 minut przed rozpoczęciem treningu. Najlepiej pod względem szybkości przyswajania przez organizm wypadają shoty ze składnikami aktywnymi w formie napoju. Nieco tańszą alternatywą są z kolei proszki do samodzielnego rozpuszczenia w wodzie.

Wysoka produkcja tlenku azotu w organizmie wymaga jednak wysokich dawek argininy. Aby tego uniknąć, producenci dodają do AAKG dodatkowe substancje. Najczęściej jest to cytrulina, czyli aminokwas, który jest przekształcany przez organizm w argininę. Pozwala to zwiększyć produkcję tlenku azotu, dzięki czemu trening jest efektywniejszy.

Więcej na temat AAKG: AAKG – kiedy i dlaczego warto je stosować?

OR: 10490 / SO: 1100 / ORF: 1100
AAKG MEGA HARDCORE | AAKG z jabłczanem cytruliny

Kompleks AAKG i jabłczanu cytruliny.

120 lub 240 kapsułek.

  • Silna pompa mięśniowa;
  • AAKG zawiera aż 2240 mg jabłczanu cytruliny w dziennej dawce.
49,99
Kup teraz
OR: 4500 / SO: 1000 / ORF: 1000
AAKG NITRO SHOT - płynna L-arginina

Płynna L-arginina o smaku poziomkowym w formie shota.

Pojemność: 100 ml

  • Zawiera L-argininę, czyli aminokwas endogenny;
  • Smak poziomkowy.
6,99
Kup teraz
OR: 2600 / SO: 1200 / ORF: 1200
AAKG POWDER – AAKG z witaminą B6 w proszku

AAKG w proszku z witaminą B6.

  • Zawiera witaminę B6;
  • Dostępne warianty smakowe: grejpfrutowy, cytrynowy i pomarańczowy;
  • Polecany jest ludziom uprawiającym sporty siłowe i wytrzymałościowe.
69,99
Kup teraz

Źródła:

  1. Ścibior D., Czeczot H., “Arginina – metabolizm i funkcje w organizmie człowieka”, Postepy Hig Med Dosw. (online), 2004; 58: 321-332
  2. Durkalec-Michalski K., Jeszka J., “Czy suplementacja argininą jest skuteczną metodą wspomagania zdolności wysiłkowych w sporcie?”, Zeszyty Naukowe Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Turystyki i Zarządzania w Poznaniu, 6/2011, s. 101–110
  3. Darryn S. Willoughby, Tony Boucher, Jeremy Reid i wsp., Effects of 7 Days of Arginine-Alpha-Ketoglutarate Supplementation on Blood Flow, Plasma L-Arginine, Nitric Oxide Metabolites, and Asymmetric Dimethyl Arginine After Resistance Exercise, International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, Volume 21: Issue 4, s.  291-299

BESTSELLERY

Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku - BOOGIEMAN FOREST FRUIT
Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku
99,99
Białko WHEY 100 - WHEY 100 CZEKOLADA-KOKOS 700/900 g
Białko WHEY 100
79,99
Jabłczan kreatyny CM3 POWDER w proszku - CM3 POWDER 250 g no bg
Jabłczan kreatyny CM3 POWDER w proszku
69,99
Monohydrat kreatyny CREATINE + w proszku - CREATINE + 300 g no bg
Monohydrat kreatyny CREATINE + w proszku
59,99
SLEEP-ER – suplement na sen w proszku - SLEEP-ER
SLEEP-ER – suplement na sen w proszku
73,99
Spalacz tłuszczu CLENBUREXIN w kapsułkach - CLENBUREXIN 90 kaps. no bg
Spalacz tłuszczu CLENBUREXIN w kapsułkach
59,99
TESTOXX – ziołowy booster testosteronu - TESTOXX 2
TESTOXX – ziołowy booster testosteronu
59,99