Dlaczego i kiedy warto sięgać po suplementy i odżywki

Dlaczego i kiedy warto sięgać po suplementy i odżywki

Suplementacja

16 października 2019, Katarzyna Matella

Suplementy i odżywki dla sportowców mają zadanie uzupełniać dietę,  szczególnie w sytuacjach gdy tradycyjne menu nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania organizmu na określone makro (białka, tłuszcze, węglowodany) i mikroskładniki (np. witaminy i minerały). Dotyczy to np. diety projektowanej dla intensywnie i regularnie trenującej osoby. Wówczas organizm wykazuje większe zapotrzebowanie m.in. na białko, witaminy i minerały. Często okazuje się, że dostarczenie wymaganej ilości białka na poziomie 1,2 – 1,5 g na kg masy ciała może stać się problematyczne. Wtedy wygodnym uzupełnieniem i urozmaiceniem codziennej diety mogą być odżywki białkowe będące źródłem łatwoprzyswajalnych, pełnowartościowych protein np. WHEY 100 czy BOOSTER WHEY PROTEIN. Specjalnie podkreślam słowo uzupełnianie, gdyż odżywki i suplementy nie powinny nigdy zastępować  zbilansowanej diety, a jedynie ją dopełniać.

W przypadku osób aktywnych potrzeba regeneracji powysiłkowej łączy się z koniecznością potreningowego uzupełnienia węglowodanów (nadkompensacja zasobów energii w mięśniach pod postacią glikogenu). Oczywiście możemy w tym celu wykorzystać rozgotowany ryż czy banany, ale jeżeli zależy nam na jak najszybszej regeneracji, gdyż to ona jest warunkiem uzyskania trwałych postępów, sięgniemy po odżywkę typu VITARGO ELECTRO-ENERGY, która zapewni ekspresowe uzupełnienie glikogenu mięśniowego.

Odżywki i suplementy diety to także dopełnienie wszelkiego rodzaju diet wykluczających spożywanie określonych produktów np. białkowa, wegańska. Dla przykładu dietę wegańska, z uwagi na niebezpieczeństwo deficytu pełnowartościowego białka czy określonych witamin (szczególnie B12), warto wesprzeć suplementem zawierającym wszystkie aminokwasy egzogenne np. AMINO EAA oraz preparatem witaminowo-mineralnym, np. MULTIPACK SPORT DAY/NIGHT FORMULA. Dodatkowego wsparcia suplementami witaminowymi mogą wymagać rygorystyczne diety odchudzające, czy plany żywieniowe konstruowane tuż przed startem w zawodach w sportach, gdzie wymagana jest określona, docelowa waga.

Wielu przeciwników stosowania suplementów i odżywek uważa, że są zbędne. Oczywiście można wychodzić z takiego założenia. Jeżeli jednak jesteśmy w stanie przyspieszyć procesy przystosowywania się organizmu do wysiłku to dlaczego z tego nie skorzystać? To prawda, kiedyś ludzie żyli bez prądu i bieżącej wody, ale czy to oznacza, że powinniśmy obecnie nie korzystać z tych wynalazków poprawiających jakość życia? Często spotykam się z opiniami, że przyjmowanie odżywek i suplementów jest szczególnie pozbawione sensu w początkowym okresie treningów. Całkowicie się z tym nie zgadzam! Pomyśl, czy odważyłbyś się wejść na szczyt K2 w japonkach tylko dlatego, że nigdy wcześniej nie uprawiałeś turystyki wysokogórskiej i dopiero zaczynasz? Do treningu zawsze należy organizm przygotować i zagwarantować mu komfortową regenerację bez względu na stopień zaawansowania. W przeciwnym razie, podejmowana aktywność fizyczna będzie się dokonywała kosztem organizmu (zdrowia, katabolizmu mięśniowego).

Żyjemy w czasach, w których znacznie pogorszyła się jakość pożywienia wynikająca z rosnącego zanieczyszczenia środowiska. Chcąc zadbać np. o dostarczenie zdrowych kwasów tłuszczowych staramy się żeby w diecie naszej gościły tłuste ryby będące ich źródłem. Co jednak z tego, skoro przy okazji faszerujemy organizm metalami ciężkimi? Okazuje się, że zamiast porcji łososia, który nie wiemy w jakich wodach był poławiany, w jakich warunkach hodowany, lepiej wzbogacić dietę w suplement SUPER OMEGA 3, w przypadku którego mamy pewność co do jakości tych cennych i czułych na działanie czynników uszkadzających (np. wysoka temperatura, światło) kwasów tłuszczowych. Szukasz zdrowego masła orzechowego, ale te na półkach sklepowych wszystkie ociekają utwardzonym olejem palmowym i cukrem? Odżywki i suplementy to także dział żywności funkcjonalnej, w którym znajdziesz wysokiej jakości produkty, pozbawione nadmiaru cukru, tłuszczy trans. PEANUT BUTTER WHEY 100 to smaczne masło orzechowe z dodatkiem odżywki białkowej. Jesteś świadomy, że nadmiar cukru przysparza Ci zbędnych kilogramów? Proszę bardzo – zastąp ten uzależniający biały proszek ksylitolem – naturalną substancją słodzącą o znacznie zredukowanej kaloryczności.

To tylko niektóre argumenty przemawiające za tym by w razie potrzeby uzupełnić dietę w określone suplementy i diety. Pamiętajcie jednak zawsze, że to produkt (suplement - odżywka) ma się dopasować do konkretnego człowieka a nie odwrotnie! Sklep Trec zawsze służy zindywidualizowaną poradą w zakresie doboru suplementów i odżywek do potrzeb konkretnej osoby, profilu podejmowanej aktywności fizycznej.

OR: 10790 / SO: 9900 / ORF: 9900
MULTIPACK SPORT DAY/NIGHT FORMULA – kompleks witamin i minerałów na całą dobę

Kompleks witaminowo-mineralny na całą dobę.

60 kapsułek.

 • Innowacyjna formuła: 1 kapsułka na dzień, 2 specjalna kapsułka na noc zawierająca tryptofan oraz GABA;
 • Wysokie dawki składników;
 • Zawiera niezbędne witaminy z grupy B: tiaminę, wit. B6, ryboflawinę oraz wit. B12, przyczyniające się do prawidłowego metabolizmu energii w organizmie oraz wspomagające prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego;
 • Zawiera wit. C, która pomaga chronić komórki przed stresem oksydacyjnym i wspiera działanie układu odpornościowego;
 • Dostarcza odpowiedniej porcji ważnego dla mężczyzn cynku, który pomaga utrzymać prawidłowy poziom testosteronu we krwi.
36,99
Kup teraz
OR: 11000 / SO: 15000 / ORF: 15000
Białko WHEY 100

Klasyczna odżywka białkowa o doskonałej rozpuszczalności i szybkim wchłanianiu.

 • Odpowiednia odżywka białkowa dla osób intensywnie trenujących, które chcą osiągnąć sportową sylwetkę;
 • Dla osób uprawiających sport, chcących zaspokoić wzmożone zapotrzebowanie na białko;
 • Dla osób pragnących zbudować masę mięśniową;
 • Pełny profil aminokwasowy.
79,99
Kup teraz
OR: 10480 / SO: 920 / ORF: 920
Aminokwasy egzogenne AMINO EAA w proszku

Kompleks aminokwasów egzogennych w proszku.

 • Zawiera  L-cytrulinę, taurynę oraz witaminę B6;
 • Zawiera aż 9 aminokwasów;
 • Suplement diety przeznaczony jest dla osób, które pragną uzupełnić niedobory aminokwasów egzogennych w diecie.
54,99
Kup teraz

Spis treści

  BESTSELLERY

  Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku - BOOGIEMAN FOREST FRUIT
  Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku
  99,99
  Białko WHEY 100 - WHEY 100 2
  Białko WHEY 100
  79,99
  Jabłczan kreatyny CM3 POWDER w proszku - CM3 POWDER 250 g no bg
  Jabłczan kreatyny CM3 POWDER w proszku
  69,99
  Monohydrat kreatyny CREATINE + w proszku - CREATINE + 300 g no bg
  Monohydrat kreatyny CREATINE + w proszku
  44,99

  Najniższa cena:  62,99 zł -29%

  Cena regularna:  62,99 zł -29%


  SLEEP-ER – suplement na sen w proszku - SLEEP-ER
  SLEEP-ER – suplement na sen w proszku
  73,99
  Spalacz tłuszczu CLENBUREXIN w kapsułkach - CLENBUREXIN 90 kaps. no bg
  Spalacz tłuszczu CLENBUREXIN w kapsułkach
  59,99
  TESTOXX – ziołowy booster testosteronu - TESTOXX 2
  TESTOXX – ziołowy booster testosteronu
  59,99