DARMOWA DOSTAWA → od 50 zł

Dostawa Kontakt

$module: mpblog
$controller: index
$action: post
Katarzyna Matella 24 maja 2018

WITANOLIDY - co to są i w jaki sposób działają?

Co to są witanolidy i w jaki sposób działają na organizm człowieka?


Witanolidy to związki występujące w roślinach wykazujące aktywność biologiczną. Witanolidy działają cytostatyczne (przeciwnowotworowo, wpływ toksyczny na komórki nowotworowe), przeciwbakteryjne, antyseptyczne (odkażająco). Witanolidy wpływają na organizm człowieka uspokajająco, obniżają ciśnienie krwi (działanie hipotensyjne). Najpopularniejsze związki należące do tej grupy to witanolid D i witaferyna A.


Witaferyna A wykazuje silne działanie antynowotworowe w wielu rodzajach raka: prostaty, tarczycy, przewodu pokarmowego, czerniaka, białaczki limfatycznej. Związek ten jest badany pod tym kątem już od lat 70 ubiegłego stulecia. Ten główny witanolid powoduje apoptozę, czyli śmierć, chorobowych komórek nowotworowych. Hamuje również proces kapilaryzacji (rozwój unaczynienia, powstawanie nowych krwionośnych naczyń włosowatych w tkance) obszarów objętych nowotworem. Dzięki temu zmniejsza się dopływ odżywczej krwi do komórek nowotworowych, co ogranicza ich namnażanie i możliwości przeżycia. Wykazuje również silnie działanie antyzapalne .
Okazuje się, że źródłem cennych witanolidów jest Ashwagandha – roślina, która w ostatnich latach została doceniona w suplementacji ze względu na swoje silne działanie adaptogenne.


Ashwagandha zawiera witanolidy!


Bogatym źródłem witanolidów są korzeń i liście Ashwagandhy (Witania ospała, Withania somnifera) reprezentującej rodzinę psiankowatych. Ashwagandha jest doceniona od wieków w medycynie ze względu na bogactwo zawartych w niej adaptogenów, czyli związków korzystnie wpływających na odporność organizmu, podnoszących możliwości radzenia sobie ze stresem.

Okazało się, że działanie poprawiające tolerancję stresu, obniżające poziom głównego hormonu katabolicznego jakim jest kortyzol, regulujące poziom cukru, to nie jedyne atuty Ashwagandhy, nazywanej „indyjskim żeń – szeniem”, gdyż zawiera także aktywne witanolidy.

Na bazie Ashwagandhy wytwarzane są środki o działaniu przeciwstresowym, przeciwlękowym i przeciwdepresyjnym. Ashwaganha poprawia możliwości regeneracyjne organizmu m.in. poprzez poprawę wrażliwości receptorów serotoninowych (regulacja snu, obniżanie napięcia nerwowego). Zawartość witanolidów w Ashwagandha otworzyło nowe możliwości zastosowania tej rośliny w leczeniu chorób nowotworowych.


Czy stosowanie witanolidów jest bezpieczne i skuteczne


W literaturze brak jakichkolwiek doniesień o negatywnym wpływie witanolidów na zdrowego człowieka. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem jeżeli przyjmujesz leki z grupy barbituranów, przeciwlękowe, z którymi witanolidy wchodzą w interakcje.
O skuteczności działania witanolidów decyduje stężenie tych związków w wyciągu z Ashwagandhy, które powinno wynosić przynajmniej 1,5% (około 500 mg wyciągu na dobę). Nowa odżywka Ashwagandha Max to aż 9% stężenie witanolidów!