-15% na WSZYSTKO   Wpisz kod: EXTRA   Masz tylko: 
0
MENU

Napoje izotoniczne najlepsze na lato

Napoje izotoniczne najlepsze na lato

Napoje izotoniczne - po co stosować?

Podczas intensywnych ćwiczeń, zwłaszcza w okresie występowania wysokich temperatur, nawodnienie organizmu jest rzeczą niezwykle istotną. Ma to znaczący wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale i parametry fizyczne. Zwiększona potliwość to powód, by sięgać częściej nie tylko po wodę, ale również po napoje izotoniczne, gdyż razem z potem z naszego ciała wydostają się cenne minerały.

Słodkie napoje z marketów czy nawet soki, nie zawsze są dobrym wyborem. Do tego w dzisiejszych czasach panuje wręcz moda na spożywanie dużej ilości napojów energetycznych. Idziemy na spacer – energetyki na drogę; za 30 minut trening – wypijemy energetyka dla pobudzenia; zbliża się sesja – czas na energetyka dla lepszej koncentracji. Błąd! Mimo swoich walorów pobudzających, wynikających głównie z obecności kofeiny oraz tauryny, podczas cięższej sesji treningowej zdecydowanie lepszym wyborem będzie niegazowana woda lub napój izotoniczny. Napoje energetyczne nie gaszą pragnienia, mogą je nawet wzmagać i nasilać wypłukiwanie składników mineralnych. Nie wspominając już o tym, że są to zazwyczaj napoje gazowane, co nie jest dobre dla naszego układu pokarmowego, tym bardziej przed wysiłkiem fizycznym. Izotoniki pozwalają natomiast zachować optymalne nawodnienie, uzupełnić straty elektrolitów i zahamować pragnienie. Cała ich „magia” tkwi w odpowiednich proporcjach minerałów i węglowodanów. Do tego dochodzi jeszcze kwestia rozcieńczenia w wodzie, czyli charakter roztworu.

NOWOŚĆ
ISOTONIC SPORT – izotonik w proszku

Formuła węglowodanowo-elektrolitowa nawadniająca organizm podczas intensywnego wysiłku fizycznego, przeznaczona dla osób uprawiających sporty wytrzymałościowe.

  • Napój izotoniczny dla sportowców 
  • Izotonik w proszku zawiera minerały takie jak sód, chlor, wapń i magnez
  • Izotonik w proszku zawiera L-karnitynę, taurynę i kompleks witamin z grupy B, w tym witaminę B6
  • Izotonik w proszku doskonały również w upalne dni 
  • Izotonik w proszku jest dostępny w trzech przepysznych i orzeźwiających smakach 
29,99
Kup teraz

Napoje izotoniczne na nawodnienie

IzotonikiOdpowiednie nawodnienie organizmu jest istotne dla jego prawidłowej pracy, a zatem także dla naszych osiągów treningowych. Właściwie nawodnione komórki naszych mięśni, to odpowiednie warunki rozwojowe np. pod względem sprawnego przesyłania impulsów nerwowych i optymalizacji skurczów. Wszystko to ma niebagatelne znaczenie dla wzrostu parametrów fizycznych (siła, wytrzymałość) i ostatecznie dla przyspieszenia generowania masy mięśniowej. W takich warunkach o wiele lepiej reagujemy na zwiększenie obciążeń treningowych. Prawidłowe nawodnienie będzie również bardzo korzystne dla naszych stawów, co ma również duże znaczenie i to nie tylko podczas treningu.

Jakie napoje izotoniczne wybrać?

Napoje izotoniczne (np. Trec ISOFASTER) to zestawienie węglowodanów i minerałów w optymalnych proporcjach. Węglowodany, jakie znajdziemy najczęściej w takich napojach to: maltodekstryna, fruktoza i dekstroza. Niektórzy mogą być sceptycznie nastawieni głównie z uwagi właśnie na ich zawartość, jednak znajdują się one tutaj w ilościach minimalnych, niezbędnych dla nawodnienia i uzupełnienia sił trenującego. Węglowodany w tym przypadku będą służyły wyrównaniu potencjału energetycznego i uzupełnieniu strat energetycznych. Poprawie ulegnie również nasza gospodarka wodno-elektrolitowa. Wraz ze zwiększającym się wysiłkiem oraz wydalanym potem, rosną straty oraz wykorzystanie witamin i minerałów. Stąd znajdziemy w izotonikach witaminę C, E, czy witaminy z grupy B, cechujące się potencjałem antyoksydacyjnym oraz optymalizacją funkcji psychofizycznych; a także minerały: magnez, sód, potas, których podczas wysiłku tracimy najwięcej, a których obecność potrzebna jest do usprawnienia impulsów nerwowych i ogólnej pracy układu nerwowego oraz krwionośnego. Z wymienionych tu minerałów najistotniejszy jest sód. Zazwyczaj dążymy do obniżania jego zawartości w organizmie, jednak w tym przypadku posłuży on za element usprawniający transport innych składników oraz ureguluje nasz poziom nawodnienia. Napój izotoniczny realnie gasi pragnienie – nawadnia, a nie odwadnia – czego nie można powiedzieć o energetykach czy innych napojach gazowanych. Warto też wspomnieć, iż stany odwodnieniowe mogą prowadzić do ogólnego osłabienia mięśni i motoryki oraz do niekorzystnych zaburzeń w przemianach energetycznych.

Skład napoju izotonicznego jest zbliżony do składu naszych płynów ustrojowych. Samo stężenie węglowodanów jest tu o wiele niższe, niż w napojach słodzonych i sprzyja nawodnieniu, zachowaniu energii psychofizycznej oraz znacznemu podniesieniu efektów treningowych. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza latem.