Masz tylko: -15% na WSZYSTKO Kod: "HALLOWEEN" MWZ 100 zł
DARMOWA DOSTAWA od 99 zł + BOOGIEMAN SHOT GRATIS
0
MENU

Kreatyna – kiedy i w jakich dawkach ją stosować?

Kreatyna to jeden z najskuteczniejszych, bezpiecznych i najlepiej przebadanych suplementów anabolicznych na rynku. Z powodzeniem można ją stosować w celu polepszenia rezultatów sportowych w najróżniejszych dyscyplinach. Najczęściej jest jednak wykorzystywana w sportach sylwetkowych i siłowych.

kreatyna

Kreatyna - czy stosować tzw. cykle kreatynowe?

Kreatynę zaliczamy do skutecznych i silnych anabolicznie suplementów, ale stosowanych cyklicznie. Oznacza to, że po cyklu trwającym określony czas, należy zrobić od niej przerwę. Można powiedzieć, że organizm przyzwyczaja się do jej działania – tzw. adaptacja. Cykl kreatynowy najczęściej trwa około 4-6, a nawet 8 tygodni.

Opcje przyjmowania kreatyny

Podstawowo mówi się o dwóch opcjach przyjmowania kreatyny: z fazą ładowania oraz bez niej. Jeśli chodzi o suplementację z wykorzystaniem fazy ładowania, to ma ona sens w przypadku wyboru podstawowej formy kreatyny, czyli monohydratu (monowodzian). Przeprowadzone badania ukazywały przede wszystkim realny wpływ fazy ładowania na podwyższanie poziomu kreatyny w mięśniach szkieletowych oraz ograniczenie ubytków nukleotydów adeninowych. Nie zmienia to jednak faktu, że metoda ta nie ma większego sensu, jeśli sięgamy po bardziej zaawansowane formuły kreatynowe (chociażby stacki kreatynowe).

kreatyna

Kiedy i jakie dawki kreatyny stosować?

Oczywiście monowodzian można śmiało stosować bez fazy ładowania i również przyniesie korzyści. Aktualnie najpopularniejszą metodą jest przyjmowanie suplementu w dwóch dawkach po 5g (10g dziennie). Kreatynę najlepiej przyjmować w okresie około treningowym, który jest związany nie tylko z przygotowaniem mięśni do pracy czy regeneracją, ale również wzmożoną aktywnością i regulacją układu krążenia. Zatem 5g przed treningiem i 5g po zakończeniu wysiłku. Jeśli chodzi o dni wolne od ćwiczeń, to pierwszą porcję przyjmujemy np. z rana na czczo, zaś drugą w porze podobnej do potreningowej (na około 20-30 minut przed posiłkiem).

 

W przypadku wyboru monohydratu i jego stosowania z fazą ładowania, przez pierwsze 5-10 dni przyjmujemy około 20g (czasem nawet do 30g) suplementu. Po wspomnianym czasie, zmniejszamy dawkę do 10g.