Baza wiedzy

Dieta i suplementacja dla pływaka - jak się odżywiać i jakie suplementy i odżywki stosować?
Pływanie jest bardzo wymagającym sportem, który angażuje do pracy praktycznie całe ciało jednocześnie. Z tego względu w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego spalanych zostaje mnóstwo kalorii. Dieta pływaka musi dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników mineralnych oraz odżywczych. Jest to warunek konieczny dla dobrej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Z tego artykułu dowiesz się, jakimi suplementami diety dla pływaków warto wspomagać swoje treningi, aby zmaksymalizować ich efekty. Poznasz również kluczowy aspekt, jakim jest dieta pływaka.
Najczęstsze błędy na siłowni popełniane przez osoby początkujące i nie tylko
Osoby początkujące popełniają wiele błędów w treningu siłowym, które mogą prowadzić do wystąpienia urazów oraz kontuzji. Przez te błędy niejednokrotnie osiągają również zdecydowanie gorsze rezultaty niż mogłyby, gdyby je wyeliminowały. Wiele z tych błędów nie jest udziałem wyłącznie osób rozpoczynających swoje treningi. Również osoby bardziej doświadczone posiadają złe nawyki, które przekładają się na zdecydowanie gorsze osiągnięcia. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są najczęstsze błędy na siłowni popełniane przez osoby na różnym poziomie zaawansowania i poznasz sposoby, jak sobie z nimi poradzić.
Najlepsze ćwiczenia na pośladki - 6 ćwiczeń na mięśnie pośladkowe
Mięśnie pośladkowe trenowane są zdecydowanie mocniej przez kobiety. Spowodowane jest to faktem, że to właśnie od Pań oczekuje się zgrabnego wyglądu tej części ciała. Prawda jest jednak taka, że kobiety również doceniają dobrze wyglądające pośladki u mężczyzn. Trenowanie tej partii przynosi dodatkowo wiele korzyści, zarówno z punktu widzenia sylwetkowego, jak i sportowego. W poniższym artykule znajdziesz 6 najlepszych ćwiczeń na pośladki, które sprawią, że mięśnie nabiorą siły oraz jędrności. Trening pośladków zdecydowanie nie powinien być wyłącznie domeną kobiet i aby się o tym przekonać, przyjrzyj się ich anatomii oraz roli w codziennym funkcjonowaniu i sporcie.
Trening plyometryczny - definicja, efekty, najlepsze ćwiczenia plyometryczne
Trening plyometryczny opiera się na naturalnej zdolności skurczu mięśni. Pierwotnie wykorzystywany był przez skoczków wzwyż. Z czasem ta opracowana w latach 60-tych XX wieku metoda treningu znalazła zastosowanie również w innych dyscyplinach sportu. Obecnie ćwiczenia plyometryczne stanowią element wielu sesji treningowych, niektóre z nich przeznaczone są pod poprawę dynamiki, inne refleksu, a jeszcze inne nastawione na zwiększenie wydolności mięśniowej. Dowiedz się, czym dokładnie jest trening plyometryczny oraz jakie efekty może przynieść.
Suplementacja w triathlonie - jakie odżywki i suplementy diety wybrać?
Triathlon stanowi bardzo wymagający sport, który składa się z aż trzech dyscyplin. Pierwszą z nich jest pływanie, następnie zawodnik musi pokonać określony dystans na rowerze, a na koniec czeka go jeszcze bieg. Suplementacja dla triathlonisty będzie zatem nieco różnić się od tej, jaką stosuje się w innych sportach wytrzymałościowych. Spowodowane jest to charakterystyką obciążenia, długością zawodów, a także zróżnicowanymi potrzebami zawodników. Dostarczanie substancji fizjologicznie czynnych w trakcie wysiłku, ale również okołotreningowo jest niezmiernie istotne, aby zapewnić niezbędne składniki odżywcze zarówno do ciężkiego wysiłku, jak i regeneracji. W tym artykule przyjrzymy się temu, w jaki sposób powinna wyglądać suplementacja dla triathlonisty.
Dlaczego warto trenować boks?

Dlaczego warto trenować boks?

6 maja 2024, Redakcja Trec
W tym artykule odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego warto trenować boks. Pierwszą odpowiedzią, która może się nasunąć, jest oczywiście stwierdzenie, że będzie to dobre narzędzie do samoobrony. Jest to całkowita prawda. To jednak zdecydowanie nie wszystko. Wybierając formę aktywności fizycznej odpowiednią dla siebie warto poznać wszystkie korzyści, jakie daje ta konkretna dyscyplina sportowa. Większość osób początkujących pragnie poprawić kondycję fizyczną, zrzucić zbędne kilogramy oraz zbudować wymarzoną sylwetkę. W sportach walki jest to efekt uboczny. Regularne treningi bokserskie mogą stać się stylem życia.
Trening inercyjny - co to jest i jak działa?

Trening inercyjny - co to jest i jak działa?

3 maja 2024, Redakcja Trec
Trening inercyjny stanowi odmianę treningu oporowego wymyślonego na potrzeby astronautów, aby nie tracili oni masy mięśniowej w trakcie misji kosmicznych. Brzmi ciekawie, prawda? Wiele metod, które były pierwotnie stosowane przez wojsko, siły specjalne czy właśnie astronautów, w pewnym momencie zaczęło trafiać także do zwykłych ludzi. Jedną z takich metod jest właśnie opisywany w tym artykule trening inercyjny. Stanowi on coraz bardziej popularną alternatywę dla klasycznego treningu siłowego. Warto przyjrzeć mu się bliżej, aby poznać jego zasady oraz potencjalne korzyści.
Kolarstwo - na czym polega i jakie są rodzaje kolarstwa?

Kolarstwo - na czym polega i jakie są rodzaje kolarstwa?

26 kwietnia 2024, Redakcja Trec
Kolarstwo to popularna dyscyplina sportu, która zakłada wyczynową jazdę na rowerze. Jest to jednak dosyć szeroki termin, ponieważ istnieje wiele rodzajów kolarstwa. Z tego artykułu dowiesz się dokładnie, czym jest ten sport, jakie niesie korzyści dla zdrowia, a także dlaczego uprawianie kolarstwa jest świetną alternatywą dla biegania. Przyjrzymy się również poszczególnym odmianom dyscypliny i prześledzimy pokrótce jej historię. Zapraszam do lektury!
Ćwiczenia na biceps - 6 najlepszych ćwiczeń na mięsień dwugłowy ramienia
Mięśnie dwugłowe ramion, czyli bicepsy, to niezmiernie ważna partia mięśniowa z męskiego punktu widzenia. Spowodowane jest to tym, że jest ona bardzo widoczna i łatwo jest ją wyeksponować. Sprawia to, że jest jedną z najczęściej (obok klatki piersiowej) trenowanych partii ciała. W tym artykule przedstawię aż 6 świetnych ćwiczeń na biceps, które pozwolą Ci je rozwinąć.
Na czym polega rolowanie mięśni i jakie efekty daje?

Na czym polega rolowanie mięśni i jakie efekty daje?

19 kwietnia 2024, Redakcja Trec
Rolowanie mięśni to metoda samodzielnego masażu, która przyspiesza regenerację i zmniejsza zespół opóźnionego bólu mięśniowego, czyli DOMS-y. Aktualnie roller można znaleźć na każdej siłowni, duża część osób aktywnych fizycznie posiada nawet taki sprzęt w swoim domu. Popularność rolowania związana jest z korzyściami, jakie przynosi oraz stosunkowo małym nakładem wysiłku i czasu, którego wymaga. W tym artykule przyjrzymy się, na czym dokładnie polega rolowanie mięśni oraz które części ciała można w taki sposób rozluźniać. Osoby, które do tej pory unikały automasażu, po lekturze spojrzą przychylniej na wałek do masażu.
Przepisy na proteinowe przekąski i desery – podbij białko w diecie
Jeśli aktualnie pracujesz nad umięśnioną sylwetką lub planujesz zrzucić zbędne kilogramy, włącz do jadłospisu przekąski o wysokiej zawartości białka. Białkowe desery nie tylko zaspokoją Twoje podniebienie, ale także pomogą Ci podbić ilość spożywanego białka, wspierając zdrowy tryb życia i przyspieszając osiągnięcie sportowych celów. Poznaj przepisy na proteinowe przekąski i desery, które pozwalają z łatwością zwiększyć spożycie tego ważnego składnika odżywczego w codziennej diecie.
Rola witamin w diecie sportowca – jakie witaminy stosować?
Wszyscy potrzebujemy witamin, aby utrzymać zdrowie, jednak u sportowców zapotrzebowanie na nie może być znacznie większe. Witaminy wspierają organizm w wytwarzaniu energii, regeneracji mięśni oraz zwiększaniu ogólnej wydajności fizycznej. Sprawdź, jaka jeszcze jest rola witamin w diecie sportowca i które z nich szczególnie warto suplementować.

Baza wiedzy Trec.pl