-15% od 199 zł   z kodem: CM15   Masz tylko: 

Dlaczego warto trenować boks?

Dlaczego warto trenować boks?

Trening

6 maja 2024, Redakcja Trec

Zacząć trenować boks można w każdym wieku. Im wcześniej, tym oczywiście lepiej. Jest to dyscyplina, która posiada wspaniałą historię i wywodzi się już ze Starożytnej Grecji. Oznacza to, że należy do najstarszych sportów walki znanych ludzkości. Podczas Igrzysk Olimpijskich chętnie obserwowano zmagania pięściarzy, którzy mogli zaprezentować całe spektrum umiejętności bokserskich. Byli oni szanowani i podziwiani. Dziś boks nadal stanowi dyscyplinę olimpijską, a Polska posiada w niej pewne dokonania. Dużo młodych ludzi decyduje się na rozpoczęcie treningu bokserskiego, ponieważ mogą na nim rozładować negatywne emocje, nauczyć się samokontroli, dyscypliny oraz wytrwałości. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, na czym polega trening bokserski, jakie daje korzyści oraz jakie istnieją odmiany tego sportu.

Na czym polega trening bokserski?

Podczas treningów bokserskich nauczysz się prawidłowej postawy, poruszania się na nogach oraz wyprowadzania podstawowych ciosów. W klubach sportowych sesje mogą różnić się względem siebie, jednak każda składa się z rozgrzewki, części właściwej oraz tak zwanego cool down, czyli schłodzenia organizmu.

Boks jest sztuką walki, która pomimo swojej prostoty jest jednocześnie jedną z najbardziej wymagających dyscyplin. Spowodowane jest to faktem, iż należy ograniczone możliwości walki doprowadzić do perfekcji. Podczas walki bokserskiej zabronione są ciosy poniżej pasa, zadawać można natomiast cios sierpowy, prosty oraz podbródkowy. Celem jest korpus powyżej pasa oraz głowa, nie wolno jednak bić ani w tył głowy, ani w plecy. Zawodnicy przez cały czas muszą stać twarzą do siebie i nie wolno im obracać się tyłem.

W trakcie treningów pod okiem dobrego trenera poprawia się pracę nóg, koordynację ruchową oraz umiejętności obrony. Można bronić się dzięki trzymaniu gardy bądź unikom. Szlifowanie techniki jest kluczowe, jednak nie stanowi jedynego elementu treningów. Szereg korzyści wynikających z uprawiania boksu dotyczy faktu, że jest to dyscyplina bardzo wszechstronna. Wymaga siły, kondycji, zdolności szybkiego myślenia oraz przewidywania.

Rodzaje boksu

Obecnie można wyróżnić kilka rodzajów boksu. Oczywiście każdy z nich stanowi całkowicie oddzielny sport, w którym treningi oraz technika są inne, mają jednak ze sobą także sporo wspólnego:

  • boks olimpijski/zawodowy lub też klasyczne pięściarstwo - czyli sport wywodzący się ze starożytności, polegający na walce dwóch zawodników przy wykorzystaniu ciosów pięściami,

  • kick boxing - jest to odmiana, która umożliwia także wyprowadzanie ciosów nogami; kopnięcia mogą być skierowane w nogi przeciwnika, jego tułów, bądź głowę,

  • muay thai, czyli boks tajski - stanowi najbardziej brutalną odmianę boksu; umożliwia wyprowadzanie uderzeń również kolanami i łokciami, jest to sport narodowy w Tajlandii, skąd też się wywodzi.

Co daje trening na ringu – korzyści dla zdrowia i kondycji

Boks korzystnie wpływa na:

  • poprawę kondycji - walka prowadzona jest w szybkim tempie, oznacza to, że treningi bokserskie również są intensywne, w efekcie zwiększa się wydolność zarówno tlenowa, jak i beztlenowa,

  • wzrost pewności siebie - nie da się ukryć, że wiedza o tym, jak zachować się w sytuacji ewentualnego zagrożenia sprawia, że człowiek staje się bardziej pewny siebie, dodatkowo wpływ ma na to poprawa sylwetki,

  • utrata zbędnych kilogramów - w trakcie walki, sparingów czy nawet treningów można spalić nawet około tysiąca kalorii; tak duży wydatek energetyczny zazwyczaj skutkuje obniżeniem poziomu tkanki tłuszczowej oraz spadkiem wagi,

  • zajęcia z boksu biorą również pod uwagę wzmacnianie korpusu - silne mięśnie brzucha pozwalają na poprawę stabilizacji oraz siły, umożliwiają dodatkowo odsłonięcie upragnionego przez wielu "sześciopaka",

  • uczęszczanie na salę treningową ma niewątpliwie korzystny wpływ na zdrowie psychiczne, ponieważ umożliwia rozładowanie negatywnych emocji, a treningi uwalniają endorfiny, czyli hormony szczęścia,

  • ten rodzaj dyscypliny sportu zmusza jednocześnie do intensywnego myślenia w trakcie walki, co przekłada się również na lepszą pracę mózgu i zwiększenie poziomu zdolności poznawczych.

O korzyściach, jakie niosą za sobą regularne treningi bokserskie można pisać bardzo długo, jednak na początek warto dodać, że sporty walki kształtują charakter i uczą pozytywnych cech takich jak wytrwałość, samodyscyplina oraz zaangażowanie.

Dla kogo są treningi boksu?

Treningi bokserskie przeznaczone są dla wszystkich niezależnie od wieku oraz płci. Nie ma znaczenia, czy przychodząc na salę bokserską pragniesz zostać zawodnikiem i startować w zawodach, czy szukasz jedynie nowej formy aktywności. Na treningach można spotkać ludzi bardzo młodych oraz w zaawansowanym wieku. Również coraz większa liczba kobiet decyduje się na uczęszczanie do klubów sportów walki.

Istnieje odmiana boksu uprawiana na wózkach inwalidzkich, co oznacza, że jest to dyscyplina przyjazna także dla osób z niepełnosprawnościami. Na sali nikt nikogo nie ocenia. Jest to bardzo pozytywne, ponieważ w klubach spotkać można się z dużą życzliwością, a doświadczeni zawodnicy chętnie pomagają i doradzają osobom mniej zaawansowanym.

Ile kalorii spala trening bokserski?

Intensywny trening bokserski może spalić olbrzymią ilość kalorii. Wszystko uzależnione jest jednak od poziomu zaawansowania oraz zaangażowania. Zajęcia z boksu pod okiem trenera zmuszają jednak do ciężkiej pracy, a w efekcie będziesz w stanie podczas pojedynczej sesji spalić od 600 do nawet ponad tysiąca kalorii. Przeciętnie podczas treningu bokserskiego przyjmuje się, że wydatkowane jest jakieś 700-800 kalorii w zależności od masy ciała. Trening trwa średnio od godziny do półtorej.

Sprzęt i akcesoria do boksu - co będzie potrzebne na trening boksu?

Na start przygody z tym sportem walki potrzebujesz przede wszystkim wygodnego stroju sportowego i obuwia. Najlepiej, aby koszulka była na ramiączkach, gdyż nie będzie wtedy krępować ruchów. Buty na płaskiej podeszwie, ponieważ pracuje się głównie na śródstopiu. Buty biegowe czy też adidasy nie zdadzą egzaminu.

Kolejną kwestią są bandaże elastyczne (tzw. owijki), które owija się wokół dłoni, aby chronić je przy wyprowadzaniu uderzeń. Warto również zaopatrzyć się we własne rękawice bokserskie. Jest to sprzęt bardzo intymny, który przylega bezpośrednio do ciała, podobnie jak buty. W klubach dostępne są rękawice do ogólnego użytku, jednak zdecydowanie bardziej higienicznie jest posiadać własne.

Osoby, które myślą poważnie o treningach boksu mogą zakupić specjalne buty bokserskie, które usztywniają kostki oraz własną, dopasowaną długością skakankę. Na zajęcia z boksu zawsze należy brać z sobą ręcznik. Zawodnicy myślący o sparingach muszą zaopatrzyć się ponadto w specjalną szczękę chroniącą zęby.

Jakie suplementy diety stosować trenując boks?

Suplementacja dla osób uprawiających boks będzie różnić się w zależności od poziomu i celu, zawsze jednak warto suplementować kwasy omega 3, które są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu i układu nerwowego. Przydatna będzie także suplementacja witaminą D3, której zdecydowana większość społeczeństwa w naszej szerokości geograficznej ma niedobory.

Dodatkowo można pomyśleć o kreatynie. Polecaną formą dla pięściarzy jest jabłczan, ponieważ nie powoduje tak dużej retencji wody jak monohydrat. Beta alanina, która zwiększa poziom karnozyny w mięśniach i poprawia wytrzymałość również jest często stosowana. Wśród innych popularnych suplementów przyjmowanych przez zawodników boksu znajdziemy kofeinę, taurynę, elektrolity, magnez oraz wspomagającą zdolności poznawcze Ashwagandhę.

Podsumowanie - dlaczego warto trenować boks?

Boks to sport kontaktowy, w którym walczy się przy użyciu pięści. Wśród korzyści, jakie przynosi, niewątpliwie należy wymienić poprawę pewności siebie, ale także pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia. Osoby uprawiające tę dyscyplinę są bardzo wydolne fizycznie, oznacza to, że posiadają sprawny układ krwionośny i silne serce. Ćwiczenia wzmacniają także ogólną siłę. Ich wszechstronność wpływa na wyrzeźbienie sylwetki i zdolności umysłowe. Osoby, które spróbowały treningu sportów walki wiedzą, jaką dają one satysfakcję, jakie są wymagające oraz jak wspaniałych ludzi można w ich trakcie poznać.

BESTSELLERY

Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku - BOOGIEMAN FOREST FRUIT
Przedtreningówka BOOGIEMAN w proszku
99,99
Białko WHEY 100 - WHEY 100 CZEKOLADA-KOKOS 700/900 g
Białko WHEY 100
79,99
Jabłczan kreatyny CM3 POWDER w proszku - CM3 POWDER 250 g no bg
Jabłczan kreatyny CM3 POWDER w proszku
69,99
Monohydrat kreatyny CREATINE + w proszku - CREATINE + 300 g no bg
Monohydrat kreatyny CREATINE + w proszku
59,99
SLEEP-ER – suplement na sen w proszku - SLEEP-ER
SLEEP-ER – suplement na sen w proszku
74,99
Spalacz tłuszczu CLENBUREXIN w kapsułkach - CLENBUREXIN 90 kaps. no bg
Spalacz tłuszczu CLENBUREXIN w kapsułkach
59,99
TESTOXX – ziołowy booster testosteronu - TESTOXX 2
TESTOXX – ziołowy booster testosteronu
59,99