Dieta kopenhaska

Dieta kopenhaska

Dieta

19 stycznia 2022, Redakcja Trec

Na czym polega dieta kopenhaska?

Dieta Kopenhaska to jedna z najbardziej rygorystycznych diet odchudzających. Jest ona określana również jako dieta trzynastodniowa, gdyż wprowadzana jest na 13 dni. Dieta kopenhaska jest bardzo restrykcyjna i zakłada ogromne ograniczenia kaloryczne. Z uwagi na radykalnie obniżoną pulę kalorii, dietę kopenhaską można przeprowadzać jedynie 2 razy w roku. W jej czasie musimy spożywać posiłki tylko zgodne z jadłospisem, rozpisanym na każdy z 13 dni trwania kuracji odchudzającej.

Zasady diety kopenhaskiej

W czasie diety kopenhaskiej zalecane jest wypijanie minimum 2 litrów wody na dzień, dozwolona jest czarna kawa. Jadłospis diety kopenhaskiej rozpisany jest na 3 posiłki dziennie, które spożywane są w ściśle zaplanowanych godzinach. Śniadanie spożywane jest tuż po przebudzeniu, obiad do godziny 14:00, zaś kolacja nie następuje później niż o godzinie 18:00.

W czasie realizacji diety kopenhaskiej zabronione jest spożywanie jakichkolwiek przekąsek pomiędzy posiłkami - podjadanie, wypicie lampki wina, a nawet żucie gumy jest równoznaczne z przerwaniem diety! Absolutnie nie należy przekraczać 13-dniowego czasu trwania diety.

W diecie kopenhaskiej dominują chude mięsa, ryby, jaja oraz warzywa. Zabroniona jest podaż soli pod jakąkolwiek postacią.

Śniadanie na diecie kopenhaskiej

W większość dni diety kopenhaskiej na śniadanie przewidywany jest zazwyczaj 1 kubek czarnej kawy z kostką cukru. W niektóre dni pierwszy posiłek wzbogacony jest o grzankę lub dozwolona jest 1 duża starta marchewka. Śniadanie należy zjeść między 08:00 a 09:00.

Obiad na diecie kopenhaskiej

Na obiad w diecie kopenhaskiej przewidywana jest zazwyczaj porcja chudego mięsa (około 150–200g), np. filet z piersi kurczaka lub indyka, wołowina lub chude ryby (filet z dorsza, soli, pstrąga) z dużą ilością warzyw. Aby uatrakcyjnić smak dania, można dodawać małe ilości zdrowych tłuszczy, polewając posiłek np. łyżką oliwy z oliwek. Zamiennie na obiad w czasie diety kopenhaskiej można także serwować jaja lub serek wiejski light. W posiłkach obiadowych diety kopenhaskiej nie ma ani ryżu, ani produktów zbożowych, często za to dozwolone jest spożycie owocu, np. jabłka, grejpfruta, ananasa.

Kolacja na diecie kopenhaskiej

Kolacje w diecie kopenhaskiej zbliżone są do obiadów, z wyłączeniem surowych owoców.

Dieta kopenhaska - jadłospis

Dzień 1. i 8.

Śniadanie: 1 kubek czarnej kawy z kostką cukru

Obiad: 2 jajka na twardo, pół paczki (szklanka) gotowanego szpinaku lub brokułów, 1 pomidor

Kolacja: 1 befsztyk wołowy (200 g), 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny

Dzień 2. i 9.

Śniadanie: 1 kubek czarnej kawy z kostką cukru

Obiad: 1 befsztyk wołowy (200 g), 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny, 1 surowy owoc (jabłko, ananas lub grejpfrut)

Kolacja: 1 plaster szynki (100 g), 2/3 szklanki jogurtu naturalnego (dwie trzecie, a więc niecała jedna szklanka!)

Dzień 3. i 10.

Śniadanie: 1 kubek kawy z kostką cukru, 1 mała kromka pieczywa (grzanka)

Obiad: pół paczki (szklanka) gotowanego szpinaku, 1 pomidor, 1 surowy mały owoc

Kolacja: 2 jajka na twardo, 1 plaster szynki (100 g), 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny

Dzień 4. i 11.

Śniadanie: 1 kubek kawy z kostką cukru

Obiad: 1 jajko na twardo, 1 duża marchewka, małe opakowanie serka wiejskiego (twarożku naturalnego, 100-150 g)

Kolacja: pół szklanki kompotu z owoców (ugotowanego bez dodatku cukru, owoce zjadamy), 2/3 szklanki jogurtu naturalnego (dwie trzecie, a więc niecała jedna szklanka!)

Dzień 5. i 12.

Śniadanie: 1 duża starta marchewka z sokiem z cytryny

Obiad: 1 chuda gotowana ryba (pstrąg, dorsz lub sola - 300 g) z sokiem z cytryny, rybę można także usmażyć bez tłuszczu

Kolacja: 200 g polędwicy wołowej, 5 liści sałaty, pół paczki (6-8 główek) gotowanych brokułów

Dzień 6. i 13.

Śniadanie: 1 kubek czarnej kawy z kostką cukru, 1 mała kromka pieczywa (grzanka)

Obiad: 1 duszona pierś kurczaka bez skóry, 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny

Kolacja: 2 jajka na twardo, 1 duża tarta marchewka

Dzień 7.

Śniadanie: 1 kubek herbaty (najlepiej zielonej) bez cukru

Obiad: 1 pierś kurczaka grillowana lub z piekarnika (150 g), 1 świeży owoc

Kolacja: nic

Efekty diety kopenhaskiej

Dieta na odchudzanie jest skuteczna wówczas, gdy powoduje trwałe zmniejszenie wagi. Niestety, każda dieta, która zakłada tylko krótkotrwałą zmianę jadłospisu, może prowadzić do efektu jo-jo. Zdrowa i efektywna dieta odchudzająca powinna pozytywnie zmienić nawyki żywieniowe, stając się elementem codziennego stylu życia. Dieta kopenhaska trwa tylko 13 dni, co oznacza, że po zakończeniu diety zwykle wracają niezdrowe nawyki, które mogą szybko odbudować utracone kilogramy. Według naszej opinii każda bardzo ubogokaloryczna dieta stymuluje głód, spowalniając przemianę materii. Dotyczy to szczególnie diety kopenhaskiej, w czasie której można jeść tylko 3 posiłki dziennie, na dodatek nie później niż o godz. 18:00.

Efektywność diet można podnieść przez stosowanie spalaczy tłuszczu z grupy termogeników. Szczególnie polecane będą te zawierające kwas chlorogenowy (ECG) tłumiący apetyt, jak np. suplement REDEXX.

Dieta kopenhaska - przeciwwskazania

Dieta kopenhaska może być niebezpieczna dla osób, które pracują fizycznie oraz uprawiają dużo sportu, ale także dla tych z problemami zdrowotnymi.

Ta dieta będzie dla Ciebie ryzykowna, a jej skuteczność będzie stanowczo wątpliwa, jeśli cierpisz na:

  • nadciśnienie tętnicze i inne choroby układu krążenia,
  • choroby nerek,
  • osteoporozę,
  • choroby przewodów trawiennych.

Zanim podejmiesz decyzję o przejściu na dietę kopenhaską, skonsultuj się z lekarzem i upewnij się, że nie masz żadnych niedoborów i nie ma przeciwwskazań do stosowania tak restrykcyjnego sposobu żywienia, jakim jest dieta kopenhaska.

Zalety diety kopenhaskiej

Zdecydowanie główną zaletą diety kopenhaskiej jest szybka utrata masy ciała. Drugą z zalet tej diety jest brak konieczności podejmowania aktywności fizycznej, czego powodem jest niska kaloryczność spożywanych posiłków. Być może nie jest to korzyść kusząca każdą zainteresowaną osobę, ale z pewnością niektórzy uśmiechną się pod nosem na myśl o tym, że spadek masy ciała nastąpi nawet bez treningów. Znaczącym plusem jest także to, że dieta kopenhaska nie wymaga dużego budżetu i wysiłku w przygotowywaniu posiłków.

Wady diety kopenhaskiej

Jeśli teraz już wiesz, na czym polega dieta kopenhaska, możesz domyślić się, że z powodu jej przestrzegania mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Z powodu tej restrykcyjnej diety odczuwa się ciągły głód, co może skutecznie zniechęcić do jej stosowania.

Drugą z wad jest to, że dieta ta jest monotonna i nieciekawa. W typowym jadłospisie diety kopenhaskiej pojawia się duża starta marchewka, 1 kubek czarnej kawy, czasem plaster szynki, 1 mała kromka pieczywa, trochę sałaty z łyżką oliwy, 2 jajka na twardo, nieco gotowanego szpinaku... Brzmi interesująco? To oczywiście zależy od gustu, jednak zbilansowana dieta wygląda zupełnie inaczej. To są jednak najmniej uciążliwe wady. Są niestety też takie, które mogą prowadzić do problemów zdrowotnych.

Jakie są skutki uboczne bycia na diecie kopenhaskiej?

  • Nieustanne osłabienie organizmu,
  • Wypadanie włosów,
  • Ubytek tkanki mięśniowej,
  • Spowolniony metabolizm,
  • Zakwaszenie organizmu.

Dieta kopenhaska - opinie

Obserwując opinie na temat diety kopenhaskiej na forach internetowych, można zauważyć wielu jej przeciwników. Według komentujących, efekty diety kopenhaskiej utrzymują się zbyt krótko, żeby były warte tak dużych wyrzeczeń. Niektóre z internautek odradzają tę decyzję, ponieważ po zakończeniu diety kopenhaskiej dopadł je efekt jo-jo i przytyły więcej, niż schudły[1]. Można też jednak natknąć się na pozytywne opinie na temat tego sposobu żywienia - internauci czuli się dobrze podczas stosowania tej diety i nie odczuli żadnego dyskomfortu poza częstym głodem[2]. Zdecydowanie niepochlebnych komentarzy jest jednak więcej. Być może wynika to z poważnego, wręcz nierozsądnego poświęcenia, jakiego wymaga ta dieta.

Podsumowując dietę kopenhaską...

Diety cud nie istnieją. Każda dieta wiąże się z określonymi korzyściami oraz potencjalnym ryzykiem wystąpienia pewnych problemów. Sam/sama odpowiedz sobie na pytanie: czy warto ryzykować zdrowiem dla efektów, które mogą okazać się bardzo krótkotrwałe, a sama droga może przysporzyć Ci uciążliwych skutków ubocznych? Dieta kopenhaska jest dietą trudną do przejścia i z pewnością nie jest ona stworzona dla każdego. Każda duża zmiana w sposobie odżywiania powinna być dobrze przemyślana.

Źródła

[1] https://vitalia.pl/forum18,847589,0_Dieta-kopenhaska-opinie.html

[2] https://vitalia.pl/forum18,847589,1_Dieta-kopenhaska-opinie.html

BESTSELLERY

Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku - BOOGIEMAN FOREST FRUIT
Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku
99,99
Białko WHEY 100 - WHEY 100 2
Białko WHEY 100
79,99
Jabłczan kreatyny CM3 POWDER w proszku - CM3 POWDER 250 g no bg
Jabłczan kreatyny CM3 POWDER w proszku
69,99
Monohydrat kreatyny CREATINE + w proszku - CREATINE + 300 g no bg
Monohydrat kreatyny CREATINE + w proszku
44,99

Najniższa cena:  62,99 zł -29%

Cena regularna:  62,99 zł -29%


SLEEP-ER – suplement na sen w proszku - SLEEP-ER
SLEEP-ER – suplement na sen w proszku
73,99
Spalacz tłuszczu CLENBUREXIN w kapsułkach - CLENBUREXIN 90 kaps. no bg
Spalacz tłuszczu CLENBUREXIN w kapsułkach
59,99
TESTOXX – ziołowy booster testosteronu - TESTOXX 2
TESTOXX – ziołowy booster testosteronu
59,99