Kodeks masy, czyli które suplementy i odżywki, warto mieć w okresie budowania masy i siły mięśniowej

Kodeks masy, czyli które suplementy i odżywki, warto mieć w okresie budowania masy i siły mięśniowej

Suplementacja

16 października 2019, Katarzyna Matella

Spis treści

1. Skrót na temat diety w okresie budowania masy.
2. Obojętnie od stopnia zaawansowania treningowego zadbaj o maksymalne wykorzystanie pory potreningowej!
3. Suplementy wspomagające etap budowania siły.
4. Na masie nie zapominaj o WODZIE!
5. Aeroby na masę?
6. Unikaj kolegów podczas budowania masy!

Ćwiczysz już kilka sezonów i postawiłeś sobie cel – zbudować masę. Temu należy podporządkować odpowiedni tryb żywienia oraz wybrać arsenał suplementów i odżywek. Budowanie masy nie jest prostą sprawą. Trzeba pracować nad poprawą siły mięśniowej, dbać o regenerację mięśniową, spać odpowiednio długo, przyjmować prawidłową ilość kalorii, białka…Wszystko to po to, żeby uruchomić gospodarkę anaboliczną, której zwieńczeniem będzie przyrost masy mięśniowej.

Skrót na temat diety w okresie budowania masy

Zasady diety w tym okresie będą uzależnione od tego, jak wyglądasz, jaki występuje u Ciebie poziom tkanki tłuszczowej. U osób prezentujących endomorficzny (w uproszczeniu szczupły o niskiej zawartości tkanki tłuszczowej) typ budowy sprawdzają się klasyczne proporcje makroskładników: 1,5 – 2 g białka /kg masy ciała, 4-6 g węglowodanów/kg masy ciała, 0,5 – 1g tłuszczu/kg masy ciała. Jeżeli nie radzisz sobie z utrzymaniem regularności posiłków niektóre możesz zastąpić odżywką typu gainer, która oparta jest na takich właśnie proporcjach makro. Porcja Mass XXL to szybka w przygotowaniu alternatywa pełnowartościowego posiłku. Będzie ona doskonale sprawdzała się w porze potreningowej, gdy organizm zajęty jest regeneracją mięśniową i nie ma ochoty tracić energii i czasu na żmudne trawienie.

W przypadku osób o większym poziomie zatłuszczenia przewaga składników energetycznych (węglowodany i tłuszcze) nie wyjdzie im na dobre. Tutaj podaż węglowodanów powinna być ograniczona (około 2,5 – 3g/kg) a białka zwiększona (nawet do 2,5g/kg). Większa ilość protein w codziennym jadłospisie to często nie lada wyzwanie, stąd warto w diecie uwzględnić odżywki wysokobiałkowe. Wybornym uzupełnieniem profilu białkowego śniadania będzie Whey 100. W posiłku potrenigowym warto uwzględnić Isolate 100. Obie te odżywki białkowe bazują na białkach serwatkowych, które są pełnowartościowe, łatwo przyswajalne i zasobne w cenne dla ćwiczących aminokwasy: BCAA i glutaminę.

O tym, jaki jest Twój stosunek do treningu, jego efektów, świadczy w dużej mierze to, co robisz bezpośrednio po jego zakończeniu. Wówczas powinieneś być świadomy, że Twoje mięśnie właśnie wracają z bitwy, którą był dla nich wysiłek treningowy. Treningi w okresie budowania siły i masy są naprawdę ciężkie i wywołują największą pulę zniszczeń mięśniowych. Oczywiście nie ma w tym nic złego! Im bardziej mięśnie dostaną w kość podczas treningu, tym bardziej będą chciały się regenerować i nadkompensować po jego zakończeniu! Oczywiście to się nie będzie działo ot tak sobie! Musisz zadbać o wszystkie elementy składające się na kompleksową regenerację potreningową.

Obojętnie od stopnia zaawansowania treningowego zadbaj o maksymalne wykorzystanie pory potreningowej!

Obojętnie czy jesteś weteranem treningowym czy tym, stawiającym w tej materii pierwsze kroki, musisz pamiętać o głównych regułach powysiłkowej regeneracji mięśniowej. Ważne jest, żeby te działania były podejmowane bezpośrednio po wysiłku. Potreningowe „must have” to:

Węglowodany

Najkorzystniej, gdy są one w płynnej postaci, dzięki której węglowodany ekspresowo pokonują układ pokarmowy i w mgnieniu oka docierają do wyczerpanych treningiem mięśni. Postać płynna potreningowych węglowodanów jest bardzo wskazana gdyż glikogen mięśniowy (czyli mięśniowy bak paliwa) jest strukturą uwodnioną – każda cząsteczka glukozy potrzebuje wody, by móc przedostać się do mięśni.

Antykataboliki  - BCAA, Glutamina, EAA

Drugim, po uzupełnieniu węglowodanów, celem powysiłkowej regeneracji, jest zapobieganie proteolizie (rozpadowi) mięśniowej i odbudowa zniszczonych włókien mięśniowych. Najbardziej niezbędne będą BCAA i glutamina – najważniejsze aminokwasy wysiłkowe. Przyjmuj porcję L-GLUTAMINE MICRONIZED T6 zarówno przed, jak i po treningu. W potreningowym oknie anabolicznym warto zapewnić obecność wszystkich kluczowych aminokwasów z grupy egzogennych, które usprawnią procesy odbudowy. Pora potreningowa to także zwiększone zapotrzebowanie na EAA.

Najlepszym sposobem na zahamowanie katabolizmu mięśniowego jest wysycenie mięśni aminokwasami i ich metabolitami (np. HMB, AKG).

Kreatyna

Obojętnie od przyjętego modelu przyjmowania kreatyny zawsze należy suplementować ją po treningu. Wiecie dlaczego to jest tak ważne? Wynika to z występującej po wysiłku nadkompensacji. Organizm po intensywnym treningu „odkłada z nadmiarem” różne rzeczy m.in. glikogen, a także kreatynę! Większe zasoby mięśniowej kreatyny = większe możliwości siłowe. Dlatego z tej porcji kreatyny nigdy nie rezygnuj. CREATINE MICRONIZED 200 MESH będzie doskonale komponować się z porcją potreningowych węglowodanów i antykatabolików.

Budowanie masy i siły to przykładanie specjalnej uwagi do pory potreningowej, ale także uwzględnianie specjalnych suplementów, które wspomagają wydolność beztlenową organizmu.

Suplementy wspomagające etap budowania siły

Logiczna periodyzacja treningów zakłada, że budowanie masy powinno być poprzedzone etapem budowania siły. W tym okresie wykorzystujemy m.in. zasady treningowe progresji, treningu ekscentrycznego. Budowanie siły to nie jest łatwy czas, dlatego warto wykorzystać suplementy, które poprawią możliwości energetyczne organizmu. Oto lista najważniejszych substancji, które warto, żeby znalazły się w torbie treningowej w okresie budowania siły i masy:

Kreatyna

Odgrywa kluczową rolę w wysiłkach krótkotrwałych o maksymalnej mocy, które wykonujemy w okresie budowania siły i masy. Po wyczerpaniu zasobów ATP (podstawowa jednostka energetyczna) po około 2-4 s intensywnego wysiłku, organizm wykorzystuje kreatynę do ich odbudowy. Kreatyna jest substancją naturalnie produkowaną przez organizm. Jednak ta ilość może się okazać niewystarczająca do zabezpieczenia energetyki wysiłków w okresie budowania siły. Dlatego warto w tym czasie rozpocząć suplementację kreatyną. Gorąco polecam formę monohydratu, która jest najwszechstronniej przebadana i przy prawidłowej suplementacji zawsze działa! Przyjmuj CREATINE MICRONIZED 200 MESH w dawce podzielonej  10 – 20 g na dobę. Do brania kreatyny należy przygotować organizm. Musisz pamiętać o piciu dużej ilości wody i nie przyjmowaniu tego suplementu blisko posiłków zawierających duże ilości protein, gdyż kreatyna nie lubi kwaśnego odczynu.

Beta – alanina

To aminokwas, który wchodzi w skład mięśniowego peptydu o nazwie karnozyna. Jego najważniejszą rolą w zakresie wspomagania wysiłku jest przeciwdziałanie wysiłkowemu zakwaszeniu mięśniowemu (wzrost mięśniowego stężenia jonów wodorowych – H), które jest jedną z głównych przyczyn zmęczenia w wysiłkach o mocy maksymalnej. Porcję BETA-ALANINE 700 przyjmuj zawsze przed treningiem. Jeżeli potem czujesz na treningu dziwne swędzenie i przekrwienie skóry możesz być spokojny, jest to naturalny efekt towarzyszący suplementacji beta –alaniną.

Arginina i cytrulina – efekt pompy mięśniowej

Podczas ciężkiego treningu wskazana jest dobra pompa mięśniowa, czyli wzmożony napływ krwi do trenujących mięśni. Dzięki temu mięśnie są dobrze i szybko zapatrzone w tlen, składniki energetyczne, antykataboliczne. Za efektem pompy mięśniowej stoi tlenek azotu – NO, który jest m.in. produkowany przez naczynia krwionośne. Głównym substratem do jego produkcji jest aminokwas arginina. I to właśnie ją warto uwzględnić przed ciężkim treningiem. W celu maksymalizacji uczucia pompy dobrze przyjmować argininę w formie AAKG, gdyż bezpieczniej pokonuje ona układ pokarmowy. Najlepszym kombo w stymulacji pompy jest połączenie AAKG i cytruliny (z niej organizm wyprodukować także argininę). Porcję AAKG MEGA HARDCORE przyjmuj przed oraz po treningu (wtedy pompa pozwoli na szybszą regenerację).

Dobra przedtreningówka

Przedtreningówka będzie zawierała większość wymienionych wcześniej suplementów. Jej zadaniem  jest wszechstronne wsparcie możliwości energetycznych podczas maksymalnych wysiłków. Podstawowe elementy przedtreningówki to: kompleks wzmacniający efekt pompy (arginina, cytrulina), beta-alanina, składniki o działaniu pobudzającym (podtrzymanie wysokiego poziomu adrenaliny) i opcjonalnie kreatyna. Wybierając przedtreningówkę pamiętaj: o sile działania przedtreningówki nie decyduje pobudzenie ale poprawa sprawności energetycznej organizmu. Nadmiar składników pobudzających, szczególnie tych niewiadomego pochodzenia, często może odebrać siłę na wykonanie jakiegokolwiek treningu, być przyczyną dyskomfortu pokarmowego. BOOGIEMANto przedtreningówka dobra wtedy, gdy unikasz kreatyny, a S.A.Wto produkt zawierający także miks kreatynowy.

Na masie nie zapominaj o WODZIE!

Woda to przyjaciel masy mięśniowej i ogromny sprzymierzeniec kreatyny. Woda to główny składnik mięśni! Pożądane procesy anaboliczne będą zachodzić tylko na bazie uwodnionego środowiska mięśniowego. Z tego względu nie rozstawaj się na masie z butelką wody! Jeżeli ważysz koło 90 kg absolutne minimum w dni treningowe to przynajmniej 4 l wody. Jeżeli zapomnisz o wodzie na masie tak naprawdę nie dbasz o spełnienie najważniejszego warunku uruchomienia anabolizmu mięśniowego. Tak jak na pustyni nic nie będzie w stanie wyrosnąć bez wody, tak samo twoje mięśnie nie będą chciały się rozwijać gdy będą odwodnione. Poza tym:

- odwodnienie = podniesienie kwasowości organizmu = większa utrata wielu cennych i czułych na kwaśny odczyn suplementów jak kreatyna czy aminokwasy.

- odwonione mięśnie = mięśnie atakowane przez katabolizm

Masz jeszcze wątpliwości, że woda to przyjaciel masy?

Aeroby na masę?

Czasy utoczonych ludzi „na masie” już minęły. Dziś dążymy do tego, żeby budować imponującą muskulaturę i przy okazji nie dopuszczać do nadmiernego rozwoju otłuszczenia. W tym celu warto 2-3 razy w tygodniu wykonać mało intensywny, tlenowy wysiłek np. jazda na rowerku stacjonarnym czy marsz po bieżni. Jeżeli podejmujesz taki trening po zasadniczym treningu siłowym, najpierw pamiętaj o wszystkich zasadach regeneracji powysiłkowej  (węglowodany, antykataboliki).

Przeciwdziałanie nadmiernemu otłuszczeniu to nie jedyna zaleta aerobów na masie. Krótkie sesje aerobowe, trwające nawet 10-15 min wpływają pobudzająco na metabolizm. Dzięki nim podkręcamy go, a co za tym idzie jesteśmy w stanie przyswoić większą pulę kalorii. To dobra wiadomość dla tych, z grupy „opornych na budowanie masy”. Tylko pamiętaj – jeżeli dokładasz dodatkową sesję wysiłku, nawet o charakterze tlenowym, uwzględnij dodatkową porcję węglowodanów pod postacią carbo/vitargo.

Unikaj kolegów podczas budowania masy!

Unikaj tych gadatliwych, którzy chcą podczas treningu opowiedzieć Tobie historię swojego życia. Dobry trening to skupienie, koncentracja na celach, obciążeniu, powtórzeniach. Jeżeli między seriami dajesz się porywać dyskusjom z kolegami na tematy rozmaite, najczęściej życiowe, odpuść to sobie! Czas na to jest po treningu i regeneracji! Na treningu nie skupiaj się na niczym innym jak trening i twoje mięśnie!

Przedstawiliśmy główne zasady, o których warto pamiętać w czasie budowania masy i siły. Nie zapominaj także o tym, jak ważna jest regeneracja nocna, która ma ogromny wpływ na wyniki osiągane w okresie budowania masy i siły. Sen to drugi po porze potreningowej ważny czas odpoczynku i szansa anaboliczna. O tym jednak w osobnym artykule.

BESTSELLERY

Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku - BOOGIEMAN FOREST FRUIT
Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku
99,99
Białko WHEY 100 - WHEY 100 2
Białko WHEY 100
79,99
Jabłczan kreatyny CM3 POWDER w proszku - CM3 POWDER 250 g no bg
Jabłczan kreatyny CM3 POWDER w proszku
69,99
Monohydrat kreatyny CREATINE + w proszku - CREATINE + 300 g no bg
Monohydrat kreatyny CREATINE + w proszku
44,99

Najniższa cena:  62,99 zł -29%

Cena regularna:  62,99 zł -29%


SLEEP-ER – suplement na sen w proszku - SLEEP-ER
SLEEP-ER – suplement na sen w proszku
73,99
Spalacz tłuszczu CLENBUREXIN w kapsułkach - CLENBUREXIN 90 kaps. no bg
Spalacz tłuszczu CLENBUREXIN w kapsułkach
59,99
TESTOXX – ziołowy booster testosteronu - TESTOXX 2
TESTOXX – ziołowy booster testosteronu
59,99