Tyrozyna - co to jest, działanie, dawkowanie, opinie

Tyrozyna - co to jest, działanie, dawkowanie, opinie

Suplementacja

6 marca 2023, Redakcja Trec

Tyrozyna - co to jest, działanie, dawkowanie, opinie

Tyrozyna - co to jest?

Tyrozyna to aminokwas endogenny, czyli taki, który ludzki organizm potrafi sam wytworzyć, ale pod warunkiem, że wraz z dietą dostarczamy do organizmu fenyloalaninę, z której organizm syntetyzuje tyrozynę. Jest to aminokwas egzogenny znajdujący się np. w:

 • łososiu,
 • tuńczyku,
 • nabiale,
 • soczewicy,
 • bobie,
 • ciecierzycy,
 • owocach suszonych,
 • orzechach.

Tyrozyna jest organicznym związkiem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Łatwo przyswajalną przez organizm formą tego aminokwasu jest L-tyrozyna (lewoskrętny izomer tyrozyny).

Tyrozyna występuje nie tylko w mięsie, jajach i nabiale, ale także w warzywach strączkowych i orzechach, co jest dobrą wiadomością dla osób niespożywających mięsa i produktów odzwierzęcych.

Działanie tyrozyny

Warto wiedzieć, że tyrozyna jest niezwykle ważnym budulcem hormonów. Tyrozyna ma wpływ na syntezę dopaminy, która może być z kolei przekształcona w adrenalinę i noradrenalinę. Ten dobroczynny aminokwas bierze udział w bardzo ważnych procesach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, a konkretniej w syntezie hormonów tarczycy.

Oczywiście nie stosuje się suplementów diety zawierających tyrozynę do leczenia zaburzeń funkcjonowania tarczycy, tj. nadczynność lub niedoczynność tarczycy - od tego są leki wdrażane przez specjalistę. Suplementy pełnią rolę wsparcia organów w ich prawidłowej pracy.

Mówi się, że tyrozyna wspomaga także proces odchudzania, ponieważ mapozytywny wpływ na metabolizm, obniża apetyt oraz stymuluje uczucie sytości, dzięki czemu ogranicza przejadanie się, które może z kolei prowadzić do odkładania się nadprogramowej tkanki tłuszczowej.

Dla kogo tyrozyna?

Wpływ tyrozyny na organizm docenią szczególnie sportowcy, u których spożycie tyrozyny może zwiększyć koncentrację podczas treningu/meczu/zawodów oraz zmniejszyć uczucie zmęczenia.

Kto jeszcze w pozytywny sposób odczuje wspierające efekty stosowania l-tyrozyny?

 • Osoby na redukcji,
 • Osoby narażone na przewlekły stres,
 • Osoby pracujące umysłowo oraz uczniowie i studenci w okresach intensywnej nauki,
 • Osoby cierpiące na zaburzenia nastroju.

Niestety, nie każdemu l-tyrozyna będzie służyła. Nie zaleca się stosowania tyrozyny u osób chorych na migrenę, nadczynność tarczycy, chorobę Grawes-Basedowa oraz czerniaka. Suplementację tyrozyny odradza się także kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.

Przed wdrożeniem suplementów zawierających tyrozynę warto skonsultować się z lekarzem, który oceni bezpieczeństwo przyjmowania tej substancji. Każdy organizm ludzki jest inny, więc suplementacja powinna być rozważana indywidualnie.

Dawkowanie tyrozyny - suplementy z tyrozyną od Trec Nutrition

Jeśli chcesz podjąć się stosowania suplementacji tyrozyną, warto wiedzieć, w jaki sposób ją dawkować. Generalnie zaleca się stosowanie 100 mg tyrozyny na każdy kg masy ciała dziennie. Górna granica ilości tyrozyny przyjmowanej w ciągu dnia nie powinna jednak przekraczać 10 g.

TYROSINE 600 to suplement diety zawierający wyłącznie l-tyrozynę. Jednorazowa porcja produktu to 1 kapsułka, którą należy popić 300 ml wody. Zalecana dawka dzienna to 3 porcje, najlepiej spożywane pomiędzy posiłkami.

W przypadku spalacza tłuszczu w kapsułkach CLENBUREXIN - jednorazowa porcja preparatu to 2 kapsułki (popić 300 ml wody). Stosować 2 porcje dziennie podczas posiłku, najlepiej do śniadania i na 30 min. przed treningiem. CLENBUREXIN XXL należy przyjmować 2 razy dziennie podczas posiłku, najlepiej do śniadania i na 30 min przed treningiem. Jednorazowa porcja produktu to 1 kapsułka, którą należy popić 300 ml wody.

Jednorazową porcję produktu CLENBUREXIN SHOT (100 ml - 1 butelka) należy stosować 1 raz dziennie, podczas posiłku, najlepiej 30 min. przed treningiem.

THERMO FAT BURNER MAX - jednorazowa porcja produktu to 2 kapsułki - popić 300 ml wody. Stosować 2 porcje dziennie podczas posiłku, najlepiej do śniadania i na 30 min. przed treningiem.

REDEXX - jednorazowa porcja preparatu to 1 kapsułka - popić 300 ml wody. Stosować 2 porcje dziennie, najlepiej na 30 min. przed posiłkiem lub treningiem.

Z czym łączyć tyrozynę?

Do suplementacji l-tyrozyny dobrze jest dołączyć witaminę C, niacynę (witaminę B3) oraz kwas foliowy (witaminę B9). To właśnie te składniki biorą udział w metabolizmie tego aminokwasu.

WAŻNE! Nie wolno stosować produktów zawierających tyrozynę, jeśli równolegle przyjmowane są antydepresanty, leki na chorobę Parkinsona lub inhibitory MAO (leki wykorzystywane w leczeniu fobii społecznych, stanów depresyjnych i lękowych).

Skutki uboczne tyrozyny

W gruncie rzeczy tyrozyna jest substancją bezpieczną i w praktyce nie da się jej "przedawkować" w rozumieniu zażycia zbyt dużej ilości tego aminokwasu. Enzymy, które biorą udział w przekształcaniu tyrozyny w neurotransmitery, mają określoną, ograniczoną wydajność, więc spożycie zbyt dużej dawki tyrozyny nie przyniesie żadnego efektu. Dla bezpieczeństwa osób stosujących tyrozynę przyjmuje się jednak, że nadmiar tyrozyny może u zdrowej osoby spowodować problemy ze snem oraz nasilenie uczucia niepokoju spowodowane zwiększeniem ilości noradrenaliny w organizmie, lecz dotyczy to tylko niektórych osób - nie jest to żadna reguła.

Nie bierz tego jednak za pewnik - suplementacja tyrozyny musi być rozsądna i bezwzględnie należy trzymać się dawkowania podanego na etykiecie stosowanego produktu. Pamiętaj, że ZAWSZE coś może się wydarzyć, jeśli nie pilnujesz przyjmowanej dawki suplementu diety lub nie jesteś świadomy/a, że na coś chorujesz.

Opinie o tyrozynie

Opinie, które można znaleźć w Internecie na temat tyrozyny, są przeważnie pochlebne. Według klientów trec.pl TYROSINE 600 wspiera moc i koncentrację na treningu, co jest skutkiem bardzo pożądanym wśród zawodowych sportowców i ciężko trenujących miłośników amatorskiego sportu.

Biorąc pod uwagę opinie dotyczące spalaczy tłuszczu (CLENBUREXIN czy THERMO FAT BURNER MAX), suplementy te działają i zyskują coraz większą popularność dzięki swojej skuteczności. Z pewnością nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w składzie tych produktów jest tyrozyna, która ma pozytywny wpływ na metabolizm.

Tyrozyna a depresja

Dyskusja dotycząca związku tyrozyny z zaburzeniami psychicznymi wciąż trwa i ciężko o jednoznaczne stanowisko w tej sprawie. Jak wynika z niektórych badań działanie tyrozyny może być wsparciem w leczeniu depresji poporodowej - oczywiście w tym przypadku pamiętajmy, żeby spożywać ją tylko na wyraźne polecenie lekarza. Poród jest ogromnym szokiem dla organizmu kobiety - zachodzi w nim mnóstwo procesów, które mogą wyczerpać wszystkie zasoby ustroju. Po porodzie dochodzi do istnego "hormonalnego huraganu" w organizmie kobiety. Jako że tyrozyna ma bliski związek ze stresem i zmęczeniem, po porodzie warto pamiętać o tyrozynie i jej funkcjach i przedyskutować wdrożenie suplementacji z lekarzem prowadzącym (o ile kobieta nie planuje karmić piersią).

Dopamina, adrenalina i noradrenalina, które wytwarzane są z pomocą tyrozyny, są niezwykle potrzebne w sytuacjach stresowych oraz takich, w których czujemy się zagrożeni (w niebezpieczeństwie). Jeśli z jakiegoś powodu bardzo silny stres utrzymuje się zbyt długo, może doprowadzić on do depresji. Zbyt niski poziom dopaminy także może prowadzić do stanów depresyjnych i lękowych.

UWAGA! Jeśli odczuwasz objawy depresji (np. obniżony nastrój, utrata zainteresowania rzeczami, które dotychczas sprawiały Ci przyjemność, zobojętnienie emocjonalne, brak energii, zaburzenia snu, spowolnienie psychoruchowe lub nadmierne pobudzenie, myśli samobójcze), koniecznie skontaktuj się ze specjalistą!

BESTSELLERY

Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku - BOOGIEMAN FOREST FRUIT
Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku
99,99
Białko WHEY 100 - WHEY 100 CZEKOLADA-KOKOS 700/900 g
Białko WHEY 100
79,99
Jabłczan kreatyny CM3 POWDER w proszku - CM3 POWDER 250 g no bg
Jabłczan kreatyny CM3 POWDER w proszku
69,99
Monohydrat kreatyny CREATINE + w proszku - CREATINE + 300 g no bg
Monohydrat kreatyny CREATINE + w proszku
59,99
SLEEP-ER – suplement na sen w proszku - SLEEP-ER
SLEEP-ER – suplement na sen w proszku
73,99
Spalacz tłuszczu CLENBUREXIN w kapsułkach - CLENBUREXIN 90 kaps. no bg
Spalacz tłuszczu CLENBUREXIN w kapsułkach
59,99
TESTOXX – ziołowy booster testosteronu - TESTOXX 2
TESTOXX – ziołowy booster testosteronu
59,99