-10% od 199 zł   z kodem: MAJ   Masz tylko: 
0
MENU

Cytrulina i tlenek azotu (NO)

Cytrulina i tlenek azotu (NO)

Co cytrulina ma wspólnego z pompą mięśniową?

cytrulinaCytrulina zasłynęła w suplementacji głównie ze względu na swoją ważną rolę w produkcji NO, który rozszerza naczynia krwionośnie i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego układu krążenia. Badania wykazały, że wiele chorób na poziomie układu sercowo-naczyniowego wynika właśnie z niedoboru tej newralgicznej molekuły, która żyje dosłownie ułamki sekundy. Stymulowanie produkcji NO zostało wykorzystane w suplementacji sportowej, gdyż zwiększony dopływ krwi do mięśni oznacza poprawę warunków dla przeprowadzania intensywnej energetyki wysiłkowej (lepsze zaopatrzenie w tlen, składniki energetyczne, budulcowe, antykataboliczne). Naczynia krwionośne produkują NO w toku następującej reakcji:

NO + cytrulina ⇒ arginina 

Arginina, w warunkach dostępności tlenu, rozpada się na NO oraz aminokwas cytrulinę. Na początku cytrulina wydawała się być tylko produktem ubocznym tej reakcji. Szybko okazało się, że aminokwas ten jest w stanie nawet silniej, niż sama arginina, stymulować produkcję upragnionego NO. Organizm człowieka posiada zdolność przekształcania cytruliny w argininę – jedyny substrat w syntezie NO. Cytrulina podawana jako suplement, drogą doustną, będzie w większej części wykorzystywana na poczet produkcji NO (po wcześniejszej zamianie na argininę) niż arginina aplikowana w ten sam sposób.

cytrulina na redukcjiWynika to z dużej aktywności w układzie pokarmowym enzymu arginaza, który przekierowuje argininę na poczet cyklu mocznikowego. Owszem cykl ten jest bardzo ważny dla zdrowia, ale im więcej argininy on pochłonie, tym mniej jej pozostanie na potrzeby produkcji NO. Arginaza na szczęście nie jest w stanie „zużywać” cytruliny, która bezpieczniej, nie naruszona,  pokonuje układ pokarmowy.  A NO to nie tylko prawidłowa praca naczyń krwionośnych, zachowanie ich elastyczności i drożności, treningowa  pompa mięśniowa,  ale także inne ważne funkcje organizmu człowieka.

CITRULLINE SYNERGY w proszku
OR: 10730 / SO: None / ORF: 10730

Połączenie dwóch form cytruliny.

  • Zawiera jabłczan cytruliny i L-cytrulinę.
64,99
Kup teraz

Cytrulina i arginina – najlepsze kombo stymulujące NO

cytrulina trecDostrzeżenie ogromnej roli cytruliny w zakresie produkcji NO nie jest żadną nowością. Nagrodę Nobla za badania nad NO otrzymał dr L.J. Ignarro w 1998 roku. On właśnie w swojej głośnej książce „Nigdy więcej chorób serca” postulował m.in. przyjmować cytrulinę, której duże ilości znajdziemy w melonach,  w suplementach w dawce 200 - 1000 mg/dobę w celu prewencji chorób serca!

Postulował także, że najlepsze efekty w zakresie stymulacji NO daje synergistyczne połączenie argininy i cytruliny.  Z tego względu AAKG Mega Hardcore (połączenie argininy i cytruliny) cieszy się od wielu lat ogromną popularnością jako suplement stymulujący NO.

Dr Ignarro zwracał uwagę na szeroki wachlarz funkcji NO, nie ograniczał się tylko do tych, na poziomie układu krążenia. NO, produkowany w większych ilościach z cytruliny konwertowanej do argininy, spełnia w organizmie również rolę przeciwutleniacza – czyli zwalcza wolne rodniki.

Jak cytrulina poprzez NO zwalcza wolne rodniki

NO powstający z argininy i cytruliny to ważna forma ochrony organizmu przed niszczycielskimi wolnymi rodnikami. Zanieczyszczenia środowiska, stres powodują że organizm człowieka potrzebuje sprawnie działającego aparatu ochronnego przed nimi. NO jest w organizmie znacznie silniejszym antyoksydantem jak popularna witamina C czy E!

Pełni także istotną funkcję antyzapalną. Biorąc pod uwagę mnogość źródeł wolnych rodników, z którymi styka się współczesny człowiek, szczególnie ten aktywny fizycznie (wysiłek to także źródło wolnych rodników), warto suplementację cytruliną i argininą wesprzeć stosowaniem witaminy C, E, kwasu foliowego, kwasu ALA np. ALA 250, Pallad Multivitamin Complex).

Podsumowując suplementacja cytruliną zapewni nie tylko dobrą pompę na treningu, ale także wesprze ważne parametry zdrowia człowieka.

ALA 250 - kwas alfa-liponowy w kapsułkach
OR: 50 / SO: None / ORF: 50

Kwas alfa-liponowy w wygodnej formie kapsułek.

  • 250 mg kwasu ALA (alfa-liponowego) w jednej kapsułce;
  • Kwas ALA pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.
34,99
Kup teraz
VIT. C 1000 – witamina C w kapsułkach
OR: 9500 / SO: None / ORF: 9500

Efektywna porcja witaminy C.

  • 1000 mg witaminy C w porcji;
  • Witamina C pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego oraz wspiera ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym.
26,99
Kup teraz
FOLIC ACID - kwas foliowy w kapsułkach
OR: 2000 / SO: None / ORF: 2000

Suplement diety zawierający wysokiej jakości kwas foliowy.

  • Stosowanie kwasu foliowego niesie za sobą wiele pozytywnego wpływu dla organizmu.
15,99
Kup teraz