Kreatyna – kiedy i w jakich dawkach ją stosować?

Kreatyna – kiedy i w jakich dawkach ją stosować?

Suplementacja

10 czerwca 2019, Trec Team

Kreatyna to jeden z najskuteczniejszych, bezpiecznych i najlepiej przebadanych suplementów anabolicznych na rynku. Z powodzeniem można ją stosować w celu polepszenia rezultatów sportowych w najróżniejszych dyscyplinach. Najczęściej jest jednak wykorzystywana w sportach sylwetkowych i siłowych.

Kreatyna - czy stosować tzw. cykle kreatynowe?

Kreatynę zaliczamy do skutecznych i silnych anabolicznie suplementów, ale stosowanych cyklicznie. Oznacza to, że po cyklu trwającym określony czas, należy zrobić od niej przerwę. Można powiedzieć, że organizm przyzwyczaja się do jej działania – tzw. adaptacja. Cykl kreatynowy najczęściej trwa około 4-6, a nawet 8 tygodni.

Opcje przyjmowania kreatyny

Podstawowo mówi się o dwóch opcjach przyjmowania kreatyny: z fazą ładowania oraz bez niej. Jeśli chodzi o suplementację z wykorzystaniem fazy ładowania, to ma ona sens w przypadku wyboru podstawowej formy kreatyny, czyli monohydratu (monowodzian). Przeprowadzone badania ukazywały przede wszystkim realny wpływ fazy ładowania na podwyższanie poziomu kreatyny w mięśniach szkieletowych oraz ograniczenie ubytków nukleotydów adeninowych. Nie zmienia to jednak faktu, że metoda ta nie ma większego sensu, jeśli sięgamy po bardziej zaawansowane formuły kreatynowe (chociażby stacki kreatynowe).

Kiedy i jakie dawki kreatyny stosować?

Oczywiście monowodzian można śmiało stosować bez fazy ładowania i również przyniesie korzyści. Aktualnie najpopularniejszą metodą jest przyjmowanie suplementu w dwóch dawkach po 5g (10g dziennie). Kreatynę najlepiej przyjmować w okresie około treningowym, który jest związany nie tylko z przygotowaniem mięśni do pracy czy regeneracją, ale również wzmożoną aktywnością i regulacją układu krążenia. Zatem 5g przed treningiem i 5g po zakończeniu wysiłku. Jeśli chodzi o dni wolne od ćwiczeń, to pierwszą porcję przyjmujemy np. z rana na czczo, zaś drugą w porze podobnej do potreningowej (na około 20-30 minut przed posiłkiem).

W przypadku wyboru monohydratu i jego stosowania z fazą ładowania, przez pierwsze 5-10 dni przyjmujemy około 20g (czasem nawet do 30g) suplementu. Po wspomnianym czasie, zmniejszamy dawkę do 10g.

BESTSELLERY

Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku - BOOGIEMAN FOREST FRUIT
Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku
99,99
Białko WHEY 100 - WHEY 100 CZEKOLADA-KOKOS 700/900 g
Białko WHEY 100
79,99
Jabłczan kreatyny CM3 POWDER w proszku - CM3 POWDER 250 g no bg
Jabłczan kreatyny CM3 POWDER w proszku
69,99
Monohydrat kreatyny CREATINE + w proszku - CREATINE + 300 g no bg
Monohydrat kreatyny CREATINE + w proszku
44,99

Najniższa cena:  62,99 zł -29%

Cena regularna:  62,99 zł -29%


SLEEP-ER – suplement na sen w proszku - SLEEP-ER
SLEEP-ER – suplement na sen w proszku
73,99
Spalacz tłuszczu CLENBUREXIN w kapsułkach - CLENBUREXIN 90 kaps. no bg
Spalacz tłuszczu CLENBUREXIN w kapsułkach
59,99
TESTOXX – ziołowy booster testosteronu - TESTOXX 2
TESTOXX – ziołowy booster testosteronu
59,99