-15% od 199 zł   z kodem TWOJDZIEN   Masz tylko: 
0
MENU

AAKG – kiedy i dlaczego warto je stosować?

AAKG – kiedy i dlaczego warto je stosować?

AAKG to jeden z popularniejszych suplementów przedtreningowych, wykorzystywanych najczęściej przed rozpoczęciem ćwiczeń. Jego zadaniem jest zwiększenie produkcji tlenku azotu (NO), aby poprawić wydajność i efektywność sesji treningowych. Sprawdź, czy AAKG warto wprowadzić do diety osób aktywnych fizycznie, którym zależy na budowie tkanki mięśniowej!

AAKG - co to jest?

AAKG to suplement diety, którego głównym składnikiem jest alfa-ketoglutaran L-argininy. Związek ten ma zdolność do zwiększania wydzielania tlenku azotu (NO) w organizmie. W związku z takimi właściwościami AAKG jest chętnie przyjmowany jako suplement przedtreningowy bezpośrednio przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego. Sekretem działania AAKG jest rozszerzanie naczyń krwionośnych i związane z tym możliwości szybkiej regeneracji i wzrostu tkanki mięśniowej.

Kiedy stosować AAKG - działanie suplementu

Suplementacja AAKG w sportach siłowych i sylwetkowych przynosi najlepsze rezultaty, jeśli stosowana jest na 20-30 minut przed treningiem. Fakt ten wynika głównie z budowy AAKG, która odpowiada za stabilniejszą formę aminokwasu - argininy. W efekcie związek ten powoduje wzrost produkcji tlenku azotu (NO). Ten z kolei odpowiada za rozszerzanie światła naczyń krwionośnych, co powoduje zwiększenie przepływu krwi, tlenu oraz składników odżywczych do mięśni. Przekłada się to na lepszą regenerację i warunki wzrostowe tkanki mięśniowej. W skrócie można więc powiedzieć, że im więcej tlenku azotu, tym większe i silniejsze mięśnie.

Dodatkowo AAKG stosowany jako suplement diety przyczynia się do zwiększenia tempa usuwania toksyn z organizmu. W efekcie podczas treningu pierwsze oznaki zmęczenia nie są tak bardzo odczuwalne. Wiele osób regularnie stosujących AAKG wskazuje, że podczas ćwiczeń mają więcej energii oraz siły, co przekłada się na wydajniejszy trening.

Na co dodatkowo wpływa AAKG?

Ponadto, stosowanie suplementu AAKG wpływa pozytywnie na wydzielanie czy aktywność niektórych hormonów anabolicznych i regeneracyjnych, takich jak np. IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu) oraz GH (hormon wzrostu). To z kolei działa korzystnie na czynniki transkrypcyjne i syntezę białek, doprowadzając do wzrostu masy mięśniowej.

Odżywki na masę AAKG a arginina

Suplementy diety AAKG w znacznym stopniu bazują na aminokwasie względnie egzogennym - argininie. W praktyce oznacza to, że produkcja tego aminokwasu w organizmie uzależniona jest od ilości spożywanych wraz z dietą prekursorów. Są nimi prolina i kwas glutaminowy.

Rola argininy w organizmie jest o tyle ważna, że aminokwas ten wykazuje działanie przeciwutleniające, dzięki czemu opóźnia procesy starzenia. Ma to również istotne znaczenie w zmniejszaniu ryzyka powstawania chorób cywilizacyjnych. Arginina jest także ważna dla wątroby i nerek, ponieważ umożliwia ich oczyszczanie. Suplementy z argininą mają więc pozytywny wpływ na zdrowie, jednak należy je stosować z umiarem. Dlaczego?

Przy stosowaniu suplementów z kategorii boosterów NO bardzo ważne jest optymalne ich dawkowanie. Przy planowaniu suplementacji należy zawsze brać pod uwagę rekomendację producenta, zarówno pod kątem dokładnej dawki, jak również optymalnego okresu stosowania produktu. Należy pamiętać, że zarówno czysta arginina, jak również jej inne formy takie jak m.in. AAKG działają skutecznie i bezpiecznie, gdy ich ilość oraz sposób stosowania dopasujemy do własnej masy ciała, stanu zdrowia oraz celów treningowych. Trzeba przy tym uwzględnić także potencjalne dodatkowe źródła - argininę i AAKG znajdziemy przede wszystkim w wielu przedtreningówkach.

Pod jaką postacią można przyjmować AAKG?

Dawkowanie AAKG uzależnione jest od postaci suplementu diety. W sprzedaży dostępne są zarówno łatwe w połykaniu kapsułki i shoty, jak i proszek do samodzielnego przygotowania. Najlepiej przyswajalne, jednak najdroższe są shoty ze składnikami aktywnymi w postaci cieczy. Takie przyjmowanie sprawia, że AAKG zaczyna działać znacznie szybciej niż suplement w kapsułkach. Tańszą alternatywą dla shotów jest natomiast AAKG w proszku do samodzielnego rozpuszczania w wodzie.

AAKG POWDER – AAKG z witaminą B6 w proszku
OR: 2600 / SO: None / ORF: 2600

AAKG w proszku z witaminą B6.

 • Zawiera witaminę B6;
 • Dostępne warianty smakowe: grejpfrutowy, cytrynowy i pomarańczowy;
 • Polecany jest ludziom uprawiającym sporty siłowe i wytrzymałościowe.
64,99
Kup teraz
AAKG MEGA HARDCORE | AAKG z jabłczanem cytruliny
OR: 10490 / SO: None / ORF: 10490

Kompleks AAKG i jabłczanu cytruliny.

 • Silna pompa mięśniowa;
 • AAKG zawiera aż 2240 mg jabłczanu cytruliny w dziennej dawce.
44,99
Kup teraz
AAKG NITRO SHOT - płynna L-arginina
OR: 4500 / SO: None / ORF: 4500

Płynna L-arginina o smaku poziomkowym w formie shota.

 • Zawiera L-argininę, czyli aminokwas endogenny;
 • Smak poziomkowy.
5,99
Kup teraz

AAKG - dawkowanie

Podobnie jak witaminy i minerały, odżywki białkowe, aminokwasy BCAA, czy spalacze tłuszczu, tak i dawka AAKG powinna być dobierana indywidualnie do każdego użytkownika. Przyjmowanie suplementów warto więc dostosować do oczekiwanych rezultatów i zaleceń producenta. Przykładowo inne dawki będą potrzebne osobom zajmującym się zawodowo kulturystyką, a inne osobom trenującym na siłowni 2-3 dni w tygodniu. Co będzie pomocne w dobraniu odpowiedniej dawki AAKG? Opinie specjalistów w dziedzinie suplementacji.

Stosowanie AAKG po treningu

Warto nadmienić, że AAKG, czy inne boostery tlenku azotu z powodzeniem można wykorzystać również jako odżywki potreningowe. Arginina przekształcana jest do poliamidów zwiększających namnażanie komórek. Dotyczy to także komórek satelitarnych, odgrywających niebagatelną rolę w mechanizmie odnowy mięśniowej. W sportach walki AAKG jest stosowane po zakończeniu treningu, jako suplement regeneracyjny, aniżeli przed wysiłkiem (tutaj bardziej może przeszkadzać ze względu na wywoływanie „pompy mięśniowej”).

Podsumowanie

Stosowanie alfa-ketoglutaranu L-argininy polecane jest osobom, które mimo intensywnych treningów, nie widzą rezultatów w postaci zwiększenia masy mięśniowej. Suplement ten najlepiej sprawdza się podczas treningów siłowych, jednak należy go stosować z umiarem. Najlepiej unikać regularnego i długotrwałego przyjmowania AAKG. Warto pamiętać, że odpowiedni poziom argininy w organizmie może zagwarantować również prawidłowo zbilansowana dieta. Warto więc postawić na spożywanie produktów białkowych, takich jak jaja, mleko i jego przetwory, mięso, ryby, rośliny strączkowe, płatki owsiane, pestki i orzechy.

Źródła:

 1. Darryn S. Willoughby, Tony Boucher, Jeremy Reid i wsp., International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, Volume 21: Issue 4, s.  291-299, Effects of 7 Days of Arginine-Alpha-Ketoglutarate Supplementation on Blood Flow, Plasma L-Arginine, Nitric Oxide Metabolites, and Asymmetric Dimethyl Arginine After Resistance Exercise

Produkty pokrewne

NITROBOLON - booster przedtreningowy w kapsułkach
OR: 50 / SO: None / ORF: 50

Kompleks argininy, cytruliny i kreatyny.

 • Profesjonalny booster przedtreningowy, zawierający połączenie jabłczanu L-argininy, jabłczanu cytruliny i alfa-ketoglutaranu L-argininy z estrem etylowym kreatyny;
 • Polecany dla sportowców siłowych do stosowania przed treningiem.
89,99
Kup teraz
BESTSELLER
Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku
OR: 10760 / SO: None / ORF: 10760

Kultowa przedtreningówka od Trec Nutrition.

 • Skuteczna formuła przedtreningowa;
 • Witaminy z grupy B zmniejszają uczucie zmęczenia i znużenia;
 • Magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni.
99,99
Kup teraz
ZESTAW shotów BOOGIEMAN TROPICAL 12 szt. x 100 ml
OR: 3950 / SO: None / ORF: 3950

12 shotów 100 ml - formuła przedtreningowa BOOGIEMAN o pysznym, tropikalnym smaku.

 • Zawiera kompleks beta-alaniny, kofeiny, L-argininy, L-cytruliny oraz inozyny;
 • Suplement przeznaczony dla profesjonalnych sportowców.
64,99
Cena standardowa:
71,88 zł -10%
Kup teraz