Dlaczego i kiedy warto sięgać po suplementy i odżywki

Dlaczego i kiedy warto sięgać po suplementy i odżywki

Suplementacja

16 października 2019, Katarzyna Matella

Suplementy i odżywki dla sportowców mają zadanie uzupełniać dietę,  szczególnie w sytuacjach gdy tradycyjne menu nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania organizmu na określone makro (białka, tłuszcze, węglowodany) i mikroskładniki (np. witaminy i minerały). Dotyczy to np. diety projektowanej dla intensywnie i regularnie trenującej osoby. Wówczas organizm wykazuje większe zapotrzebowanie m.in. na białko, witaminy i minerały. Często okazuje się, że dostarczenie wymaganej ilości białka na poziomie 1,2 – 1,5 g na kg masy ciała może stać się problematyczne. Wtedy wygodnym uzupełnieniem i urozmaiceniem codziennej diety mogą być odżywki białkowe będące źródłem łatwoprzyswajalnych, pełnowartościowych protein np. Whey 100 czy Booster Whey Protein. Specjalnie podkreślam słowo uzupełnianie, gdyż odżywki i suplementy nie powinny nigdy zastępować  zbilansowanej diety, a jedynie ją dopełniać.

W przypadku osób aktywnych potrzeba regeneracji powysiłkowej łączy się z koniecznością potreningowego uzupełnienia węglowodanów (nadkompensacja zasobów energii w mięśniach pod postacią glikogenu). Oczywiście możemy w tym celu wykorzystać rozgotowany ryż czy banany, ale jeżeli zależy nam na jak najszybszej regeneracji, gdyż to ona jest warunkiem uzyskania trwałych postępów, sięgniemy po odżywkę typu MaxCarb czy Vitargo, które zapewnią ekspresowe uzupełnienie glikogenu mięśniowego.

Odżywki i suplementy diety to także dopełnienie wszelkiego rodzaju diet wykluczających spożywanie określonych produktów np. białkowa, wegańska. Dla przykładu dietę wegańska, z uwagi na niebezpieczeństwo deficytu pełnowartościowego białka czy określonych witamin (szczególnie B12), warto wesprzeć suplementem zawierającym wszystkie aminokwasy egzogenne np. Amino EAA oraz preparatem witaminowym np. P.A.L.L.A.D Mutivitamin Complex. Dodatkowego wsparcia suplementami witaminowymi mogą wymagać rygorystyczne diety odchudzające, czy plany żywieniowe konstruowane tuż przed startem w zawodach w sportach, gdzie wymagana jest określona, docelowa waga.

Wielu przeciwników stosowania suplementów i odżywek uważa, że są zbędne. Oczywiście można wychodzić z takiego założenia. Jeżeli jednak jesteśmy w stanie przyspieszyć procesy przystosowywania się organizmu do wysiłku to dlaczego z tego nie skorzystać? To prawda, kiedyś ludzie żyli bez prądu i bieżącej wody, ale czy to oznacza, że powinniśmy obecnie nie korzystać z tych wynalazków poprawiających jakość życia? Często spotykam się z opiniami, że przyjmowanie odżywek i suplementów jest szczególnie pozbawione sensu w początkowym okresie treningów. Całkowicie się z tym nie zgadzam! Pomyśl, czy odważyłbyś się wejść na szczyt K2 w japonkach tylko dlatego, że nigdy wcześniej nie uprawiałeś turystyki wysokogórskiej i dopiero zaczynasz? Do treningu zawsze należy organizm przygotować i zagwarantować mu komfortową regenerację bez względu na stopień zaawansowania. W przeciwnym razie, podejmowana aktywność fizyczna będzie się dokonywała kosztem organizmu (zdrowia, katabolizmu mięśniowego).

Żyjemy w czasach, w których znacznie pogorszyła się jakość pożywienia wynikająca z rosnącego zanieczyszczenia środowiska. Chcąc zadbać np. o dostarczenie zdrowych kwasów tłuszczowych staramy się żeby w diecie naszej gościły tłuste ryby będące ich źródłem. Co jednak z tego, skoro przy okazji faszerujemy organizm metalami ciężkimi? Okazuje się, że zamiast porcji łososia, który nie wiemy w jakich wodach był poławiany, w jakich warunkach hodowany, lepiej wzbogacić dietę w suplement Super Omega-3, w przypadku którego mamy pewność co do jakości tych cennych i czułych na działanie czynników uszkadzających (np. wysoka temperatura, światło) kwasów tłuszczowych. Szukasz zdrowego masła orzechowego, ale te na półkach sklepowych wszystkie ociekają utwardzonym olejem palmowym i cukrem? Odżywki i suplementy to także dział żywności funkcjonalnej, w którym znajdziesz wysokiej jakości produkty, pozbawione nadmiaru cukru, tłuszczy trans. Booster Peanut Butter to smaczne masło bez dodatku sacharozy, soli, oleju palmowego, uzyskane w 100% z orzechów arachidowych. Jesteś świadomy, że nadmiar cukru przysparza Ci zbędnych kilogramów? Proszę bardzo – zastąp ten uzależniający biały proszek Xylitolem – naturalną substancją słodzącą o znacznie zredukowanej kaloryczności.

To tylko niektóre argumenty przemawiające za tym by w razie potrzeby uzupełnić dietę w określone suplementy i diety. Pamiętajcie jednak zawsze, że to produkt (suplement - odżywka) ma się dopasować do konkretnego człowieka a nie odwrotnie! Sklep Trec zawsze służy zindywidualizowaną poradą w zakresie doboru suplementów i odżywek do potrzeb konkretnej osoby, profilu podejmowanej aktywności fizycznej.

BESTSELLER
MULTIPACK SPORT DAY/NIGHT FORMULA – kompleks witamin i minerałów na całą dobę
OR: 10790 / SO: None / ORF: 10790

Kompleks witaminowo-mineralny na całą dobę.

 • Innowacyjna formuła: 1 kapsułka na dzień, 2 specjalna kapsułka na noc zawierająca tryptofan oraz GABA;
 • Wysokie dawki składników;
 • Zawiera niezbędne witaminy z grupy B: tiaminę, wit. B6, ryboflawinę oraz wit. B12, przyczyniające się do prawidłowego metabolizmu energii w organizmie oraz wspomagające prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego;
 • Zawiera wit. C, która pomaga chronić komórki przed stresem oksydacyjnym i wspiera działanie układu odpornościowego;
 • Dostarcza odpowiedniej porcji ważnego dla mężczyzn cynku, który pomaga utrzymać prawidłowy poziom testosteronu we krwi.
34,99
Kup teraz

Spis treści

  BESTSELLERY

  Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku - Przedtreningówka BOOGIEMAN
  Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku
  99,99
  Białko WHEY 100 - WHEY 100 2
  Białko WHEY 100
  79,99
  Jabłczan kreatyny CM3 POWDER w proszku - CM3 POWDER 1
  Jabłczan kreatyny CM3 POWDER w proszku
  59,99
  Monohydrat kreatyny z witaminą C | CREATINE MONO+ - CREATINE MONO+ no bg
  Monohydrat kreatyny z witaminą C | CREATINE MONO+
  49,99
  Monohydrat kreatyny CREATINE 100% w proszku - CREATINE 100% 600 g
  Monohydrat kreatyny CREATINE 100% w proszku
  99,99
  Spalacz tłuszczu CLENBUREXIN w kapsułkach - CLENBUREXIN 90 kaps.
  Spalacz tłuszczu CLENBUREXIN w kapsułkach
  59,99
  FLEX GUARD – kompleks na regenerację stawów - FLEX GUARD 2
  FLEX GUARD – kompleks na regenerację stawów
  83,99