Jak pozbyć się wody z organizmu?

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Suplementacja

16 kwietnia 2023, Redakcja Trec

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Problem zatrzymywania wody może dotknąć każdego niezależnie od płci czy wieku. Warto wiedzieć, co powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, jakie są tego objawy i na czym polega usuwanie nadmiaru wody. Dzięki tej wiedzy uniknięcie tych nieprzyjemności będzie możliwe!

Czym jest retencja wody?

Retencja wody jest niczym innym jak zatrzymywaniem się nadmiaru wody w organizmie. Taki nadmiar wody negatywnie wpływa na samopoczucie, pewność siebie i wygląd osoby, która mierzy się z tym problemem. Jest to zjawisko raczej niegroźne, o ile nie jest spowodowane nieleczonymi chorobami.

Choć zatrzymywanie wody nie wybiera między mężczyzną a kobietą i młodą osobą a tą w podeszłym wieku, to jednak kobiety borykają się z tym problemem zdecydowanie częściej niż mężczyźni. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi, szczególnie w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego oraz w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Przyczyny zatrzymywania wody w organizmie

Wiele osób zastanawia się, jakie są przyczyny nadmiaru wody w organizmie. "Przecież regularnie się ruszam i pilnuję tego, co jem" - może tak, ale powodów może być wiele i nie muszą one być związane wyłącznie z dietą i aktywnością fizyczną.

Paradoksalnie, niskie spożycie wody jest jedną z głównych przyczyn retencji wody. Jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody w ciągu dnia, możesz spodziewać się nadmiernej ilości wody w organizmie. Ciało w obawie, że dojdzie do odwodnienia organizmu, zacznie gromadzić wodę i będzie starało się jej za wszelką cenę "nie wypuścić". Dobrze nawodniony organizm nie musi tego robić.

Poznanie powodów zatrzymywania wody ułatwia rozwiązanie tego problemu. Inne czynniki sprzyjające zatrzymaniu nadmiaru wody to:

  • nadmiar soli w diecie - sól zatrzymuje wodę, ponieważ wiąże w przestrzeniach międzykomórkowych,
  • picie dużej ilości alkoholu (chociaż mała ilość też potrafi wyprowadzić gospodarkę wodną organizmu z równowagi),
  • zmiany hormonalne (w przypadku kobiet także takie jak owulacja, menstruacja i ciąża),
  • brak regularnej aktywności fizycznej i siedzący tryb życia,
  • nadmierny/długotrwały stres,
  • niektóre leki,
  • upał.

Skoro wiesz już, co może doprowadzać do stanu nadmiaru wody w organizmie, warto dowiedzieć się, jakie są objawy tejże retencji. Szybka autodiagnoza przyspieszy eliminację wody, jeśli odpowiednio sprawnie wdrożysz rozwiązania, które ułatwiają usuwanie wody z organizmu.

Objawy nadmiaru wody w organizmie

Objawy zatrzymania wody mogą być dość uciążliwe, ale z reguły nie zagrażają zdrowiu czy życiu. Podstawowym skutkiem retencji wody są obrzęki. Zwykle występują one w obrębie stóp, kostek i dłoni. Czasem nadmiar wody gromadzi się w okolicach twarzy, przez co wygląda ona na pełniejszą. Może pojawić się także cellulit wodny, znany także jako "pomarańczowa skórka".

Skutkiem nadmiernego gromadzenia wody, który potrafi wpędzić w kompleksy, a w najgorszym przypadku nawet w paniczne katowanie się restrykcyjnymi dietami, jest wzrost masy ciała. Odłożona woda swoje waży i Twoja waga może poszybować przez to do góry. Nie jest do absolutnie powód do zmartwień! Poziom wody w organizmie jest kwestią ruchomą i dziś możesz zauważyć zwiększenie zatrzymywania wody, a pojutrze po problemie nie będzie ani śladu.

Nadmiar wody powoduje obniżenie nastroju i ogólnego samopoczucia u wielu osób. Chcesz dowiedzieć się, jak temu zapobiec i znaleźć sposoby na eliminację wody? Czytaj dalej.

Nadmierne zatrzymywanie wody - jak mu zapobiegać? Domowe sposoby na pozbycie się wody z organizmu

To logiczne, że łatwiej jest zapobiegać nadmiarom wody niż walczyć z jej zatrzymaniem już po fakcie, ale czasem nie jest to możliwe. Oto kilka sugestii, które pomogą Ci zapanować nad nadmiarem wody:

  1. Zacznij pić więcej wody. Nie jest to rada, która sprawi, że wydalanie nadmiaru wody nastąpi natychmiastowo, ale przynajmniej wyrobisz sobie nawyk, który ograniczy ryzyko pojawiania się tego problemu. Niskie spożycie wody to mniej niż 2 litry wody dziennie. Pij przynajmniej tyle, aby Twój organizm był nawodniony.
  2. Nie odbiegając od tematu picia wody, zabrzmi to dziwnie, ale unikaj picia z butelki. Sięganie po szklankę wody jest szybsze i łatwiejsze niż odkręcanie butelki za każdym razem. Podświadomość ma ogromne znaczenie.
  3. Słone przekąski tj. paluszki i chipsy zastąp warzywami i owocami. Duża ilość soli nie służy naszemu organizmowi, a łatwiej będzie Ci dostarczyć sobie odpowiednią ilość wody, jeśli zaczniesz jeść więcej owoców i warzyw, które tę wodę w sobie mają.
  4. Regularna aktywność fizyczna. Tu nie trzeba dużo mówić! Siedzący tryb życia i leniuchowanie doprowadzają do stanu nadmiaru wody. Podczas aktywności fizycznej część nadmiaru wody zostanie wydalona wraz z potem.

Jeśli przestrzegasz wszystkich z wyżej wymienionych rad, ale nadal nie możesz doprowadzić do usunięcia nadmiaru wody z organizmu, wizyta u lekarza może być konieczna, ale spokojnie, nie panikuj. Musisz jednak wiedzieć, że zauważenie przewlekłego stanu nadmiaru wody nie musi, ale może oznaczać obecność jednostki chorobowej, tj. cukrzycy, niedoczynności tarczycy, chorób układu krążenia. Zbadaj się - jeśli coś jest nie tak, lepiej będzie zacząć leczenie wcześniej niż później.

Kilka słów o odwodnieniu

Odpowiednia podaż wody powoduje, że organizm jest optymalnie nawodniony i żaden problem ze strony gospodarki wodnej nie powinien się pojawiać. Co jednak w sytuacji, gdy przyjmujesz tak małą ilość wody, że dochodzi do odwodnienia? Warto od razu zaznaczyć, że do odwodnienia może dojść nie tylko przez zbyt małą ilość pitej wody, ale także np. z powodu wymiotów, ostrej biegunki i gorączki.

Objawy odwodnienia to:

  • wzmożone pragnienie,
  • ogólne osłabienie,
  • bóle i zawroty głowy,
  • przyspieszona akcja serca,
  • ospałość,
  • zmiana stanu psychicznego (w ciężkich przypadkach).

Długotrwałe, poważne odwodnienie może doprowadzić do śmierci, dlatego ważna jest ilość dostarczanej wody do organizmu - najlepiej ok. 2-2,5 litra dziennie. Nie warto też popadać w skrajności i przesadzać z ilością wypijanej wody. Za wypijanie zbyt dużej ilości uznaje się 1 litr wody na godzinę.

Suplementacja na nadmiar wody

Nie ma jednego idealnego produktu, który magicznie doprowadzi do usunięcia nadmiaru wody, ale niektóre substancje w suplementach diety zapobiegają i ułatwiają usuwanie wody z organizmu.

Jedną z takich substancji jest magnez, zawarty np. w TRIPLE MAGNESIUM COMPLEX, który wspomaga usuwanie nadmiaru wody. Dotyczy to także suplementów diety zawierających witaminę B6, czyli np. VIT. B COMPLEX lub MULTIPACK SPORT DAY/NIGHT FORMULA.

Pamiętaj jednak, że suplementy diety nie mają leczyć chorób. Ich rolą jest utrzymanie Cię w zdrowiu. Jeśli w Twoim organizmie są jakiekolwiek niedobory z powodu ubogości diety, suplementy diety nie będą w stanie ich wyrównać.

BESTSELLERY

Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku - BOOGIEMAN FOREST FRUIT
Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku
99,99
Białko WHEY 100 - WHEY 100 2
Białko WHEY 100
79,99
Jabłczan kreatyny CM3 POWDER w proszku - CM3 POWDER 250 g no bg
Jabłczan kreatyny CM3 POWDER w proszku
69,99
Monohydrat kreatyny CREATINE + w proszku - CREATINE + 300 g no bg
Monohydrat kreatyny CREATINE + w proszku
44,99

Najniższa cena:  62,99 zł -29%

Cena regularna:  62,99 zł -29%


SLEEP-ER – suplement na sen w proszku - SLEEP-ER
SLEEP-ER – suplement na sen w proszku
73,99
Spalacz tłuszczu CLENBUREXIN w kapsułkach - CLENBUREXIN 90 kaps. no bg
Spalacz tłuszczu CLENBUREXIN w kapsułkach
59,99
TESTOXX – ziołowy booster testosteronu - TESTOXX 2
TESTOXX – ziołowy booster testosteronu
59,99