Ile białka dziennie należy spożywać?
Na wstępie warto wyjaśnić, czym w ogóle jest białko. Białko, inaczej proteiny, to jeden z podstawowych makroskładników w diecie. Białka pod względem chemicznym składają się z tlenu, azotu, węgla, wodoru, azotu, fosforu i siarki. Proteiny dzielą się na białka proste - złożone głównie z aminokwasów oraz białka złożone - złożone nie tylko z aminokwasów, ale także z substancji niebiałkowych, np. węglowodanów, lipidów etc. Białka odpowiadają m.in za dostarczenie odpowiedniej ilości aminokwasów egzogennych, rozwój nowych tkanek, powstawanie przeciwciał, hormonów i enzymów (jako budulec). Umożliwiają one także wzrost masy mięśniowej.
Cytrulina – czym jest, właściwości, działanie, dawkowanie, opinie
Substancja znana także pod angielską nazwą citrulline jest aminokwasem, który odgrywa kluczową rolę w diecie sportowca. Cytrulina znajduje się nie tylko w suplementach diety, ale także w bardziej naturalnych źródłach. Co ciekawe, największe ilości tego aminokwasu znajdziesz w arbuzach i to właśnie tym owocom cytrulina zawdzięcza swoją nazwę, ponieważ łacińska nazwa arbuza to citrullus vulgaris.
Jak pozbyć się wody z organizmu?
Problem zatrzymywania wody może dotknąć każdego niezależnie od płci czy wieku. Warto wiedzieć, co powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, jakie są tego objawy i na czym polega usuwanie nadmiaru wody. Dzięki tej wiedzy uniknięcie tych nieprzyjemności będzie możliwe!
Niedobór witaminy D - objawy i skutki
Witamina D to jedna z najważniejszych witamin dla naszego organizmu. Choć większość z nas o niej słyszała, mało kto wie, jak ważną rolę odgrywa w prawidłowym funkcjonowaniu naszego ciała. Niestety dzięki medycznym danym statystycznym wiemy, że blisko 90 procent osób w naszym kraju posiada jej niedobór. Te dane powinny nas zaniepokoić. Co niesie za sobą niedostateczny poziom witaminy D w naszym ciele? Zdrowotne konsekwencje wywołane niskim poziomem tej witaminy mogą Cię zaskoczyć.
Trening Push Pull Legs - co to jest oraz przykładowe plany
System Push Pull Legs to jeden z najlepszych pomysłów na plan treningowy. Siła jego zalet może przytłoczyć każdego. Nie zależy Ci na przyroście masy mięśniowej, uwielbiasz marnować godziny na nieefektywne treningi na siłowni, a nabawianie się kontuzji to Twoje hobby? Nie czytaj dalej. ;)
Mięśnie antagonistyczne - czym są i jak trenować?
Mięśnie antagonistyczne to pary mięśni przeciwstawnych do siebie, czyli takich, które pełnią przeciwne funkcje - przykładowo jest to para mięśni, z których jeden odpowiada za zginanie, a drugi za prostowanie kończyny. Te pary mięśni współpracują ze sobą (w czasie, gdy jeden mięsień pracuje drugi odpowiada za zabezpieczanie ruchu), aby możliwe były prawidłowe ruchy ciała i funkcjonowanie organizmu.
Tyrozyna - co to jest, działanie, dawkowanie, opinie
Tyrozyna to aminokwas endogenny, czyli taki, który ludzki organizm potrafi sam wytworzyć, ale pod warunkiem, że wraz z dietą dostarczamy do organizmu fenyloalaninę, z której organizm syntetyzuje tyrozynę. Tyrozyna jest organicznym związkiem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Łatwo przyswajalną przez organizm formą tego aminokwasu jest L-tyrozyna (lewoskrętny izomer tyrozyny). Tyrozyna występuje nie tylko w mięsie, jajach i nabiale, ale także w warzywach strączkowych i orzechach, co jest dobrą wiadomością dla osób niespożywających mięsa i produktów odzwierzęcych.
Aminogram - co poza nim reguluje przyswajanie białka?
Aminogram (profil aminokwasów) to badanie, które pozwala ocenić stężenie wolnych aminokwasów w organizmie. Diagnostyka tego typu jest niezbędna podczas wykrywania wad metabolicznych oraz przy ustalaniu indywidualnej diety uzupełniającej poziom konkretnych, brakujących organizmowi aminokwasów. Poziom i przyswajanie białka bada się jednak szczególnie u zawodowych sportowców, co pozwala wdrożyć odpowiednio dobraną suplementację, a tym samym ułatwić osiąganie zadowalających wyników. Sprawdź, w jaki sposób można oznaczyć stężenie aminokwasów w twoim organizmie.
Powrót na siłownię - jak go zaplanować i zrealizować?
Zwykle treningi przerywa się z kilku konkretnych powodów: choroba, kontuzja, ciąża, wakacje lub lenistwo. Oczywiście przyczyn może być dużo więcej, a przerwy różnią się od siebie czasem ich trwania. Jedno jest jednak pewne – powrót do trenowania w większości przypadków nie należy do najłatwiejszych i należy go prawidłowo zaplanować.
Vitargo - jak uzupełnić glikogen bez obciążania żołądka i skoku poziomu cukru?
Glikogen to ważny materiał zapasowy, który stanowi niezbędne źródło glukozy dla mózgu oraz mięśni. Składnik ten jest szczególnie istotny wśród osób aktywnych, którym zależy na zwiększeniu wytrzymałości organizmu. Sprawdź, czym dokładnie jest glikogen oraz gdzie można go znaleźć.