Ustaw kierunek malejący

Twój wybór:

  1. Usuń ten produkt Izotoniki
31 Odżywki i suplementy

Izotoniki

  • Kategorie
  • Filtruj/Sortuj

UZUPEŁNIONY W ELEKTROLITY I WIT.C

ISO FASTER

(4.89)
21,99 zł

Izotoniki - który wybrać?

Izotoniki stają się popularniejsze z dnia na dzień, ale czy wiesz, kiedy i jak powinieneś je pić? Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów napojów energetycznych, każdy producent twierdzi, że jego produkt jest najlepszy.

Jednak to nie jest marka, którą pijesz, ale jak go pijesz, czyni izotonik skutecznym. Izotoniki są korzystne dla osób, które ćwiczą lub rywalizują przez okres 60 minut lub dłużej, lub ćwiczą w cieplejszych temperaturach. Sposób, w jaki organizm wchłania substancje odżywcze i płyny, zależy od szybkości opróżniania żołądka z jelita cienkiego.

Izotoniki - Opróżnianie żołądka

Izotoniki Suplementy i odżywkiLiczne czynniki wpływają na opróżnianie żołądka (żołądka), do najważniejszych zalicza się objętości płynu w żołądku, która zwiększają szybkość opróżniania do jelita. Inne czynniki, takie jak zwiększone stężenie substancji rozpuszczonych (cukier) i intensywność ćwiczeń, zmniejszają opróżnianie żołądka i mogą powodować rozstrój żołądka i / lub biegunkę.

Absorpcja płynów przez sportowców jest zwiększona przez spożywanie niskich do umiarkowanych poziomów glukozy. Warto podkreślić, że temperatura płynu nie wydaje się odgrywać tak dużej roli w absorpcji, jak kiedyś sądzono.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednie izotoniki.

Cząsteczki
Powinieneś unikać napojów zawierających duże ilości cząstek, ponieważ zmniejsza to opróżnianie żołądka. Nie ma dużej różnicy między płynną glukozą, sacharozą lub skrobią po spożyciu jako źródła węglowodanów podczas ćwiczeń.

Fruktoza
Fruktoza nie jest zalecanym paliwem ze względu na jej powolne wchłanianie, a także fakt, że sprzyja niskiej absorpcji płynów.

WĘGLOWODANY
Izotonik powinien zawierać stężenie węglowodanów w granicach 5-8%. Wyższe stężenia powodują opóźnione opróżnianie żołądka (żołądka), mogą spowodować jego rozstrój lub biegunkę. Aby określić stężenie węglowodanów w napoju, sprawdź zawartość węglowodanów na 100g. Jest to ta sama liczba, która tyczy się procentowej zawartości napoju. Ten zakres zwykle umożliwia prawidłową wymianę węglowodanów i nie ogranicza absorpcji płynów i regulacji temperatury.

SÓD
Napoje zawierające sód mogą przynieść korzyści sportowcom uprawiającym ultra-wytrzymałościowe sporty. Korzyści wynikają tutaj przede wszystkim, dzięki utrzymaniu osmolalności osocza, zmniejszeniu wydalania moczu i utrzymaniu fizjologicznego pragnienia picia.

Kiedy przyjmować izotoniki?

Spożywanie 400-600 ml płynu bezpośrednio przed ćwiczeniami wywiera korzystny efekt wynikający ze zwiększonej objętości żołądka, dzięki temu płyn i składniki odżywcze przechodzą do jelita. Powinieneś nadal zużywać 150-250 ml płynu (w odstępach 15-minutowych) przez cały wysiłek, aby uzupełnić straty. Pozwoli to na stałe dostarczanie płynu do jelita, a także utrzyma optymalną objętość żołądka podczas ćwiczeń.

Optymalny stopień dostarczania węglowodanów wynosi od 30 do 60 gramów na godzinę spożytą co najmniej 30 minut, zanim zwykłe zmęczenie wystąpiłoby bez dodatku węglowodanów. Maksymalne spożycie płynów wynosi około 1000 ml na godzinę, aby zapobiec odwodnieniu bez dyskomfortu żołądkowo-jelitowego.

Izotoniki - podsumowanie

Każdy sportowiec będzie musiał na własnej skórze przekonać się, które izotoniki najbardziej mu odpowiadają, lub które pomogą im osiągnąć lepsze wyniki. Wytyczne tu zawarte powinny pomóc w utrzymaniu właściwego nawodnienia i optymalizacji wydajności. Kluczem do dobrego napoju energetycznego jest to, że smakuje dobrze, oferuje potencjał do poprawy wydajności, szybko się wchłania i nie powoduje rozstroju żołądka.

Sprawdź również inne kategorie naszych odżywek węglowodanowych: Dekstroza

Źródło:
https://www.bodybuilding.com/fun/ss8.htm