Baza wiedzy

Jak ćwiczyć na siłowni, żeby schudnąć?

Jak ćwiczyć na siłowni, żeby schudnąć?

16 października 2020, Redakcja Trec
Wiele osób borykających się z nadmierną masą ciała zadaje sobie pytanie, jak ćwiczyć, żeby schudnąć. Jest to jak najbardziej uzasadnione, ponieważ aktywność fizyczna tuż obok prawidłowo zbilansowanej diety redukcyjnej jest kluczowa, jeśli chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej.
Trening FBW (Full Body Workout)

Trening FBW (Full Body Workout)

16 października 2020, Redakcja Trec
Istnieje wiele powodów, dla których decydujemy się na regularne treningi. Najczęściej zależy nam na dobrym samopoczuciu i szczupłej sylwetce, jednak dla wielu osób równie istotne jest budowanie muskulatury lub ćwiczenia wzmacniające. Mając na uwadze tak różne cele, ciężko jest znaleźć jeden uniwersalny zestaw ćwiczeń. Większość z nas powinna jednak spróbować treningu FBW, czyli Full Body Workout.
Dla kogo przeznaczone są odżywki dla sportowców?

Dla kogo przeznaczone są odżywki dla sportowców?

25 listopada 2019, Katarzyna Matella

Przekładając to na bardziej zrozumiały język, suplementy i odżywki dla sportowców nie są lekami, a więc na pewno nie mogą być więc stosowane w celu leczenia przeróżnych jednostek chorobowych.

Cytrulina i tlenek azotu (NO)

Cytrulina i tlenek azotu (NO)

22 listopada 2019, Katarzyna Matella

Cytrulina zasłynęła w suplementacji głównie ze względu na swoją ważną rolę w produkcji NO, który rozszerza naczynia krwionośnie i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego układu krążenia. 

Izolat białka - warto go łyknąć z rana i po treningu

Izolat białka - warto go łyknąć z rana i po treningu

18 listopada 2019, Katarzyna Matella

Białko pochodzi od greckiego słowa proteo, które oznacza pierwszy, najważniejszy. Białko jest źródłem aminokwasów, pełniących szerokie spektrum funkcji w ustroju. Jest ono potrzebne do syntezy białek ustrojowych, które pełnią funkcje budulcowe, regulatorowe (przeciwciała, enzymy, hormony). Białko jest niezbędne do wzrostu, naprawy tkanek, sterowania procesami metabolicznymi (enzymy), regulowania gospodarki wodnej (zdolność wiązania wody), kwasowo – zasadowej (funkcja buforu), transportu substancji (np. żelaza).

EAA – bezpieczny sposób na dodatni bilans azotowy - główny warunek anabolizmu mięśniowego

Z bilansem azotowym (BA) jest tak, że każdy coś o nim słyszał, niby wie co to jest, ale tak naprawdę rzadko kto jest świadomy czym on jest faktycznie. Najczęściej fani sportów sylwetkowych są przekonani, że w celu uzyskania efektów treningowych warto zadbać o dodatni BA. Oczywiście jest to prawda. I mamy dla was dobrą wiadomość: dodatni BA można uzyskać dzięki przyjmowaniu aminokwasów EAA (essential amino acids – aminokwasy niezbędne)! Nie musisz w tym celu wcale zjadać ogromnych ilości mięsa i jaj, wystarczy mądra dieta wsparta EAA.

Witamina D3, czyli o czym nie możesz zapominać, gdy słońca mało na niebie

Witamina D3, czyli o czym nie możesz zapominać, gdy słońca mało na niebie

30 października 2019, Katarzyna Matella

Rynek kosmetyczny raczy nas kremami z filtrami chroniącymi przed szkodliwym promieniowaniem Uv, zaś społeczeństwo dopada plaga deficytu witaminy D.

Dlaczego nadmiar kortyzolu szkodzi i jak ashwagandha pomaga utrzymać go w ryzach

Dlaczego nadmiar kortyzolu szkodzi i jak ashwagandha pomaga utrzymać go w ryzach

18 października 2019, Katarzyna Matella

Wszyscy ćwiczący obawiają się katabolizmu i głównego hormonu stojącego za nim – kortyzolu. Kortyzol jest jednak hormonem niezbędnym, szczególnie do utrzymania wydajnej energetyki wysiłkowej. 

Kodeks masy, czyli które suplementy i odżywki, warto mieć w okresie budowania masy i siły mięśniowej

Ćwiczysz już kilka sezonów i postawiłeś sobie cel – zbudować masę. Temu należy podporządkować odpowiedni tryb żywienia oraz wybrać arsenał suplementów i odżywek. Budowanie masy nie jest prostą sprawą. Trzeba pracować nad poprawą siły mięśniowej, dbać o regenerację mięśniową, spać odpowiednio długo, przyjmować prawidłową ilość kalorii, białka…Wszystko to po to, żeby uruchomić gospodarkę anaboliczną, której zwieńczeniem będzie przyrost masy mięśniowej.

Dlaczego i kiedy warto sięgać po suplementy i odżywki

Dlaczego i kiedy warto sięgać po suplementy i odżywki

16 października 2019, Katarzyna Matella

Suplementy i odżywki dla sportowców mają zadanie uzupełniać dietę,  szczególnie w sytuacjach gdy tradycyjne menu nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania organizmu na określone makro (białka, tłuszcze, węglowodany) i mikroskładniki (np. witaminy i minerały). 

BCAA działa, koniec i kropka.

BCAA działa, koniec i kropka.

4 października 2019, Redakcja Trec

W czasie ostatnich 4 lat trwają burzliwe spekulacje w temacie BCAA, czy ono w ogóle jest skuteczne jako suplement diety. Lubimy dawać porywać się szumnym tytułom w stylu „BCAA nie działa”. 

Dieta na masę – co robić, aby się za mocno nie zatłuścić?

Dobrze skomponowana, indywidualna dieta to absolutna podstawa kształtowania sylwetki. Dotyczy to również budowania dobrej jakościowo masy mięśniowej. Wbrew pozorom nie wystarczy wyłącznie spożywać jak najwięcej kalorii i ćwiczyć, aby stworzyć mięśniom optymalne warunki rozwojowe. Nie ma to nic wspólnego z jakością.