-10% od 199 zł   z kodem: KWIECIEN10   Masz tylko: 

Baza wiedzy

Dieta biegacza - zasady i przykładowy jadłospis

Dieta biegacza - zasady i przykładowy jadłospis

7 grudnia 2021, Redakcja Trec
Odpowiednio zbilansowany sposób żywienia wpływa na dobre samopoczucie oraz stanowi ważny element profilaktyki wielu chorób, zwłaszcza dietozależnych. Jest on jednak równie istotny podczas ćwiczeń. Doskonałym tego przykładem jest dieta biegacza, która może wpływać na osiągane wyniki oraz wytrzymałość organizmu na długich dystansach. Sprawdź, jak podejść do komponowania diety biegacza, aby dostarczyć sobie niezbędnej energii, składników odżywczych, a także potrzebne witaminy i minerały.
Jak obniżyć homocysteinę? Kwas foliowy i inne witaminy z grupy B mogą Ci pomóc!
Wielu z nas uważa dziś, że główną przyczyną większości chorób krążeniowych jest cholesterol. Do walki z tym „wrogiem” przemysł spożywczy i farmaceutyczny wypromował masę produktów, na obrocie których określone sektory zarabiają krocie. Okazuje się jednak, że cholesterol nie jest taki straszny, jakim go malują i wcale ten zawarty w pożywieniu nie ma decydującego znaczenia w kształtowaniu ustrojowego poziomu cholesterolu. O wiele więcej złego jest w stanie wyrządzić inny związek, który powstaje niemal w każdej sekundzie w naszym organizmie - homocysteina (Hcy). Co to jest homocysteina i jak radzić sobie z jej negatywnymi skutkami? Odpowiadamy.
Co daje jabłczan kreatyny – działanie i efekty

Co daje jabłczan kreatyny – działanie i efekty

16 listopada 2021, K. Matella
Najczęściej spotykaną na rynku formą stabilizowaną kreatyny jest właśnie jabłczan kreatyny, czyli kreatyna połączona z 2-3 cząsteczkami kwasu jabłkowego. Nawet jeżeli związek ten zetknie się z nieodpowiednim pH w układzie pokarmowym, to działanie jabłczanu kreatyny spowoduje hydrolizę cząsteczki (rozpad na kreatynę i kwas jabłkowy), a nie konwersję do bezużytecznej kreatyniny. Większa stabilność jabłczanu kreatyny to dopiero początek jego zalet.
Izolat białka na odchudzanie - czy warto, jaki wybrać i jak stosować?

Izolat białka na odchudzanie - czy warto, jaki wybrać i jak stosować?

12 listopada 2021, Redakcja Trec
Odżywki białkowe mają szerokie zastosowanie wśród zawodowych sportowców, amatorów trenujących na siłowni oraz osób poszukujących sposobu na szybsze odchudzanie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ białka w diecie pełnią szereg istotnych funkcji. Zgrabna sylwetka i lepsza regeneracja mięśni to jedynie początek zalet odżywek białkowych, a ich stosowanie wbrew obowiązującym opiniom wcale nie musi zmienić twojej sylwetki na kulturystyczną.
WPC, WPI, WPH - charakterystyka białek i które z nich wybrać?

WPC, WPI, WPH - charakterystyka białek i które z nich wybrać?

12 listopada 2021, Redakcja Trec
Odżywki białkowe dla sportowców i osób aktywnych fizycznie to jedne z najpopularniejszych preparatów. Szeroka oferta tego typu produktów sprawia, że warto orientować się w podstawowych rodzajach odżywek. Do wyboru mamy suplementy białkowe WPI, WPC oraz WPH. Najlepiej więc sprawdzić, co oznaczają te tajemnicze skróty oraz czym różnią się między sobą. Dzięki temu z łatwością wybierzesz preparat dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb i rodzaju podejmowanej aktywności fizycznej.
Aminokwasy egzogenne - czym są, charakterystyka, rodzaje

Aminokwasy egzogenne - czym są, charakterystyka, rodzaje

12 listopada 2021, Redakcja Trec
Niezbędne aminokwasy egzogenne to związki chemiczne, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować, dlatego muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Pełnią one szereg istotnych funkcji w organizmie, a najważniejszą z nich jest budowa białek wspólnie z dodatkiem aminokwasów endogennych. Sprawdź, jakie funkcje w organizmie pełną aminokwasy egzogenne i co warto o nich wiedzieć.
Co to jest Ashwagandha i jak działa?

Co to jest Ashwagandha i jak działa?

22 września 2021, Redakcja Trec
Czerpanie inspiracji z medycyny dalekiego wschodu staje się coraz popularniejsze również w Polsce. Korzyści z poznawania nowych roślin i metod terapii często spotykanych dolegliwości mogą być naprawdę duże, dlatego warto otworzyć się na nowe metody terapii. Idealnym tego przykładem jest wszechstronne działanie Ashwagandhy. Sprawdź, co to jest Ashwagandha i kiedy warto ją stosować!
Boostery testosteronu – jak działają i co zawierają? Czy warto je stosować?
Boostery testosteronu to naturalne substancje, które wspomagają produkcję jednego z głównych, anabolicznych męskich hormonów – testosteronu. Stosowanie boosterów testosteronu zalecane jest szczególnie u mężczyzn obciążonych dużym wysiłkiem fizycznym, przejawiających problemy w zakresie pełnej regeneracji powysiłkowej (m.in. problemy ze snem, uciążliwe uczucie zmęczenie, spadek sił witalnych). Poza tym pamiętajmy, że czynnikiem, który negatywnie wpływa na gospodarkę testosteronową jest wiek. Już po 30 roku życia poziom tego hormonu, szczególnie gdy mężczyzna prowadzi siedzący tryb życia, zaczyna się obniżać.
Białko roślinne zbóż - ocena wartości i kilka słów o glutenie. Czym jest seitan?
Produkty roślinne zawierają mniej białka niż te pochodzenia zwierzęcego. Z reguły również białka roślinne mają mniejszą wartość odżywczą. Przekonajmy się, jak przedstawia się zawartość białka roślinnego w poszczególnych, popularnych gatunkach zbóż, na tle pozostałych makroskładników pokarmowych.
Jakie suplementy dla biegaczy stosować i kiedy?

Jakie suplementy dla biegaczy stosować i kiedy?

21 września 2021, Redakcja Trec
Suplementy dla biegaczy to preparaty, które wspierają sportowców i amatorów podczas wysiłku wytrzymałościowego. Dzięki swojemu kompleksowemu działaniu pozwalają zachować równowagę organizmu, wspierają regenerację mięśni oraz poprawiają wydolność. Sprawdź, po jakie suplementy diety warto sięgnąć, aby cieszyć się efektywnym i bezpiecznym treningiem.
Co przed treningiem? Przedtreningówki ze stymulantami, pre-workouty, stacki przedtreningowe
Dobrze dobrany plan treningowy oraz prawidłowa dieta to ważne aspekty budowania masy mięśniowej i lepszej kondycji. Aby jednak zmaksymalizować osiągane na siłowni efekty, warto sięgnąć także po dodatkowe wsparcie, które stanowią odżywki przedtreningowe. Ich oferta jest bardzo szeroka, dlatego podpowiadamy, po które suplementy sięgnąć, by zwiększyć siłę i wytrzymałość podczas treningu.
Stacki kreatynowe - przewodnik

Stacki kreatynowe - przewodnik

27 lipca 2021, Redakcja Trec
Kreatyna to jeden z najpopularniejszych i najlepiej przebadanych suplementów diety dla sportowców. Suplementacja kreatyną ma wiele zalet, a najważniejszą z nich jest szybsze uzyskanie oczekiwanych rezultatów treningowych. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w sprzedaży dostępne są różne formy kreatyny. Na szczególną uwagę zasługują stacki kreatynowe, które łączą w sobie kilka rodzajów tego cennego związku. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć właśnie taką formę odżywki.