Jak zachować sylwetkę po zakończeniu kariery sportowej?

Jak zachować sylwetkę po zakończeniu kariery sportowej?

Trening

10 czerwca 2024, Redakcja Trec

Sportowiec, który kończy karierę sportową notuje najczęściej wzrost wagi, spadek formy oraz całkowicie zmienia priorytety w swoim życiu. Oznacza to, że przejście w stan spoczynku sprawia, że pozwala sobie na więcej. Jest to niejednokrotnie przede wszystkim problem związany z mentalnością. Istnieje wielu świetnych zawodników, którzy w wieku 40 i więcej lat wyglądają lepiej niż ich młodsi koledzy z drużyny. Niestety działa to także w drugą stronę. Zmęczenie sportem oraz stawianie na pierwszym miejscu przez większą część swojego życia kariery powoduje, że po jej skończeniu człowiek pragnie nadrobić pewne rzeczy. Brak aktywności fizycznej, alkohol i złe odżywianie powodują tycie, a sport zaczyna być co najwyżej rozrywką oglądaną z perspektywy fana. Przyjrzyjmy się zatem, w jaki sposób przygotować się na sportową emeryturę, aby masa mięśniowa nie zmieniła się w nadmierny poziom tkanki tłuszczowej, a utrzymanie sylwetki było zdecydowanie prostsze.

Przygotowania do sportowej emerytury

Świadomość, że karierę sportową w którymś momencie będzie trzeba zakończyć, powoduje większy wysiłek, aby odpowiednio przygotować się do tego momentu. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że sport stanowiący główne źródło dochodu szybko może przestać nim być. Wystarczy jedna poważniejsza kontuzja bądź inny wypadek losowy. Zawodnicy muszą zatem już w trakcie koncentracji na sporcie szukać dodatkowych źródeł dochodu. Łatwiej mają oczywiście ci, którzy na swoim koncie posiadają największe sukcesy. Sportowców otacza jednak cały sztab ludzi mogących wpłynąć na ich decyzje zarówno związane z treningiem, jak i tym, co dzieje się w ich życiu. Warto zatem przez cały czas uczyć się różnych rzeczy - zarządzania swoimi pieniędzmi, języków, przygotowywać się do objęcia roli trenera bądź menadżera. Opcji jest wiele.

Teraz przejdźmy do tego, w jaki sposób przygotować się pod kątem zdrowotnym oraz sylwetkowym. Należy zdać sobie sprawę, że adrenaliny, którą sportowcy odczuwają na zawodach, nie da się zastąpić praktycznie niczym innym. Trzeba zatem już w trakcie uprawiania sportu szukać innych hobby oraz aktywności, które sprawiają Ci przyjemność. Warto również pracować z psychologiem sportu i opracować plan wraz z dietetykiem oraz trenerem personalnym, który będzie zakładał treningi na siłowni, mniejszy wysiłek w związku z brakiem przygotowań do startów oraz dawał możliwość na spożycie kalorii z mniej restrykcyjnych źródeł.

Jak trenować po zakończeniu kariery sportowej?

Zachowanie sylwetki możliwe będzie, jeśli utrzymasz zbilansowaną dietę przez większość czasu oraz nie zapomnisz o regularnych wizytach na siłowni czy innych treningach. Kluczowy może okazać się również NEAT, czyli spontaniczna aktywność fizyczna. Sportowcy, którzy kończą swoją przygodę ze sportem, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że całkowite zaprzestanie treningu z dnia na dzień będzie bardzo negatywnie wpływać na ich zdrowie oraz sylwetkę.

Na początku będzie ciężko przestawić się na tryb niezwiązany ze startami na zawodach. Sportowcy powinni zatem wciąż trenować przy wykorzystaniu ciężarów, co pozwoli na zachowanie masy mięśniowej. Dodatkowo warto uprawiać cardio. Może ono jednak przybierać całkowicie inne formy niż dotychczas. Warto zacząć chodzić w góry i spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu np. z dziećmi.

Należy również pamiętać o prewencji kontuzji i nie zaniedbywać takich aktywności jak pływanie, uczęszczanie na saunę, rozciąganie oraz regularne wizyty u fizjoterapeuty.

Jak trenować, gdy karierę sportową zakończyła kontuzja?

Karierę sportowców może niestety zakończyć kontuzja. W takich wypadkach trzeba bezwzględnie zadbać o odpowiedni powrót do sprawności. Fizjoterapia będzie stanowić klucz do odzyskania możliwości ruchu. Jednakże to od sportowca zależy, czy przyłoży się do treningu oraz jak szybko uzyska efekty rehabilitacji. Trzeba również dostosować plan działania do stanu zdrowia oraz możliwości danej osoby. Liczyć będzie się wytrwałość oraz regularność.

W przypadku kontuzji sprawa jest mocno indywidualna, dlatego zawsze warto konsultować się z profesjonalistami oraz lekarzami prowadzącymi. Należy stale monitorować postępy i nie obawiać się prosić o pomoc psychologiczną. Nastawienie mentalne to ważna część układanki pozwalającej na powrót do sprawności oraz pełni zdrowia.

Suplementacja po zakończeniu sportowej kariery

Zbilansowana dieta stanowi podstawę zachowania zdrowia oraz budowania formy. Sportowcy doskonale zdają sobie z tego sprawę, ponieważ tylko ci, którzy przez większą część czasu dbają o wszystkie, nawet najmniejsze detale, osiągają największe sukcesy. Takim detalem jest właśnie suplementacja. Po zakończeniu kariery może ona jednak nieco się zmienić.

Suplementy, jakie nadal warto stosować, to między innymi:

  • kwasy omega-3, które są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu, układu nerwowego oraz zachowania siły serca i całego układu krążeniowego. Zdrowe tłuszcze są także niezbędne, aby organizm mógł produkować wiele istotnych hormonów. Spożycie omega-3 będzie wspomagać regenerację po eksploatującym ciało okresie uprawiania zawodowego sportu;

  • witamina D, której niedobory posiada znaczna część społeczeństwa, a która będzie niezbędna między innymi ze względu na wpływ na psychikę oraz poziom testosteronu;

  • kreatyna, stanowiąca najlepiej przebadany suplement diety dla sportowców. Pozwoli na zachowanie masy mięśniowej. Badania wskazują, że jej spożycie zmniejsza także ryzyko zaniku mięśni i wystąpienia demencji w wieku starszym;

  • w zależności od potrzeb również suplementy na stawy takie jak kolagen;

  • Ashwagandha, czyli świetny adaptogen pozwalający na redukcję stresu oraz poprawę samopoczucia i funkcji poznawczych. Badania wskazują także, że może on podnosić poziom testosteronu, którego spadek często odpowiada za problemy depresyjne u sportowców, kiedy kończą karierę.

Przeczytaj także artykuł Rola witamin w diecie sportowca – jakie witaminy stosować?

Czego unikać na sportowej emeryturze?

Przechodząc na sportową emeryturę należy bezwzględnie unikać spożywania nadmiaru alkoholu, używek oraz jedzenia zbyt dużych ilości niezdrowego pożywienia. Wielu sportowców na boisku dba o swoje odżywianie, podobnie w sportach walki, jednak pomiędzy sezonem lub po jego skończeniu objada się nadmiernie fast foodami oraz słodyczami. Takie podejście może skrócić karierę, a przy okazji bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu po jej skończeniu.

Należy zatem unikać dokładnie tego samego, czego w trakcie uprawiania sportu. Dodatkowo należy pamiętać, że ruch to zdrowie i ciało, które przez lata było nastawione na wzmożony wysiłek, będzie potrzebować go więcej, by prawidłowo funkcjonować.

Poniżej krótka lista rzeczy, których bezwzględnie należy unikać:

  • gwałtowne zaprzestanie aktywności,

  • nadmierne spożycie kalorii z niezdrowych źródeł,

  • alkohol oraz inne używki.

Sylwetka po zakończeniu kariery sportowej - czy trudno jest ją utrzymać?

Utrzymać sylwetkę po zakończeniu kariery jest trudno. Związane jest to przede wszystkim z mentalnością. Kolejną kwestią jest również całkowita zmiana priorytetów w życiu. Odpowiednie przygotowanie do przejścia na sportową emeryturę zdecydowanie jednak ułatwi proces utrzymania zdrowia oraz sylwetki.

Wielu zawodników martwi się, z czego będzie żyć, inni popadają w depresję, a jeszcze inni nadrabiają zaległości w tym, czego przez lata musieli sobie odmawiać. Wszystko będzie zatem zależeć od tego, jak będziesz potrafić ułożyć swoje życie. Można oglądać wielu wybitnych zawodników, którzy nawet w starszym wieku wciąż stanowią przykład dla młodego pokolenia. W drugą stronę także wybitnych mistrzów, których kilka lat po ostatnim występie ciężko poznać na ulicy.

Co się stanie, jeśli przejdziesz na sportową emeryturę i przestaniesz trenować?

W momencie, kiedy z dnia na dzień przestaniesz się ruszać, Twój metabolizm gwałtownie spowolni i zaczniesz tyć. Stracisz również mięśnie. Będziesz także zdecydowanie bardziej narażony na ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, problemy z sercem i choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca. Osłabieniu ulegną kości i zwiększy się prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy. Najbardziej realne w pierwszej kolejności są jednak problemy natury psychicznej takie jak depresja, spadek samopoczucia, brak energii do życia. Wielu sportowców skarży się na obniżenie jakości życia oraz problem z izolacją społeczną wynikającą z braku chęci do działania.

BESTSELLERY

Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku - BOOGIEMAN FOREST FRUIT
Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku
99,99
Białko WHEY 100 - WHEY 100 CZEKOLADA-KOKOS 700/900 g
Białko WHEY 100
79,99
Jabłczan kreatyny CM3 POWDER w proszku - CM3 POWDER 250 g no bg
Jabłczan kreatyny CM3 POWDER w proszku
69,99
Monohydrat kreatyny CREATINE + w proszku - CREATINE + 300 g no bg
Monohydrat kreatyny CREATINE + w proszku
59,99
SLEEP-ER – suplement na sen w proszku - SLEEP-ER
SLEEP-ER – suplement na sen w proszku
73,99
Spalacz tłuszczu CLENBUREXIN w kapsułkach - CLENBUREXIN 90 kaps. no bg
Spalacz tłuszczu CLENBUREXIN w kapsułkach
59,99
TESTOXX – ziołowy booster testosteronu - TESTOXX 2
TESTOXX – ziołowy booster testosteronu
59,99