-15% od 199 zł   z kodem: TATA15   Masz tylko: 

Co to jest tauryna?

Co to jest tauryna?

Suplementacja

14 października 2022, Redakcja Trec

Aminokwas niebiałkowy, czyli co to jest tauryna

Tauryna to aminokwas, którego prawidłowa nazwa chemiczna to kwas 2-aminoetylosulfonowy. Ze względu na jej budowę i brak zdolności tworzenia wiązań peptydowych nie można jej zaliczyć do grupy aminokwasów biogennych. W efekcie, mimo że tauryna występuje w tkankach zwierzęcych, to nie jest ona budulcem białek (tzw. aminokwas niebiałkowy).

Stanowi ona około 0,1% naszego ciała, a największe ilości tauryny zlokalizowane są w:

 • mięśniach szkieletowych,

 • jako składnik mięśnia sercowego,

 • mózgu,

 • siatkówce oka.

Zawartość tauryny w organizmie człowieka uzależniona jest od zdolności komórek do jej syntezy. Najczęściej jej ilość jest niewystarczająca w porównaniu do zapotrzebowania organizmu na ten aminokwas. Warto więc zadbać, aby braki uzupełniać wraz z prawidłowo zbilansowaną dietą oraz suplementacją.

Co ciekawe, istnieje wiele nieprawdziwych przekonań na temat tauryny. Pierwsze z nich mówi o tym, że aminokwas ten pozyskiwany jest z byczego nasienia lub moczu. Twierdzenie to związane jest z faktem, że substancja po raz pierwszy została wyizolowana z żółci bydlęcej. To właśnie dlatego jej łacińska nazwa Bos taurus pochodzi od nazwy gatunkowej byka. Dodatkowo wiele osób sądzi, że tauryna występuje naturalnie w herbacie. W tym przypadku jest ona mylona z teiną - alkaloidem zawartym w tym napoju.

Gdzie można znaleźć taurynę?

Tauryna naturalnie występuje głównie w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, dlatego jej doskonałym źródłem są białka pokarmowe. Najlepszym źródłem tego składnika jest mięso - w szczególności indycze, wątróbka, ryby oraz skorupiaki - zwłaszcza ostrygi. Spore ilości występują w tzw. siarze - pierwszym mleku ssaków, a także w klasycznym mleku i jego przetworach. Miłośnicy bardziej wyszukanych smaków mogą ją natomiast znaleźć w wodorostach.

Podczas przygotowywania posiłków należy pamiętać, że obróbka termiczna żywności powoduje zmniejszenie zawartości tauryny nawet o 75 proc. Duże ilości tauryny pozostają także w serwatce podczas produkcji wielu gatunków serów, dlatego stanowi ona ważny składnik odżywek dla sportowców i osób aktywnych.

Taurynę można znaleźć też w napojach energetycznych, a przede wszystkim - w wielu suplementach diety. W tym przypadku najczęściej jest ona pozyskiwana sztucznie, dlatego może być także stosowana przez wegan i wegetarian.

Właściwości tauryny

Mimo że tauryna nie bierze udziału w tworzeniu białek organizmu, to jest ona niezbędna dla jego prawidłowego funkcjonowania:

 • moduluje stężenie jonów wapnia w kanałach jonowych,

 • stanowi neuroprzekaźnik i neuromodulator, a więc wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego,

 • może poprawiać funkcje poznawcze i ułatwiać uczenie się,

 • ma właściwości antyoksydacyjne,

 • bierze udział w sprzęganiu kwasów żółciowych przed wydaleniem ich z wątroby, dlatego jest niezbędna dla procesu trawienia tłuszczu,

 • stabilizuje błony komórkowe i osmozę komórkową.

Co istotne, tauryna jest szczególnie istotna na etapie rozwoju układu nerwowego oraz siatkówki oka u niemowląt. Wyjątkowo wysokie stężenie można zaobserwować w rozwijającym się mózgu. Następnie poziom tego aminokwasu spada. Dodatkowo tauryna jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania mięśni (w tym serca) oraz układu rozrodczego.

Prawidłowy poziom tauryny w naszym organizmie może wpływać również na niektóre choroby. Pozytywne działanie tauryny pomaga w produkcji insuliny, co pozwala obniżyć poziom glukozy na czczo. Ułatwia to zmagania z cukrzycą u diabetyków. Dodatkowo składnik ten może zmniejszać ryzyko powstawania chorób układu krążenia, a także wpływać na prawidłowe działanie wzroku i słuchu. 

Tauryna - właściwości cenne dla sportowców

Tauryna to często spotykany składnik suplementów diety dla sportowców, co wynika z wielu mechanizmów jej działania.

Jako przeciwutleniacz tauryna pomaga walczyć ze stresem oksydacyjnym, co ma szczególne znaczenie u każdego z nas. Składnik ten jest jednak niezwykle istotny dla osób aktywnych, ponieważ:

 • uczestniczy w transporcie kreatyny, która przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku oraz przyspiesza syntezę białek, pomagając uzyskać szybszy przyrost masy mięśniowej,

 • posiada właściwości anaboliczne, dlatego spowalnia procesy kataboliczne zachodzące w organizmie (stanowi składnik naturalnych hormonów anabolicznych),

 • chroni komórki mięśniowe przed rozpadem (działanie anaboliczne),

 • pomaga zapobiegać utracie potasu i magnezu,

 • poprawia metabolizm,

 • wspiera detoksykację organizmu (w tym usuwanie rozbitych białek mięśniowych).

Tauryna stymuluje trzustkę do produkcji insuliny, co jest istotne z punktu widzenia gospodarki węglowodanowej. Dodatkowo pomaga poprawić wydolność organizmu i możliwości fizyczne, wspiera przyrost tkanki mięśniowej, a jednocześnie stymuluje metabolizm tłuszczów - spalanie tkanki tłuszczowej podczas ćwiczeń.

Jeśli więc zależy ci na wynikach sportowych, sięgnij po suplementy diety z tauryną. Doskonałym przykładem są preparaty z linii Trec Endurance - odżywki, które powstały z myślą o osobach uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe. Jeśli poszukujesz sprawdzonej suplementacji tauryny, sięgnij po suplement Marathon (wieloskładnikowy preparat w proszku wspierający wytrzymałość), Full Speed (skoncentrowana formuła przedstartowa dla osób o zwiększonej aktywności fizycznej) lub Energy Fuel (formuła przedtreningowa w proszku zawierająca kreatynę).

Odchudzające właściwości - tauryna działa?

Tauryna i jej właściwości związane z przyspieszaniem przemiany materii i wspieraniem detoksykacji organizmu bywa też kojarzona z procesem odchudzania. Jest to prawda, ponieważ składnik ten może pomagać pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Warto jednak pamiętać, że sama suplementacja nie będzie skuteczna. Należy ją połączyć z prawidłowo zbilansowaną dietą, aktywnością fizyczną oraz zmianą stylu życia.

Co istotne, tauryna wspiera obniżanie tzw. złego cholesterolu, a więc cholesterolu frakcji LDL. Dodatkowo, jak już zostało wspomniane, tauryna wykazuje działanie stymulujące na trzustkę, co jest szczególnie istotne u cukrzyków. Problemy te są często związane z nadwagą i otyłością.

Suplementacja tauryny - jak dawkować?

Zalecana dawka dla suplementacji tauryny waha się między 0,5, a 2 g na dobę. W sprzedaży można znaleźć wiele sprawdzonych suplementów wykazujących właściwości anaboliczne w formie proszku, kapsułek, tabletek oraz napojów. Tauryna często występuje w składzie napojów energetycznych.

Tauryna stanowi w wielu przypadkach składową preparatów wieloskładnikowych, które często połączone są z innymi składnikami aktywnymi, np. magnezem, żeń-szeniem czy kreatyną. W związku z tym pora jej przyjmowania jest uzależniona od innych składników. Najlepiej zapoznać się z zaleceniami producenta znajdującymi się na ulotce wybranego preparatu z tauryną.

Tauryna - skutki uboczne

Tauryna stosowana w rekomendowanych przez producentów dawkach nie wykazuje negatywnego wpływu na organizm człowieka. Warto przy tym pamiętać, że jej maksymalne spożycie w ciągu doby nie powinno przekraczać 3 g. Mimo to większe dawki tauryny wydalane są wraz z moczem. Nadmiar tauryny może prowadzić do pojawienia się przykrych objawów, wśród których znajdują się wymioty, ból brzucha, biegunka, a niekiedy również odwodnienie.

Przeciwwskazania tauryna

Mimo że tauryna pełni szereg istotnych funkcji w organizmie, nie powinna być ona stosowana przez każdego. Podobnie jak w przypadku innych suplementów diety, jej suplementację powinny ograniczyć osoby borykające się z chorobami nerek, kobiety w ciąży i karmiące piersią, chorzy na chorobę dwubiegunową, a także osoby stosujące leki psychotropowe.

Źródła:

 1. Szymański K., Winiarska K., Tauryna i jej potencjalne wykorzystanie w terapii, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, nr 62, 2008

 2. Kulasek G., Jank M., Sawosz E., Biologiczna rola tauryny u ssaków, Życie weterynaryjne, 79(11), 2004

 3. Clauson K., Shields K., McQueen C., Persad N., Safety issues associated with commercially available energy drinks, Journal of the American Pharmacists Association, 48(3), 2003

BESTSELLERY

Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku - BOOGIEMAN FOREST FRUIT
Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku
99,99
Białko WHEY 100 - WHEY 100 CZEKOLADA-KOKOS 700/900 g
Białko WHEY 100
74,99
Jabłczan kreatyny CM3 POWDER w proszku - CM3 POWDER 250 g no bg
Jabłczan kreatyny CM3 POWDER w proszku
69,99
Monohydrat kreatyny CREATINE + w proszku - CREATINE + 300 g no bg
Monohydrat kreatyny CREATINE + w proszku
44,99

Najniższa cena:  62,99 zł -29%

Cena regularna:  62,99 zł -29%


SLEEP-ER – suplement na sen w proszku - SLEEP-ER
SLEEP-ER – suplement na sen w proszku
73,99
Spalacz tłuszczu CLENBUREXIN w kapsułkach - CLENBUREXIN 90 kaps. no bg
Spalacz tłuszczu CLENBUREXIN w kapsułkach
59,99
TESTOXX – ziołowy booster testosteronu - TESTOXX 2
TESTOXX – ziołowy booster testosteronu
59,99