Czym jest Tribulus terrestris?
Saponiny zawarte w buzdyganku naziemnym są w stanie zamienić się w jeden z głównych hormonów anabolicznych, jakim jest testosteron. Każdy ćwiczący mężczyzna za wszelką cenę chciałby naturalnie podnieść jego poziom do maksimum w celu uzyskania pożądanych efektów anabolicznych. Wbrew powszechnemu twierdzeniu, wsparcie gospodarki testosteronowej nie jest potrzebne każdemu - na przykład u młodych mężczyzn, u których poziom tego hormonu jest w normie, suplementacja Tribulusem nie jest konieczna. Po co bowiem buzdyganek naziemny 20-latkowi, u którego hormon ten powinien „buzować”? Testosteron zaczyna się obniżać mniej więcej, uwzględniając różne zmienne związane ze stylem życia (dieta, sen, regeneracja), po 30. roku życia.
Poziom testosteronu, który jest niezbędny do uzyskania efektów m.in. na poziomie przyrostu masy mięśniowej, może ulec obniżeniu, jeżeli do tego dochodzą takie czynniki jak:
- deficyty w zakresie regeneracji potreningowej,
- niewysypianie się,
- dieta uboga w tłuszcze (w końcu testosteron powstaje na bazie cholesterolu),
- zbyt duży stres (w tym także depresja),
- choroby wątroby i nerek,
- niedobór hormonu wzrostu,
- procesy starzenia [1].
Wówczas suplementacja tribulus terrestris będzie bardzo pożądana w celu poprawy parametrów testosteronowych, regulujących poziom sił witalnych.
Właściwości Tribulus terrestris wg badań naukowych
Buzdyganek naziemny jest od wielu lat wszechstronnie badany jako suplement wspierający gospodarkę hormonalną. Oto wyniki najnowszych badań naukowych na jego temat:
- Saponiny steroidowe w Tribulus terrestris nie mają wpływu na poziom testosteronu oraz LH u bezpłodnych mężczyzn [2]. Ten wynik badania chyba nikogo nie dziwi. Suplement, który nie może spełniać funkcji leku, nie rozwiąże problemów natury medycznej,
- Saponiny sterydowe z buzdyganka naziemnego pozytywnie wpływają na żywotność plemników i skład nasienia2
- Saponiny zawarte w Tribulus terrestris wykazują działanie antyagregacyjne [4],
- Saponiny steroidowe regulują poziom testosteronu, szczególnie w warunkach przetrenowania [5].
Suplementacja Tribulus Terrestris - zrób to rozsądnie
Głównym celem, jaki powinien przyświecać stosowaniu Tribulus terrestris,powinno być łagodzenie negatywnych skutków wynikających z postępujących wraz z wiekiem zmian hormonalnych u mężczyzny, których głównym przejawem jest obniżający się poziom testosteronu. Mężczyzna deficyt ten będzie odczuwał na poziomie ogólnego samopoczucia objawiającego się obniżeniem witalności. Jeżeli w tej kwestii Tribulus terrestris jest w stanie podnieść jakość życia o najmniejszy procent, to już warto go przyjmować.
Może być dobrym dodatkiem, gdy z określonych przyczyn, natury niemedycznej, organizm produkuje testosteronu za mało, albo za taki stan odpowiada silnie wyczerpujący tryb życia, deficyty żywieniowe oraz przetrenowanie. Po buzdyganek naziemny powinni sięgać mężczyźni odczuwający ogromne zmęczenie treningowe oraz wszyscy ci, którzy przekroczyli magiczną 40-stkę i raczej stronią od wysiłku siłowego. Jeżeli mężczyzna po 40-stce jest aktywny fizycznie i uprawia treningi siłowe, to sam stymuluje swoją gospodarkę testosteronową.
Gdy jednak 40-letni mężczyzna spędza każde popołudnie przed telewizorem w towarzystwie paczki chipsów i zimnego piwa, nie stymuluje produkcji testosteronowej i w gratisie nabawia się brzusznej opony, która jeszcze bardziej obniża poziom testosteronu.
Tribulus terrestris to suplement, po który powinni sięgać mężczyźni borykający się z problemem wysokiego dihydrotestosteronu (DHT), którego efektem mogą być m.in.: łysienie oraz zaburzenia prostaty. Jak się okazuje Tribulus terrestris może przeciwdziałać przekształcaniu testosteronu w tę bardzo androgenną (i niestety jednocześnie mało anaboliczną) jego odmianę, jaką jest DHT.
Testosteron w organizmie mężczyzny podlega dalszym przemianom, które nie zawsze wychodzą mu na zdrowie. Pod wpływem enzymu 5-£reduktazy następuje przekształcenie testosteronu w DHT, wykazujący działanie od 2 do 6 razy bardziej androgenne, które w przypadku dorosłych mężczyzn związane jest z rozwojem wtórnych cech płciowych. DHT jest niezbędny chłopcu w okresie płodowym (kształtowanie narządów męskich) oraz w czasie dojrzewania w celu wykształcenia cech płciowych (owłosienie, dalszy rozwój męskich narządów, kształtowanie typu budowy ciała).
Rola DHT pokrywa się z lokalizacją miejsc szczególnej aktywności enzymu 5-£reduktazy: prącie, moszna, gruczoł krokowy, skóra, wątroba, mieszki włosowe. W mięśniach enzym jest mało aktywny. W przypadku dorosłego mężczyzny podniesiony poziom DHT może niekorzystnie odbić się na zdrowiu prowadząc do przerostu prostaty, łysienia, trądziku i innych zaburzeń łojotokowych.
U zdrowego mężczyzny DHT stanowi tylko 10% krążącego we krwi testosteronu. Do podniesienia jego poziomu może dojść w przypadku nadprodukcji testosteronu, zaburzeń równowagi androgenów lub podawania testosteronu z zewnątrz (SAA: sterydy androgenno–anaboliczne). W takich sytuacjach warto suplementować Tribulus terrestris, który zawiera związki, z jakich testosteron może powstać. Powstanie z nich testosteron, ale DHT już nie!
Stosowanie Tribulus Terrestris
Suplementy diety zawierające Tribulus Terrestris pozytywnie wpływają na organizm mężczyzny, ale najpierw należy stosować go zgodnie z zaleceniami. Nie da się wyregulować poziomu testosteronu bez wiedzy na temat tego, jak powinno się dawkować preparaty z buzdyganka naziemnego. To, w jakim kierunku Tribulus zadziała, w dużej mierze zależy od dawki, zawartości saponin steroidowych i stosunku fitosteroli do saponin oraz flawonoidów. Za dopuszczalną dzienną dawkę ekstraktu uznaje się między 250 a 750 mg[6]. Nie należy przekraczać zalecanej porcji.
Umiejętne wykorzystanie wiedzy medycznej jest więc kluczem do uzyskania pożądanych efektów suplementacji Tribulusem - sprawdzone informacje ograniczają negatywny wpływ jego stosowania. Skutki uboczne suplementacji buzdygankiem to bóle brzucha oraz biegunka. Jego stosowanie może mieć także wpływ na ciśnienie krwi[7].
Podsumowanie działania Tribulus Terrestris
Podsumowując, Tribulus terrestris na pewno nie uleczy zaburzeń gospodarki hormonalnej, gdyż nie jest lekiem, a suplementy diety nie niwelują problemów medycznych. Będzie zbędny młodym adeptom siłowni, którzy zwykli upatrywać w nim sposób na przyrost masy mięśniowej. W tym przypadku lepiej przeznaczyć budżet na węglowodany, aminokwasy i zapewnienie prawidłowej podaży kalorii w diecie. Tribulus terrestris to doskonałe wsparcie organizmu intensywnie ćwiczących mężczyzn, którzy borykają się ze skutkami niepełnej regeneracji, oraz tych, którzy zaczynają wkraczać w okres andropauzy. To także zdrowy sposób na zapobieganie wysokiemu poziomu DHT.
Ten suplement diety nie leczy, ale jest w stanie poprawić jakość życia i utrzymać dobre zdrowie klienta, które u mężczyzny w dużej mierze uzależniona jest od prawidłowego poziomu testosteronu. Suplementy z Tribulus terrestris od Trec Nutrition wyprodukowane są z najlepszych jakościowo surowców przez sztab wykwalifikowanych specjalistów, czemu towarzyszy ścisła kontrola jakości. Warunki produkcji są gwarancją bezpieczeństwa. Zadowolenie i zdrowie naszych klientów to priorytet!
Bibliografia
[1] M. Mędraś, Leczenie Testosteronem, s. 14-16, Wrocław 2013.
[2] Prospective Analysis on the Effect of Botanical Medicine (Tribulus terrestris) on Serum Testosterone Level and Semen Parameters in Males with Unexplained Infertility, J Diet Suppl. 2016 Jun 23: 1-7.
[3] Effect of oral administration of Tribulus terrestris extract on semen quality and body fat index of infertile men, Andrologia 2016 Jul 12
[4] Steroidal saponins from Tribulus terrestris, Phytochemistry, 2014 Nov; 107:182-9.
[5] Effects of Tribulus terrestris saponins on exercise performance in overtraining rats a