Izotoniki

Formuła węglowodanowo-elektrolitowa nawadniająca organizm podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

 • Napój izotoniczny dla sportowców;
 • Zawiera minerały takie jak sód, chlor, wapń i magnez;
 • Izotonik w proszku zawiera L-karnitynę, taurynę i kompleks witamin z grupy B, w tym witaminę B6;
 • Doskonały również w upalne dni;
 • Dostępny w czterech przepysznych i orzeźwiających smakach.
34,99 zł
 
Kup teraz

Pomarańczowe tabletki musujące z witaminami i minerałami.

20 tabletek.

 • Postać tabletek musujących;
 • Smak pomarańczowy;
 • Produkt zawiera kluczowe elektrolity.
12,99 zł
 
Kup teraz

Pomarańczowe tabletki musujące z witaminami i minerałami.

 • Postać tabletek musujących;
 • Smak pomarańczowy;
 • Produkt zawiera kluczowe elektrolity.
359,99 zł
 
Kup teraz

Izotoniki

Napój izotoniczny uzupełniający elektrolity - właściwości

Napój izotoniczny to płyn składający się głównie z wody wzbogaconej o składniki odżywcze: witaminy, węglowodany oraz składniki mineralne. Wysokiej jakości napój izotoniczny charakteryzuje się bardzo podobnym ciśnieniem osmotycznym do tego, które występuje w płynach ustrojowych w ciele człowieka.

Wybierając izotonik upewnij się, że w jego składzie nie brakuje kluczowych elektrolitów, czyli właśnie sodu, magnezu, potasu czy też wapnia. Dobry izotonik musi zawierać przynajmniej 3 z nich. Jeśli obawiasz się, że Twój orzeźwiający napój izotoniczny ma wątpliwy skład i pełen jest niezrozumiałych nazw substancji, wybierz ten bardziej naturalny. Bez problemu możesz również zrobić samodzielnie przygotowany domowy napój izotoniczny. Naturalnym napojem izotonicznym jest woda z cukrem i solą, ale ważne są odpowiednie proporcje, które zapewnią odpowiednią osmolarność.

Na początku izotoniczne napoje wykorzystywane były wyłącznie w sporcie przez osoby trenujące wyczynowo i/lub profesjonalnie, ale z czasem się to zmieniło i zyskały one popularność także wśród aktywnych fizycznie amatorów lub nawet osób nie uprawiających sportu, lecz dbających o odpowiednie nawodnienie, np. w czasie upalnych dni.

Działanie napojów izotonicznych

Działanie napojów izotonicznych jest bardzo jasno określone. Spożywanie napojów izotonicznych ma na celu szybkie i skuteczne nawodnienie organizmu oraz uzupełnienie elektrolitów, które są usuwane z organizmu wraz z potem podczas wysiłku fizycznego. Co więcej, dzięki zawartości określonych minerałów i witamin, stosowanie izotoników minimalizuje występowanie bolesnych skurczów w mięśniach. Napój izotoniczny zawierający węglowodany dodatkowo dostarcza więcej energii w czasie treningu oraz przyczynia się do szybszej regeneracji organizmu po intensywnym wysiłku, co wynika z obecności węglowodanów w składzie.

Jeśli uprawiasz sport zawodowo lub dużo trenujesz z pasji, a Twoje treningi są długie i wyczerpujące, w trakcie wysiłku fizycznego możesz stracić tak dużo wody, że Twój organizm zacznie się buntować. Odczujesz spadek wydolności i będzie ciężko przebrnąć przez trening. Właśnie dlatego odpowiednie nawadnianie, szczególnie napojami izotonicznymi, jest konieczne.

Warto jeszcze raz wspomnieć o tym, że napój izotoniczny stworzony jest nie tylko dla sportowców i osób aktywnych, ale także tych, którzy nie trenują ciężko. Podczas upałów, gdy temperatura jest naprawdę wysoka, napoje izotoniczne mają kolejną szansę na wykazanie się swoją wartością. Orzeźwiający napój izotoniczny nawadnia organizm lepiej niż woda!

Izotonik w proszku, w napoju czy w tabletkach?

W gruncie rzeczy nie ma wielkiej różnicy między izotonikiem w proszku, a takim w tabletkach musujących. Forma podania nie ma znaczenia, ważniejszy jest Twój komfort i to od niego zależy, jaki izotoniczny napój węglowodanowy będzie dla Ciebie wygodniejszy w użyciu.

Izotoniki w butelce mogą być nieco bardziej praktyczne, gdy jesteś w pośpiechu i nie masz wystarczająco dużo czasu potrzebnego do przygotowania napoju izotonicznego. Profesjonalny napój sportowy w butelce to gotowe rozwiązanie idealne dla zabieganych.

Niezależnie od formy, wszystkie napoje izotoniczne Trec Nutrition są smakowe, więc nie musisz martwić się, że któryś z nich jest bez smaku.

Napój izotoniczny a napój energetyczny

Te dwa pojęcia są często ze sobą mylone. Napój energetyczny to nie izotonik! Tzw. energetyk to napój, którego celem jest zwiększenie koncentracji oraz aktywności psychoruchowej. W jego skład zazwyczaj wchodzą spore ilości cukru oraz składniki, których celem jest pobudzenie, czyli tauryna, kofeina oraz guarana. Napój energetyczny przeznaczony jest dla osób dorosłych i nie służy nawodnieniu, a już tym bardziej nie służy dostarczeniu elektrolitów utraconych w trakcie wysiłku fizycznego.

Jeśli szukasz dobrego napoju energetycznego, sprawdź ACCELERATOR lub BOOGIEMAN ZERO ENERGY DRINK. Pamiętaj jednak, że nadmierne spożywanie energy drinków może spowodować odwodnienie organizmu, a to i tak najłagodniejszy z niepożądanych skutków.

Kiedy stosować izotonik?

Profesjonalny napój izotoniczny zwykle zaleca się stosować w trakcie długotrwałego wysiłku fizycznego oraz po jego zakończeniu. W przypadku napojów izotonicznych Trec Nutrition szczegóły stosowania wyglądają następująco:

 • ISOTONIC SPORT to izotonik w proszku zawierający węglowodany, minerały (sód, chlor, wapń i magnez) oraz L-karnitynę, taurynę i kompleks witamin z grupy B, w tym witaminę B6. Jednorazową porcję produktu, czyli 40 g (1 miarka) należy rozpuścić w 500 ml wody. Stosować 2 porcje dziennie, najlepiej przed i w trakcie wysiłku fizycznego.
 • ISOTONIC SPORT EFFERVESCENT to tabletki musujące z elektrolitami i węglowodanami. Jednorazową porcję produktu -1 tabletkę - należy rozpuścić w 200 ml wody. Zaleca się stosowanie 2 razy dziennie. Zaleca się stosowanie w trakcie wysiłku fizycznego oraz po nim.
 • ISOFASTER to napój węglowodanowy z dodatkiem elektrolitów. Zawiera także witaminy B3, B5 i B6. Zaleca się stosowanie w trakcie wysiłku fizycznego oraz zaraz po nim.

Objawy niedoboru elektrolitów

Dzienne zapotrzebowanie organizmu zdrowej osoby dorosłej na elektrolity zależy od składnika mineralnego:

 • potas - 2000-3000 mg,
 • magnez - u mężczyzn 400-420 mg, u kobiet 310-320 mg,
 • sód - 1500 mg,
 • wapń - 1000 mg.

Zapotrzebowanie dzienne może różnić się w zależności od wieku i aktualnej sytuacji zdrowotnej.

Objawy niedoboru elektrolitów, które powinny skłonić Cię do konsultacji z lekarzem, to:

 • senność, ogólne uczucie zmęczenia,
 • drżenie i bolesne skurcze mięśni,
 • mdłości,
 • brak apetytu,
 • ból głowy,
 • zaburzenia rytmu serca.

Pamiętaj, że każdą dolegliwość warto skonsultować z lekarzem specjalistą, ponieważ długotrwałe niedobory mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, których trudno będzie się pozbyć.

Nadmierne spożywanie napojów izotonicznych - skutki

Jeśli izotonik spożywany jest zgodnie z przeznaczeniem i w odpowiedniej ilości, nie powinien on spowodować wystąpienia żadnych skutków niepożądanych. Niektóre osoby powinny jednak ograniczyć ich spożywanie lub kompletnie wykluczyć je z diety - dotyczy to przede wszystkim osób otyłych lub z nadwagą, ponieważ w skład napojów izotonicznych zwykle wchodzą węglowodany oraz substancje słodzące, a to wszystko przekłada się na kalorie.

Picie kalorii nie jest dobrym pomysłem dla osób, które zmagają się z nadprogramowymi kilogramami i tkanką tłuszczową. Są dwa wyjścia: wliczanie kalorii spożywanych wraz z izotonikiem do swojego dziennego bilansu kalorycznego lub ich ograniczenie/odstawienie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o napojach izotonicznych, przeczytaj te artykuły:

https://www.trec.pl/baza-wiedzy/jakie-suplementy-dla-biegaczy-stosowac-i-kiedy.html

https://www.trec.pl/baza-wiedzy/napoje-izotoniczne-najlepsze-na-lato.html